Haykırış

Haykırış (Cut)

Puan : 6/10 4 oy
Yönetmen: Kimble Rendall
Oyuncular
Slogan: Dikkat : Filmler öldürebilir
Tür: Gerilim, Korku
Yapım Yılı: 2000
Vizyon Tarihi: 14 Temmuz 2000 Cuma
Senaryo: Dave Warner
Yapımcı Firma: Beyond Films
Yapım Ülkesi: Avustralya
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Cut
Resmi Site: www.cut-themovie.com/
Dağıtıcı Firma: Beyon Films

Haykırış Filminin KonusuYıl 3028... İnsanlık uzayı fethetmiştir.

Bir grup sinema ögrencisi Raffy’nin (Jessica Napier) liderliginden bundan 15 yil önce yapimina baslanmis fakat bir türlü bitirilememis bir korku filmini bitirmeye karar verirler. Filmin yönetmeni Hilary(Kylie Minogue) öldürülmüstür ve filmi bitirememistir.

Martha(Phyllis Burford) HOT BLOODED filminin yapimcisinin dul karisidir. Filmin tekrar yapilmasi onun için bir saplanti halindedir. Fakat filmin yapimi için gerekli olan paranin bulunmasi hiç de kolay degildir. Hester ve Raffy filmin finansini saglayacaklarinin açikladiktan sonra sira filme is yaptiracak gerekli reklam ve tanitim destegini saglayacak bir basrol oyuncusu bulmaya gelmistir. Ilk filmin yildizi olan Vanessa Turnbill(Molly Ringwald) yeni yapiminda da rol alabilmek için Avustralya’ya dönmüstür. Filmin çekimleri ilk filmle ayni yerde yapilacaktir.

Setler kurulmaya baslanir. Ekibin tümü sinema ögrencilerinden olusmaktadir. Ve ugursuzluk onlarin da yakasini birakmayacaktir...

Yapimci Martin Fabinyi ve senarist Dave Warner’in yönetmen Kimble Rendall ile bir yemekli toplanti esnasinda yapmaya karar verdikleri CUT filmi onlarin bir önceki çalismasi olan COUNTING BEAT adli TV yapiminin basarisi sonrasinda ortaya çikan bir projedir.

Film projesinin asil amaci Avustralya’li sinema seyircisinin özellikle genç kusagin eglence kültürüne yakin bir filmin eksikliginin hissedilisidir.

CUT özel efektlerle bezenmis, görsel açidan zenginlestirilmis ve set kurulumu Hollywood filmlerini aratmayacak sekilde düzenlenmis. Filmin efektlerini MATRIX filminin de efektlerini yapan stüdyo olan Filmtrix ve Peter Stubbs gerçeklestirmis. The Make Up Effects(MEG) sirketi tarafindan hazirlanan setler, özellikle korkunun karanlik renklerini yansitmasi açisindan görüntü yönetmeni David Foreman’in arzulari dogrultusunda olmus. Klasik korku filmlerinden ayrilan bir yani da klasik renklerin tercih edilmemis olmasi. Karanlik çekimlerde bile canli renklerin kullanilmaya özen gösterilmesi.

Filmde seyirciyi en çok etkileyecek olan makyaj hilesi kullanilan maske ve bu maske MEG tarafinda her seferinde oyuncunun yüzüne tam 4 saatte yerlestirilmis. Düzinelerce degisik versiyonda hazirlanan maske film boyunca en çok çaba harcanan materyal olmus. Acimasiz katilin kullandigi ve her seferinde degisiklik gösteren özel öldürücü ve bir çogu kesici aletin yapimi ve seçimi için ise yine Peter Stubbs ve Filmtrix ekibi görev yapmis. Film sirasinda kullanilan arabanin yanis sahnesi film boyunca tekrarlanacagi için birkaç kez çekilmek zorunda kalinmis. Fakat her seferinde arabanin ayni sekilde yanmasini saglamak ekip için oldukça zor olmus.

(Konu: Özen Film)

Çekim Bilgileri

Yapımcı Martin Fabinyi ve senarist Dave Warner’ın yönetmen Kimble Rendall ile bir yemekli toplantı esnasında yapmaya karar verdikl... Devamı için tıklayın...
Yapımcı Martin Fabinyi ve senarist Dave Warner’ın yönetmen Kimble Rendall ile bir yemekli toplantı esnasında yapmaya karar verdikleri CUT filmi onların bir önceki çalışması olan COUNTING BEAT adlı TV yapımının başarısı sonrasında ortaya çıkan bir projedir.

Film projesinin asıl amacı Avustralya’lı sinema seyircisinin özellikle genç kuşağın eğlence kültürüne yakın bir filmin eksikliğinin hissedilişidir.

CUT özel efektlerle bezenmiş, görsel açıdan zenginleştirilmiş ve set kurulumu Hollywood filmlerini aratmayacak şekilde düzenlenmiş. Filmin efektlerini MATRIX filminin de efektlerini yapan stüdyo olan Filmtrix ve Peter Stubbs gerçekleştirmiş. The Make Up Effects(MEG) şirketi tarafından hazırlanan setler, özellikle korkunun karanlık renklerini yansıtması açısından görüntü yönetmeni David Foreman’ın arzuları doğrultusunda olmuş. Klasik korku filmlerinden ayrılan bir yanı da klasik renklerin tercih edilmemiş olması. Karanlık çekimlerde bile canlı renklerin kullanılmaya özen gösterilmesi.

Filmde seyirciyi en çok etkileyecek olan makyaj hilesi kullanılan maske ve bu maske MEG tarafında her seferinde oyuncunun yüzüne tam 4 saatte yerleştirilmiş. Düzinelerce değişik versiyonda hazırlanan maske film boyunca en çok çaba harcanan materyal olmuş. Acımasız katilin kullandığı ve her seferinde değişiklik gösteren özel öldürücü ve bir çoğu kesici aletin yapımı ve seçimi için ise yine Peter Stubbs ve Filmtrix ekibi görev yapmış. Film sırasında kullanılan arabanın yanış sahnesi film boyunca tekrarlanacağı için birkaç kez çekilmek zorunda kalınmış. Fakat her seferinde arabanın aynı şekilde yanmasını sağlamak ekip için oldukça zor olmuş.

Haykırış Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 4 Yorum
 • Film Notu 10/10
  emre ocak 3.9.2006 22:14:00
  superrrrrrrrr bır flım ızlemeye değer tavsıye ederım
 • Film Notu 10/10
  selçuk genç 29.11.2002 16:09:00
  HAYKIRIŞ KORKU SEVERLERİN TAM ARADIKLARI GİBİ BİR FİLM.KESİNLİKLE KAÇIRILMAMALI.
 • Film Notu 6/10
  koyote 2.8.2000 12:00:00
  yonetmen uzerındekı Wes Creven gomlegını cıkarmalıydı,ayrıca karızması olmayan basıt katıl kullanmasıda hos degıl.Ancak fılmın bazı sahnelerıde gercekten cok ıyı ozellıklede korku fılmı krıtıklerı ıle ılgılı olan kısımları
 • Film Notu 6/10
  alp erbay 17.7.2000 17:51:00
  benzerlerinin çok olmasına ragmen seyrederken sıkılmadım,boş boş gezmektense gidip hem eglenip hemde gerilebileceğiniz bir film,özellikle cinayet aletleri çok orijinal.

Haykırış Filminin Oyuncuları