Jamie Foxx

Jamie Foxx

Jamie Foxx
Oyuncu, Seslendirme

Doğum Tarihi: 13.12.1967

Doğum Yeri: Terrell, Teksas, ABD

Jamie Foxx olarak tanınan ABD'li erkek sinema sanatçısı.

Kariyerine komedyen olarak başlayan ve yaptığı R&B albümleriyle başarılı bir müzisyen olduğunu da ispatlayan Foxx un sinemadaki en büyük başarısı ise ünlü müzisyen Ray Charles ın yaşam öyküsünü konu alan, 2004 yapımı Ray (film) deki performansıyla kazandığı En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü.

BİYOGRAFİ

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Jamie Foxx 13 Aralık 1967 yılında Eric Marlon Bishop ismiyle Texas'ta doğdu. Ama ailesi onu doğumundan sadece 7 ay sonra terketti ve daha sonra ailesi olucak Estelle ve Mark Talley onu evlat edindi. Daha sonra Jamie sıkı bir [baptist] olarak yetiştirildi,ve daha sonra büyükannesinin isteği ile 5 yaşındayken piyano derslerine başladı.Gençliğinde ise Part-time piyanist ve bir koro lideri olarak şehirdeki New Hope Baptist Kilisesine gitti. Jaime liseye başladığında ise amerikan futbolu oynamaya başladı.

Stand Up Kariyeri

Kız arkadaşıyla çıkma cesareti gösterdiği zamanlar bir gece kulübünde mikrofonu eline aldı ve ilk performansında soyadının bir komedyene göre yetersiz olduğu önyargısına vardı. Ve o zamanlar Siyah bir komedyen olan Redd Foxx un soyandında esinlenerek soyadını Foxx olarak değştirdi.

Oyunculuk Kariyeri

Jaime nin ilk oynadığı film 1992 yapımı Toys'tu. Daha sonraki yıllarda yavaş yavaş kendini geliştiren Jaime ilk olarak Collateral isimli filmde Tom Cruise un yardımcı oyunculuğunda Oscar a aday oldu. 2004 te ise oynadığı Ray (film) ona En İyi Erkek Oyuncu oscarını kazandırdı. daha sonraki yıllarda ise Miami Vice (film) , Jarhead, Dream Girls gibi filmlerde oynadı ve 2007 eylül ayında The Kingdoms adlı filminden sonra Hollywood ünlüler kaldırımında bir yer kazandı.

Filmografi

1992
Toys
1996
The Truth About Cats & Dogs
The Great White Hype
1997
Booty Call
The Players Club
1999
Held Up
Any Given Sunday
2000
Bait
2001
Date from Hell
Ali
2003
Shade
2004
Breakin' All the Rules
Collateral (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterildi)
Ray (En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü kazandı)
2005
Stealth
Jarhead
2006
Miami Vice (film)
Dreamgirls
2007
The Kingdom
2009
The Soloist
Law Abiding Citizen

Görev Aldığı Yapımlar

Jamie Foxx Fotoğrafları

Jamie Foxx Haberleri