William Hundert (Kevin Kli...">
Yönetmen: Michael Hoffman
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: (107 dk)
Vizyon Tarihi: 9 Mayıs 2003 Cuma
Senaryo: Ethan Canin, Neil Tolkin
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Emperor's Club, The
Resmi Site: www.theemperorsclub.com/

İmparatorlar Klübü Filminin Özeti

"Mükemmel ve asil öğretmenler tarihi olayları dosyalarına kaydederler. Yaşamları geçmişten geleceğe birbirlerinin tekrarı şeklindedir. Onlar, okullarımızın içten ve sıcak ilişkilerini ayakta tutan sütunlarıdır. Onlar, bu yapının taşlarından ve kirişlerinden çok daha önemlidir. Onlar, varolan cevherleri ve yetenekleri açığa çıkarmaya; sevecen güç olmaya devam edeceklerdir ki; bu önemli sistemin parçaları nefes alsın, yaşamaya devam etsin."

William Hundert (Kevin Kline), özel bir okulun müdürü olan St. Benedict'in asistanıdır ve öğrendiği kavramsal teorilerin pratiğini yapmaktadır. O, öğrencilerine ilham vermeye çabalar, doğruları uygulayarak yaşar. Yunan ve Eski Roma tarihine içten bağlılığı nedeniyle; bu branşın salt bir dersten ibaret olmadığına inanır. Kısacası, klasik bir profesör gibi, o da heyecanlı, tutkulu ve prensip sahibi bir öğretmendir. O, öğretmenliğin, sadece gözbebeği öğrencilerini eğitmek olmadığını düşünür. Onların karakterlerinin de şekillenmesi için çaba sarfeder. Sonuçta ise, öğrencilerinin herbirinin karakterini basma kalıp insanlar haline dönüştürdüğünün farkında değildir.

1972 yılının son günlerinde, Hundert'in gündelik ve geleneksel hayatının içinde, dünyadan uzak, bir bakıma manastır hayatına benzer bir yaşamı vardır. Bu sırada herşeyi yerine oturtacak ve onu etkileyecek birisi olan Sedgewick Bell (Emile Hirsch) ile tanışır. Bell, Batı Virginia Senatör'ünün okula henüz başlayan oğludur. Çok kısa bir süre içinde, öğrenci ve öğretmen arasında, anlaşmazlıklar yaşanmaya başlanır.

Sadgewick bir süre sonra, karizması ve çevresine verdiği güvenle, okuldaki sınıf arkadaşlarını bir mıknatıs gibi kendisine çekmeyi başarır. Okulda yaşanan ilk başkaldırış ve meydan okuma eylemi, Hundert'ın uygulamaya koyduğu kutsanmış yemekhane kurallarını kırmak olur. Sonrasında ise, Hundert'ın saygı duyduğu Eski Roma ve Yunan dönemine ait imparatorları, Yedi Cüceler ve The Beatles'a benzetirler. Tanrıya ve diğer kutsal değerlere küfretmeye kadar uzanan davranışlar sergilerler.

Hundert tarafından okula çağrılan Batı Virginia Senatörü baba, oğlunun problemleri hakkında, çevresindeki arkadaşlarını sorumlu gördüğünü ifade eder ve bu ziyaretten bir sonuç alınamaz.

Huzuru kaçan öğretmen Hundert, sorunlu öğrenci Sedgewick'le iletişime geçebilmek için ona arkadaşça yaklaşarak, anlaşma yapmayı teklif eder. Kısa bir süre sonra, Sedgewick'in davranışlarında gözeçarpan bazı değişiklikler görmesi üzerine Hundert, Sedgewick'in güvenini kazanma yolunda, uygulamaya koyduğu katı okul kurallarını yavaş yavaş hafifletmeye ve değiştirmeye başlar. Hazırlıksız olarak kendiliğinden gelişen bir beyzbol maçı sayesinde her iki tarafda yaşadığı ortak paylaşımlarla, iyi bir birleşme deneyimi yaşar.

Sağlanan uzlaşmalardan sonra, öğretmen Hundert, başarmayı istediği gerçek öğrenimin yanı sıra, öğrencilerinin eğitimini de sağlamaya başlar. Daha sonra karar vermesi gereken zor anlar yaşayacak olan Hundert, belki de vereceği kararlar ile hem kendi kaderini belirleyecek, hem de idealleri konusunda ilerlemeye çalışacaktır.

İmparatorlar Klübü Filminin Oyuncuları


>> >> İmparatorlar Klübü

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor

Diğer Filmler