Yönetmen: Richard Rich
Tür: Çizgi Film
Yapım Yılı:
Vizyon Tarihi: 8 Kasım 2002 Cuma
Senaryo: Brian Nissen
Yapımcı Firma:
Orijinal Adı: Mohammed, The Last Prophet
Dağıtıcı Firma: UIP Filmcilik

Hz. Muhammed (S.A.V.), Son Peygamber Filminin Özeti

Bundan 1400 yıl önce Mekke bugünkünden çok farklıydı. Kumar, içki, kölelik, kadınlara zulüm, batıl inançlar ve açgözlülüğün kol gezdiği şehirde Kabe’nin içi de çeşit çeşit putlarla doluydu. Mekke dışından binlerce kişi bu putlara tapmak için geliyordu. Mekke’nin yönetimini elinde tutan Kureyş kabilesi de bu işten büyük servetler kazanırken Arap halkının refahı için çok az şey yapıyordu.

Bu sahneleri görmeye daha fazla dayanamayan Hz. Muhammed (S.A.V.), sık sık Allah’a duada bulunmak ve tefekkür etmek için Mekke yakınlarındaki bir mağaraya çekildi. O mağarada gelişen olaylar dizisi insanlık tarihinin akışını değiştirdi. Cebrail’in(A.S.) ona görünmesiyle birlikte Hz. Muhammed’in(S.A.V.) peygamberlik görevi başladı. Bundan sonraki görevi, Mekke halkını Hz. İbrahim’in (A.S.) hanif dinine, hayırseverliğe ve tek Allah’a ibadete davet etmekti.

Hz. Muhammed(S.A.V.) başlangıçta sadece kendi çevresinden küçük topluluklara Hakkı anlatıyordu. Allah’tan gelen sözlerin kayıt altına alınarak bir araya getirilmesiyle Kuran oluştu. Hz. Muhammed’in (S.A.V.) kuvvetli tebliği sayesinde Mekke halkının yaşamında değişimler başladı. Onun anlattıkları kulaktan kulağa tüm kente yayıldı. Bunun üzerine Kureyş kabilesi endişeye kapıldı. Sonunda Hz. Muhammed(S.A.V.) peygamberliğini açıkça ilan etti. Buna karşılık Kureyşliler de karalama faaliyeti başlattılar. Ancak yeni Müslümanlar korkmak değil bilakis inançla doluydular. Bilal, Hamza, Ebu Bekir gibi Mekke’nin büyüklerinin de içinde bulunduğu simaların da katılımıyla İslama girenlerin sayısı her geçen gün artıyordu.

İzleyen yıllar yorucu ve acılı geçti. Kureyş’in önünde iki seçenek vardı. Ya Hz. Muhammed’e (S.A.V.) tebliğine son vermesi için ricada bulunarak onunla anlaşma yoluna gidecekler, ya da onun taraftarlarına karşı şiddet uygulayacaklardı. Hz. Muhammed ve taraftarlarına uygulanan sindirme hareketinin başarısızlığa uğraması üzerine onu uykusunda öldürme kararı aldılar. Allah’ın yardımıyla ölümden kurtulan Hz. Muhammed(S.A.V.), Mekke’deki müslümanların emniyetle Medine’ye hicret etmelerini sağladıktan sonra Hz.Ebu Bekir ile birlikte Mekke’den çıkarak Medine’ye hicret etmeye karar verdi.

Müslümanlar Medine’de kısa sürede önemli gelişme ve ilerleme sağladılar. İlk mescidin inşa edilmesiyle birlikte İslamiyetin ilk inananları huzur içinde ibadetlerini yerine getirmeye başladılar. Mekke’den ayrılırlarken bütün mallarına Kureyş tarafından el konulmuştu.Mallarının Mekke’liler tarafından Şam’a götürülüp satılacağını duymalarıyla Bedir Savaşının ilk tohumları atılmış oldu. Bu savaşta Hz. Muhammed(S.A.V.) yönetimindeki 300 kadar Müslüman, kendilerinden yaklaşık 3 kat fazla sayıdaki Mekkelileri bozguna uğrattı.

Ardından Uhud Savaşı geldi. Mekkelilerin asker sayısı yine çok fazlaydı. Buna rağmen Müslümanlar bir kere daha galip gelmek üzereyken askerlerin Hz. Muhammed’in(S.A.V.) yönlendirmesine tam uymaması sonucunda bu savaş geçici bir mağlubiyetle sonuçlandı.

Mekkeliler son bir hücum daha yaparak başlarına dert olan Müslümanları yok etmeye kararlıydı. Bu yüzden Arabistan’da o güne kadar görülmüş en büyük orduyu kurarak bir kez daha geldiler. Tarihte Hendek savaşı olarak bilinen bu savaşta Hz. Muhammed(S.A.V.), Medine çevresine geniş hendekler kazdırmak suretiyle kentin güvenliğini sağlama aldı.Bir aydan fazla süren kuşatma sonunda Müşrik ordusu gelen toz fırtınası ile dağılıp gittiler. Artık herşey tersine dönmüştü. Mekke ve Kureyş’in güçlü ve yenilmez olarak bilinen orduları, Hz. Muhammed ve Medineliler karşısında darmadağın oldu.

Kuran’ın kutsal mesajının çevre ülkelere yayılmasıyla din değiştirenler Medine’ye akın akın gelmeye başladılar. Artık beklenen zamanın geldiğinin Kuran tarafından beyan edilmesiyle Hz.Muhammed(S.A.V.) artık bakışlarını Mekke’ye çevirmişti. Müslümanlar artık çok daha güçlü oldukları halde Mekke’ye dönüşleri barışçı biçimde gerçekleşti. Kabe’deki putlar yok edildi. Putların oradan çıkarılmasının ardından yepyeni bir düzenin kurulmasına başlandı. Bundan sonrasında tüm dünyayı değiştirecek mesaj artık kendi öz kaynağı olan Mekke’den yayılmaya başlayacaktı.

Açıklar

PRODÜKSİYON NOTLARI
“Muhammad, The Last Prophet”in senaryosu geliştirilirken en iyi tarihsel materyal taranmak suretiyle geni...
Devamı için tıklayın...
PRODÜKSİYON NOTLARI
“Muhammad, The Last Prophet”in senaryosu geliştirilirken en iyi tarihsel materyal taranmak suretiyle geniş kapsamlı araştırma yapıldı. Filmin öyküsü UCLA eğitimli senaryo yazarı Firdosi Wharton-Ali ve UCLA İslam Hukuku Profesörü Dr. Khaled Abou El Fadl tarafından dikkatle gözden geçirildi. Senaryo yazımının her aşamasında gerek tarihsel doğruluk, gerekse Hz. Muhammed’in(S.A.V.) misyonuyla mesajına bağlılık açılarından dikkatli inceleme yapıldı. Senaryonun son hali gözden geçirilmesi için El Ezher İslami Araştırmalar Enstitüsü’ne gönderildi. Onay alındıktan sonra prodüksiyon aşamasına geçildi. Ayrıca filmin bitmiş hali de El Ezher’e gönderildi.
Film Danışma Ekibi:
Dr. Khalid Abou El Fadl UCLA (Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles)
Ms. Firdosi Wharton-Ali UCLA (Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles)
Dr. John L. Esposito Georgetown Üniversitesi
Dr. John S. Voll Georgetown Üniversitesi
Filmin Yapımı:
Prodüksiyon işlemleri 2 yılda gerçekleşen “Muhammad, the Last Prophet” için 196.000’den fazla çizim hazırlandı. Geleneksel iki boyutlu film formatında hayata geçirildiği halde bu işlemlerde bilgisayar da önemli rol oynadı. Prodüksiyonun her yerinde fantastik bilgisayar efektleri görülebilir.
Filmin tasarım çalışmaları, Kaliforniya’nın Burbank bölgesinde kurulu bulunan RichCrest Animation stüdyolarında gerçekleştirildi. Koyu bir Müslüman olan prodüksiyon amirinin dikkatli gözetimi altında eski Mekke’yi hayata geçirmek üzere karakterler ve arka planlar yaratıldı. Tasarımcılar özenle seçilirken kendi alanlarında en iyi sanatçılar olmasına dikkat edildi. Ortaya konulan olağanüstü çalışmanın ardından elde edilen sonuç son derece çarpıcıydı.
İslam tarihinin en ünlü karakterlerinin seslendirilmesi için profesyonel tiyatro, televizyon ve film aktörleri arasında geniş kapsamlı arama çalışması yapıldı. Aktörlerin seçilmesinden sonra yönetmen Richard Rich onlarla bir dizi ses kaydı işlemi gerçekleştirdi. Böylelikle her birinin performansının farklı ve özgün olmasını garanti altına aldı.
Oyuncu seçiminin daha ilk aşamasında Hz. Muhammed’in amcası Ebu Talib’in sesinin hayati önem taşıdığı ortaya çıkmıştı. Ebu Talib her ne kadar İslam’a çok fazla bağlı olmasa da Hz. Muhammed’in yüreği sevgi dolu amcası olması açısından büyük önemi vardı. Yeğeniyle çok yönlü ilişkisi vardı. Onu desteklemekle kalmayıp aynı zamanda yönetiyor, gönlünü alıyor, bazen de Kureyş’teki rakiplerine karşı korumasını üstleniyordu.
Bu yüzden Ebu Talib’i seslendirecek sanatçının güçlü olduğu ölçüde sevgi dolu bir ses tonu olması gerekiyordu. Sonunda Ebu Talib’i seslendirmesi için emektar sahne ve sinema aktörü Eli Allem üzerinde karar kılındı. Yapılan kayıt denemelerinde Eli Allem’in son derece özgün ve güçlü bir performans ortaya koyduğu görüldü. Sonunda görevini başarıyla tamamladı ama ses kayıtlarının tamamlanışının ertesi günü üzücü bir olay meydana geldi. Ünlü aktör hayata veda etti.


“Muhammed, The Last Prophet”in müziklerini William Kidd hazırladı. William Kidd’in film için hazırladığı epik besteler, aynı zamanda filmin en büyük handikapı olan peygamberin yüzünün gösterilmemesinin üstesinden gelinmesine de yardımcı oldu.
İslami hassasiyetler göz önüne alınarak Hz. Muhammed’in(S.A.V.) yüzünün gösterilmediği bir filmde onun varlığı en güçlü biçimde izleyiciye nasıl aktarılabilirdi? Yönetmen Richard Rich bu sorunu kameranın bakış açılarını peygamberin geliş ve gidiş yönlerini işaret edecek biçimde ayarlamak suretiyle sinemasal açıdan çözdü. Ancak bu tekniğin hayata geçirilmesinde William Kidd’in unutulmaz melodisinin büyük yardımı oldu. İzleyici üzerindeki etkisi ise görkemliydi.
“Muhammed, The Last Prophet” çeşitli açılardan öncü bir filmdir. Allah’ın peygamberinin hayatını milyonlarca izleyiciye yepyeni ve heyecanlı bir yöntemle getirdi. Ayrıca sinema tarihinde yüksek çözünürlüklü videoda tamamlandıktan sonra filme transfer edilen ilk film oldu. Hz. Muhammed’in öyküsünü yeniden anlatan bu filmde emeği geçen herkesin ortak umudu, bu filmin dünyamıza yeni bir barış ve huzur iklimi getirmesidir.
Yapımcı:
“Muhammed, The Last Prophet”in yapımcısı olan Badr International Corporation’un merkezi İngiltere’ye ait Virgin Adaları’ndadır. Eğlence sektöründe televizyon, tiyatro ve ev videosu pazarı için film ve video materyali üretmek için oluşturulmuş bir sahne prodüksiyonu geliştirme ve dağıtım şirketidir. Ürünlerinde özellikle İslami market hedeflenir. İslam dünyasının kültürel inanç ve ilgilerine yönelik nitelikli prodüksiyon materyalinin sunulması başlıca amaçtır.
Badr International’ın vizyonu, İslam ülkelerine dağıtımı yapılmak üzere yüksek nitelikli çizgi film öyküleri ve dizileri sağlamaktır. Bu yapımlar Arapça, İngilizce ve İslam dünyasında konuşulan diğer belli başlı dillerde hazırlanacaktır. Badr ayrıca İslam inancına bağlı insanların yüreklerine hitap edecek animasyon programları geliştirmek üzere yoğun bir plan başlatma aşamasındadır.
Şirketin öncelikli misyonu, bilgiyi ve kültürel değerleri bütün aile bireylerini hedefleyecek şekilde iletmektir. Bu hedefe varmak için bir eğlence formatı olan çizgi film sanatını önemli bir araç olarak görmektedir. Bu misyona uzun vadede bağlı kalmak şartıyla keyifle izlenen ve eğitici yönü de olan aileye yönelik yüksek nitelikli yapımların üretimi ve dağıtımını da yapacaktır.
Badr bu misyonu yerine getirirken Amerikan film endüstrisinin başarılı formatlarını uygular. Çizgi filmlerin üretiminde Amerikan deneyiminden sonuna kadar yararlanır. İslam dünyasının geniş kültürel materyalini “Hollywood” stili prodüksiyon anlayışı ile birleştirmekteyiz.
Bu açıdan bakıldığında Badr’ın üreteceği eğlence ve eğitim amaçlı prodüksiyonlar, İslam dünyasındaki diğer yapımlara benzemeyecektir. Prodüksiyonların içeriği başta din, tarih ve kültürel konular olmak üzere geniş bir yelpazeye yayılacaktır.
İslami eğlence piyasasında Badr’ın konumunu sağlamlaştırmak için şirket tarafından uzun metrajlı çizgi film projeleri geliştirilmektedir. Yüksek nitelikli bu çizgi filmlerin ilki, Hz. Muhammed’in(S.A.V.) yaşam öyküsünün anlatıldığı “Muhammad, The Last Prophet” adını taşımaktadır. Yaklaşık 90 dakika uzunluğunda olacak bu çizgi film, tüm dünya sinemalarında gösterime girecektir.
Badr’ın diğer projeleri ise şöyle sıralanmaktadır:
“Before The Light”: Zemzem suyundan Fil Yılı’na
“Salman, The Persian”: Peygamberin arkadaşı
“Great Women of Islam at the Time of the Prophet Muhammad” (Hz. Muhammed Döneminde İslam Dünyasının En Büyük Kadınları)

Yorum Yaz"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 22 Yorum
 • Film Notu 10/10
  lale yılmaz 27.3.2016 19:47:00
  çooooooooooooooooooook güzel bir film
 • Film Notu 10/10
  Sudenaz 24.3.2016 18:30:00
  çok güzel
 • Film Notu 10/10
  Sudenaz 24.3.2016 18:29:00
  çok güzel
 • Film Notu -/10
  emir soylu 8.3.2016 18:47:00
  kıaA güze ,
 • Film Notu 8/10
  ÇAKTIRMA GÜLÜMSE 6.3.2016 17:54:00
  Güzeldi
 • Film Notu 10/10
  BÜŞRA NAMLI 28.2.2016 19:53:00
  BU ÇOK GÜZEL BİR ÖZGEÇMİŞ ÇOK GÜZEL ANLATMIŞLAR HZ. PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI FEDAKARLIKLARRI VE İYİLİKLERİ ANLATMIŞALRDIR ONLARA PUANIM ON NUMARA BEŞ YILDIZ
 • Film Notu 10/10
  sevda irenci 13.1.2016 15:59:00
  çok güzel tebrikler
 • Film Notu 10/10
  Kübra koyuncu 11.1.2016 19:38:00
  Biz okulda akıllı tahtadaki izledik ama çoook güzeldi :):):)
 • Film Notu 5/10
  berfin 17.12.2015 18:08:00
  açılmıyorki izliyim
 • Film Notu 9/10
  müslüman 13.12.2015 12:17:00
  ben filmi izlemedim ama özetini okudum çok güzeldi.

>> >> Hz. Muhammed (S.A.V.), Son Peygamber

Vizyondaki Filmler