Herkes Kendi Evinde

Herkes Kendi Evinde

Puan : 8/10 3 oy
Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
Oyuncular
Slogan: Eğer evin varsa evinden kaçabilirsin...
Tür: Drama
Yapım Yılı: 2001 (123 dk)
Vizyon Tarihi: 4 Mayıs 2001 Cuma
Senaryo: Semih Kaplanoğlu, Özden Çankaya
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: www.herkeskendievinde.com/
Dağıtıcı Firma: Özen Film

Herkes Kendi Evinde Filminin Konusu

Çeşitli yönlere giden üç karakterin hayatının ortak bir bölümünden bir kesit.

Nasuhi, yıllar önce ayrıldığı toprağına geri dönmekte ve hayatının son yıllarını memleketinde geçirmek istemektedir. Yeğen Selim'e ise Amerika bileti Yeşil Kart çıkmıştır ve Selim önüne çıkan bu fırsatı değerlendirip gitmeyi aklına koymuştur. Diğer yanda, çok uzun yıllardır görmediği gemi kaptanı babasının Sydney'de olduğunu öğrenen Olga, ona ulaşmak için yollara düşmüştür.

Bu üç karakterin yolu Ege'nin küçük bir sahil kasabasında kesişir.

Çekim Bilgileri

Filmin üç ana karakterini canlandıran Erol Keskin, Anna Bielska, Tolga Çevik'in yanı sıra Şükran Güngör ve Cüneyt Türel konuk oyun... Devamı için tıklayın...
Filmin üç ana karakterini canlandıran Erol Keskin, Anna Bielska, Tolga Çevik'in yanı sıra Şükran Güngör ve Cüneyt Türel konuk oyuncular olarak rol alıyorlar. Özlem Çınar, Saltuk Kaplangı, Devrim Parscan, Yalçın Akçay ise filmde rol alan diğer sanatçılar.

Gerek ülkemizde, gerekse dünyada en önemli sorunlardan biri olan insanların kendi toprakları, yurtları dışında yaşamayı seçmeleri ya da buna zorlanmaları gibi evrensel bir temayı işleyen film; ülkemizde ve dünyada, başta genç sinema izleyicileri olmak üzere her yaştan sinema seyircisine ulaşmayı amaçlıyor.

Filmin yapım şirketi 5 yıldan beri Reklam filmi yapımcılığı yapan HAYLAZ PRODUCTION. Haylaz'ın kurucuları Ali BİLGEN ve Levent ONAN, filmin yapımcılığını uzun yıllar Türk sinemasının birçok önemli filminde yardımcı yönetmenlik ve yapımcılık yapmış olan Leyla ÖZALP ve filmin yönetmeni Semih KAPLANOĞLU ile birlikte gerçekleştirdiler.

Filmin görüntü yönetmeni Hayk KİRAKOSYAN güçlü görüntüleri ile, sanat yönetmeni Çağla ORMANLAR çevre düzeni ve kostümlerdeki yorumuyla filmin görselliğine büyük katkıda bulundular. Filmin müziklerini ise tiyatro ve film müzikleri ile tanıdığımız ünlü besteci Selim ATAKAN yaptı.

Filmin yönetmeni Semih KAPLANOĞLU yıllarca beğeni ile izlenen "Şehnaz Tango" dizisinin yaratıcısı, ilk 52 bölümünün yazan ve yönetmeni. KAPLANOĞLU, ilk uzun metrajlı sinema Filminin senaryosunu Özden CANKAYA ve Serpil KIREL ile birlikte iki yılı aşkın bir sürede yazdı. Senaryo 1999 yılında Fransa'nın Montpelier şehrinde yapılan Akdeniz Filmleri Festivali'nin senaryo yarışmasında 80 proje içerisinde ilk 10 a girdi.

Filmde gemici babasını aramak için İstanbul'a gelen genç Rus kızını Paris'te yaşayan, Polonya kökenli Anna BİELSKA, uluslararası bir şirketin pazarlama bölümünde çalışan ve Amerika'ya göç etme hazırlıkları içinde bulunan genci ise Tolga ÇEVİK oynuyor. Geçtiğimiz yıllarda "Küheylan" adlı tiyatro oyunundaki rolü ile izleyicilerin beğenilerini ve 98 Dilligil Tiyatro ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan ÇEVİK, Amerika'da tiyatro eğitimi alan bir sanatçı. Uzun yıllar yurdundan uzakta yaşayıp çocukluğunun geçtiği eve ve kasabaya dönüp ömrünün geri kalan yıllarını burada geçirmek isteyen amcayı ise Türk tiyatrosunun en büyük starlarından biri olan Erol KESKİN oynuyor. İstanbul Şehir Tiyatroları'nın da değerli oyucularından olan KESKİN, aynı tiyatronun Genel Sanat Yönetmenliği'ni yaptı.

Tiyatromuzun büyük starlarından Şükran GÜNGÖR ve Cüneyt TÜREL ise filmde konuk oyuncu olarak rol alıyorlar. Tiyatromuzun güçlü isimleri Saltuk KAPLANCI, Devrim PARSCAN ve Yalçın AKÇAY canlandırdıkları karakterlerle filme renk kattılar. Bazı rollere uygun oyucuları bulmak içinse birçok genç tiyatro oyuncusu ile deneme çekimleri yapıldı ve sonunda Selim'in nişanlısı fotoğrafçı Ferdağ rolüne Özlem ÇINAR, Melike rolüne ise Eylem YILDIZ seçildi.

(Çekim Bilgileri: Özen Film)

Herkes Kendi Evinde Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 3 Yorum
 • Film Notu 10/10
  turan çaglar 12.1.2008 13:33:00
  film süper.Boş edebiyat yapmıyorum özlem hanım gerçekten filme çok yakışıyor.Sana bir tek burdan ulaşabildim seni seviyorum.ben klasik bir hayran degilim.inanın boş birisi hiç degilim...
 • Film Notu 10/10
  Mustafa Bicer 10.10.2006 16:22:00
  Ben filmi saadece özlem cinar icin izliyorum. Özlem cok tatlisin ve cok güzelsin. Sana asigim hemde deliler gibi. Bana mail at, senin icin yapmicam sey yokdur. Güzeller güzeline avrupadan selamlar.
 • Film Notu 10/10
  emre koç 15.6.2005 15:31:00
  defalarca isledim yinede bıkmadım ben o filmi sadece özlem çınar için izliorum özlem seni seviyorum bana mail gonderirisen sevinirim

Herkes Kendi Evinde Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • Herkes kendi özüne...

  Herkes kendi özüne...

  Hemşehri ve memleket kavramlarının belki en çok ön planda tutulduğu ülkedeyiz.Ancak bu yüzyıllarca göçeden bir toplumun, daha henüz yerleşip sonra da ..
  5.5.2001