Görünmeyen Tehlike

Görünmeyen Tehlike (The Hollow Man)

Puan : 4/10 11 oy
Yönetmen: Paul Verhoeven
Oyuncular
Slogan: Korkulacak şeyler gördüklerinden daha fazla.
Tür: Bilim Kurgu
Yapım Yılı: 2000
Vizyon Tarihi: 8 Eylül 2000 Cuma
Senaryo: Gary Scott Thompson, Andrew W. Marlowe
Yapımcı Firma: Columbia Pictures
Yapım Ülkesi: USA
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: The Hollow Man
Resmi Site: www.spe.sony.com/movies/hollowman/
Dağıtıcı Firma: Özen Film

Görünmeyen Tehlike Filminin Konusu

Elizabeth Shue ve kendisi gibi bilimadamı olan bir kaç arkadaşı bir askeri laboratuvarda insanları görünmez yapan bir serum üzerinde çalışmaktadırlar.

Ortaya bir serum çıkarırlar. fakat içlerinden biri onlardan habersiz serumu kullanır ve görünmez olur. Daha sonra diğerleri onu eski hayatına geri dönmesine yardım etmeye çalışırlar...

Çekim Bilgileri

Columbia Pictures için Douglas Wick Production tarafından yapılan “ Görünmeyen Tehlike ” ( Hollow Man ) filmini Paul Verhoeven yön... Devamı için tıklayın...
Columbia Pictures için Douglas Wick Production tarafından yapılan “ Görünmeyen Tehlike ” ( Hollow Man ) filmini Paul Verhoeven yönetti. Filmin senaryosu, Gary Scott Thompson ve Andrew W. Marlowe’in eserinden esinlenerek Marlowe tarafından yazıldı. Filmin yapımını Douglas Wick ve Alan Marshall üstlendi. Filmin ana rolleri olan üç bilim adamını, daha önce Oscar’a aday gösterilen Elizabeth Shue, Kevin Bacon ve Josh Brolin oynadılar. Filmin diğer yardımcı rollerini Kim Dickens, Greg Grunberg, Joey Slotnick, Mary Randle ve emektar aktör Wiliam Devane canlandırdı.

Filmin görüntü yönetmeni olarak Jost Vacano, yapım tasarımcısı olarak Allan Cameron görev aldı. Filmin editörlüğünü Mark Goldblatt yaparken, görsel efektler, Scott E. Anderson tarafından dizayn edildi. Filmin kostümleri Ellen Mirojnick tarafından tasarlandı, filmin müziğini de Jerry Goldsmith besteledi.

Senaryosu gereği ve yeni bin yılın taleplerine uygun olarak yönetmen Paul Verhoeven filmde görsel efektlerden bol bol yararlandı. Filmin efektleri iki büyük dijital yapım firmasının ortak çalışması ile gerçekleştirildi. Bunlardan biri Scott E. Anderson’un yönetimi altındaki Sony Pictures Imagineworks, diğeri de Craig Hayes’in yönetimi altında olan ve daha önce “ Yıldız Gemisi Askerleri ” ( Starship Troopers ) filmi ile Oscar’a aday gösterilen The Tippett Studio adlı yapım firmasıydı. Ayrıca Amalgamated Dynamics şirketinden Alec Gillis ve Tom Woodruff da çeşitli efekt tasarımları ile filmin yapımında önemli rol aldılar.

Görünmezlik ve onun insan üzerindeki etkileri hakkında bir film yapmak isteyen Douglas Wick, görsel efekt teknolojisinin gelişmesinin kendilerine daha önce yapılan görünmez adam filmlerinin en iyisini yapma olanağını verdiğini düşünüyordu, ancak Gary Scott Thompson ve Andrew W. Marlowe ile karşılaşana kadar bu konuda elinde iyi bir senaryo yoktu. Senaryo sorunu çözülünce Wick onu hemen yönetmen Paul Verhoeven’a gönderdi. İşi sadece görsel efektlere yüklemek istemeyen Wick için, Paul biçilmiş kaftandı. Verhoeven, daha önce yönettiği “ Temel İçgüdü ”, “Yıldız Gemisi Askerleri ”, “ Gerçeğe Çağrı ” gibi filmlerle, bilim-kurgu alanında ne kadar iddialı olduğunu göstermişti.

“Önümüzde pek çok teknik zorluklar olduğunu biliyordum” diyen Verhooven, yine de en önemli olanın doğru oyuncu seçimi yapmak olduğunu belirterek “ Görünmez adam olan kişinin inandırıcı olması herşeyden önce gelir. Aksi halde hiçbir şeyin anlamı yok ” diyerek oyuncu seçiminde ne kadar titiz davrandıklarını açıklıyor.

Filmdeki en önemli rol olan ‘ Sebastian’ rolü, daha önce “ My Dog Skip ”, “ Wild Things ”, “ JFK ”, “ A Few Good Man ”, “ Picture Perfect ” gibi filmlerle başarısını kanıtlayan Kevin Bacon’a önerildi. Sebastian’ın eski kız arkadaşı ve projede görev alan bilim kadını Linda rolü için daha önce Oskar’a aday gösterilen ,ve anlayışlı ve güçlü kadın tiplemesini çok iyi ifade eden Elizabeth Shue uygun bulundu. Matthew karakteri için ise, filmin duygusal üçlüsünü tamamlayabilecek yetenekteki Josh Brolin seçildi.

Dev yer altı labaratuvarı sahnelerinin çekimleri şimdiye kadar yapılan en büyük setlerden birinde gerçekleştirildi. Tasarımcı Cameron, labaratuvar olarak duygusal açıdan sıcak bir ortam yaratmayı hedefledi. Güney California’daki stüdyonun yanı sıra, dış çekimler için Washington D.C.’ den de yararlanıldı.

“ Görünmeyen Tehlike ” Pentagon’ da çekim izni almayı başarabilen ikinci film oldu. Filmde geçen diğer askeri mekan çekimleri için Washington Donanma Evi gibi gerçek ortamlara gidildi. Böylelikle oralardaki hava filme yansıtılmış oldu. Filmin dijital efektleri için Imagineworks teknisyenleri ve sanatçıları, insan bedeni konusunda özel bir eğitim aldılar. Transformasyon sahnesi efektleri için vücuttaki organların dönüşüm aşamaları göz önüne alınarak özel softwareler yazıldı. İnsan vücudu ile ilgili efektler filmin en çok emek harcanan kısımları oldu.

Görünmeyen Tehlike Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 11 Yorum
 • Film Notu 7/10
  Orhan Demir 3.03.2011 00:44:00
  Elisabeth Shue, Kevin Bacon ve Josh Brolin gibi deneyimli oyuncuların sürüklediği bilim kurgu aksiyon yapımı zamanının şartlarına göre iyi kurgulanmış. Efektleride çok iyiydi. Tabi bunda filmin bütçesinin yaklaşın 100 milyon dolar olması en etken sebep. Gişe hasılatıda 200 milyon dolar gibi devasa rakamlar sözkonusu. Ama filme 10 üzerinden ancak 7 verebilirim.
 • Film Notu 5/10
  Fırat_dreams 20.04.2007 22:45:00
  bu film fena sayılmaz ama deneyler sırasında adamın görünmez olması büyüleyici bir efekt...bilmiyorum ama bazı efektli filmlerde güzel olur yani...
 • Film Notu -/10
  adnan barış ağır 16.08.2003 13:50:00
  film sakin temposu ve iyi kurgusuyla sizi alıp götürüyor derken,finalde gördüğümüz basit patlama sahneleriyle hayal kırıklığına uğruyorsunuz.final sahnesi dışında herşey iyi..
 • Film Notu 8/10
  selçuk genç 29.11.2002 15:52:00
  Görünmeyen Tehlike konusunun gerektirdiği gizemi beyazperdeye pek yansıtamamış doğrusu.Bun neki Ben görünmez olsaydım daha neler yapardım diyerek çıkıyorsunuz sinemadan.Ama buna rağmen yinede güzel bir bilimkurgu-gerilim filmi.Elizabeth shue ve kevın bacon filmin ağır topları.
 • Film Notu 1/10
  şenol göç 22.11.2000 00:31:00
  tek kelime ile berbat bir film
 • Film Notu 5/10
  serkan tırnavalı 13.10.2000 18:53:00
  film çıkışı hayal kırıklığına uğramak çok normal. tamamen beklenenin altında gelişen ve hayranlık uyandıracak bi öğe barındırmayan sıradan bir film. televizyon filmi...
 • Film Notu 4/10
  Celalettin 13.10.2000 10:17:00
  Sadece 1-2 görsel efekti görmek için gitmeye değmez..
 • Film Notu 10/10
  emileyn 30.09.2000 21:44:00
  Film gerçekten etkileyici bir film, yönetmen gerçekten işini iyi biliyor. Tabii bunada yuncularında katkı payı çok büyük!HEYECANI VE BİLİMKURGUYU SEVENLER İÇİN İDEAL!!!!!!!!
 • Film Notu 10/10
  levent karataş 27.09.2000 14:05:00
  ben sıkı bir sinema takipçisiyim bu film gerçek bir görsel şölen paranıza değeceğine inanıyorum ve on üzerinden on veriyorum.
 • Film Notu 1/10
  murat 24.09.2000 22:16:00
  Ben cok sıkı bir sinema izleyicisiyim. Ama izlerken uyudugum tek film. bir iki ozel efekti var. oda biraz terminator2 filminden calınmısa benziyor. onun dışında filmin hiç bir ozelliği yok. insanların gorunmez oldugunda hemen cinsel fantazilerini yerine getirecekmiş havası filmi iyice vasatlaştırıyor.kısacası bence vakit kaybı...

Görünmeyen Tehlike Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • 'Görünmez' Bir Film

  'Görünmez' Bir Film

  Yüzüncü yaşını çoktan geride bırakan sinema sanatı belki de en büyük çekiciliğini diğer sanat türlerinden çok daha fazla türe sahip olmasında bulur. H..
  13.10.2000

 • Görsel bir ?ov

  Görsel bir ?ov

  Bedeninin görünürlüğü kayboldukça ahlaki değerleri de yok olan; güce aç, ihtiraslı, şımarık ve ukala bir adam... Görünmez olma? ansını yakalayınca içi..
  13.9.2000