Jessica Alba

Jessica Alba

Jessica Alba
Oyuncu, Seslendirme

Doğum Tarihi: 28.04.1981

Doğum Yeri: Pomona, Kaliforniya, ABD

Altın Küre'ye aday gösterilmiş ABD'li oyuncu. Dark Angel, Günah Şehri, Fantastik Dörtlü ve Maviliklere Doğru, Good Luck Chuck gibi yapımlarda rol aldı. Maksim dergisinin Hot 100, Askmens.com sitesinin 99 En Fazla Beğenilen Kadın ve FHM'in 2007'de yaptığı Yeryüzündeki En Seksi Kadınlar listelerinde bir numara oldu[1][2][3]. Oyunculuk kariyerinde birçok önemli ödül kazanmıştır.

Hayatı

Alba, Pomona- Kaliforniya'da doğdu. Annesi Catherine, Danimarka ve Fransız-Kanada kökenlidir. Babası Mark Alba ise anne ve babası Kaliforniya'da doğmasına rağmen Meksikalı'dır. Jessica Alba'nın anne ve babası henüz çok gençken evlendiler. Annesinin babası olan dedesi, Amerikan ordusunda denizcilik yapmış ve II. Dünya Savaşı'nda da Pasifik okyanusunda görev almıştır. Alba, erkek kardeşi Joshua ile beraber büyükannesi ve dedesi tarafından büyütüldü. Kardeşi Joshua, Alba'nın rol aldığı Dark Angel adlı dizinin son bölümünde yer aldı. Jessica Alba on yedi yaşına kadar büyük annesi ve dedesinin yanında yaşadı. Babasının hava kuvvetlerinde olması nedeniyle aile birçok kere taşındı.Taşındıkları yerler arasında Mississippi ve Teksas gibi eyaletler vardır. Fakat yine en sonunda Kaliforniya'ya geri döndü.

Alba'nın ilk yılları hep hastalıklar ile sürdü. Çocukluk yıllarında iki kez akciğerlerinden, bir kez apandistinden ve bir kez de bademcikleinde oluşan bir kistten dolayı sorun yaşadı. Çocukken okuldaki diğer çocuklardan izole yaşadığını iddia etmesinin nedeni de çok sık hastaneye yatmasına bağlamaktadır. Bu yüzden de kimsenin onu arkadaş olarak tanıma fırsatı bulamadığını da eklemektedir.

KARİYERİ

Kariyerinin İlk Yılları

Alba beş yaşında iken oyunculuğa ilgisini göstermeye başladı. İlk oyunculuk deneyimini on iki yaşında, bir oyunculuk ajansına kaydolmasından dokuz ay sonra yaşadı.

İlk film deneyinimini Gail adlı küçük bir rolle 1994 yapımı Camp Nowhere adlı film ile yaşadı.Önceleri bu filmde iki haftalık bir rol için düşünülse de, filmde yer alan aktrislerden birinin ayrılması üzerine iki ay kadar bu film setinde çalıştı.

Alba çocukken Nintendo ve J.C.Penney'in iki adet reklamında oynadı. Ardından iki adet kısa filmde yer aldı.1994 yılında gereksiz Jessica rolüyle Nickelodeon'da yayınlanan The Secret World of Alex Mack adlı dizinin üç bölümünde boy gösterdi. 1995 yılında Flipper dizisinin ilk iki sezonunda Maya rolüyle izleyenlerin karşısına çıktı. Annesinin cankurtaran olması nedeniyle yüzmeyi yürümesinden bile önce öğrendiği için bu yeteneğinden, dizi çekiminde bu yeteneğinden bol bol yararlanıldı. Dizi çekimleri Avustralya'da yapıldı. Ayrıca, Jessica Alba sertifikalı bir aletli su altı dalıcısıdır.

1998 yılında da Alba bazı dizilerde görünmeye devam etti. Drama türünde olan Steven Bochco'da Melissa Hauer rolüyle Brooklyn South adlı bölümde oynadı. Yine aynı yıl Beverly Hills, 90210 dizisinde Leanne karakterini iki bölüm boyunca,The Love Boat: The Next Wave dizisinde de Layla karakterini canlandırdı. 1999 yılında Randy Quaid ile beraber başrolünü paylaştığı P.U.N.K.S. adlı filmde yer aldı.Alba, liseden mezun olduktan sonra Atlantic Theater Company'de William H. Macy ve eşi Felicity Huffman'dan oyunculuk dersleri aldı. (Atlantic Theater Company Pulitzer ödüllü senaryo yazarı ve yönetmen olan David Mamet'in kurduğu bir oyunculuk okuludur.)

Alba, 1999 yılında Drew Barrymore'un başrolünü oyndaığı bir lise filmi olan Never Been Kissed isimli filmde oynayarak Hollywood'un ilgisini çekti. Ardından yer aldığı komedi-korku türündeki bir film olan Idle Handsde Devon Sawa ile karşılıklı oynayarak dikkatleri üstüne çekmeye devam etti.

Fakat, film sektöründeki en büyük parlamasını, James Cameron'ın yönettiği Dark Angel adlı dizi ile yaptı.Dizide Alba, Max Guevara adlı genetik özellikleri değiştirilmiş bir süper askeri canlandırmaktaydı.Amerikan Fox adlı televizyon kanalının yayınladığı dizinin,2000-2002 yılları arasında iki sezonu yayınlandı ve sonra bitti.

Film Kariyeri

Alba'nın yer aldığı en önemli filmler bir dansçı ve aynı zamanda dans koreografını canlandırdığı Honey,dansçı Nancy Callahan'ı canlandırdığı Sin City ve Marvel'in bir çizgi romanı olan Fantastik Dörtlü'nün sinemaya uyarlandığı Fantastik Dörtlü filmleridir. Alba Fantastik Dörtlü de Görünmez Kadın Sue Storm rolü için sarı peruk ve mavi lens kullanmıştır. Ayrıca 2006 MTV Film Ödülleri'nde (MTV Movie Awards) King Kong,Görevimiz Tehlike 3,Da Vinci Şifresi gibi filmler ile ilgili komedi türünde skeçlerde oynadı.Şu anda planlanma aşamasında olan yapımları arasında The Eye and Sisters filmi vardır.İyi şanslar CHUCK filminde başarıyla rol almıştır.

Hayır İşleri

Alba, birçok hayır kurumuna üyedir ve bunlara katkıda bulunmaktadır.Bu kurumlar arasında; Clothes Off Our Back, Habitat for Humanity, National Center for Missing and Exploited Children, Project HOME, RADD, Revlon Run/Walk for Women, SOS Children Villages, Soles4Souls and Step up.Bu kurumlar kadın sorunları,çocuklar,çevre kirliliği konularında aktif olan kuruluşlardır.

Özel Hayatı

2002'de aktör William DeMeo ile flört etmiş ancak 2003'de ayrılmışlardır. Ayrılık sebebi olarak Jessica Alba, DeMeo'yla anlaşarak ayrıldıklarını söylemiştir. 2004 yılından beri aktör Michael Warren'ın oğlu Cash Warren ile birlikte olan Jessica, Cash'le 2004 yılında Fantastic Four filminin çekimlerinde tanışmıştır. Çift 19 Mayıs 2008 tarihinde belediye binasında sade bir törenle dünyaevine girmiştir. Ve 7 Haziran 2008 tarihinde çiftin kız çocukları Honor Marie Warren dünyaya gelmiştir.

Filmografi

1994
Camp Nowhere
1995
Venus Rising
1999
Idle Hands
Never Been Kissed (Gerçek Öpücük)
P.U.N.K.S.
2000
Paranoid
2003
Honey
The Sleeping Dictionary
2005
Mavilikleklere Doğru
Fantastik Dörtlü
Günah Şehri
2007
Good Luck Chuck
Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçü'nün Yükselişi
The Ten
Anestezi
2008
The Eye
Meet Bill
2010
Valentine's Day

ÖDÜLLERİ VE ADAYLIKLARI

Teen Choice Ödülleri


• Ödül: TV - En iyi aktris, Dark Angel (2001)
• Adaylık: TV - En iyi aktris, Dram, Dark Angel (2002)
• Adaylık: En iyi film içeriği, Honey (2004, Mekhi Phifer ile)
• Adaylık: En iyi aktris- Dram/Aksiyon Macera, Honey (2004)
• Adaylık: En İyi çıkış yapan bayan oyuncu, Honey (2004)
• Adaylık: En iyi aktris: Dram/Aksiyon Korku, Sin City (2005)
• Adaylık: En iyi aktris: Dram/Aksiyon Macera, Fantastic Four (2006)
• Adaylık: En iyi aktris: Hissy Fit, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)
• Adaylık: En iyi aktris: Aksiyon Macera, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)

ALMA Ödülleri

• Adaylık: Yeni bir dizide en iyi bayan oyuncu, Dark Angel (2001)
• Ödül: Yılın en iyi çıkış yapan bayan oyuncusu (2001)
• Adaylık: Bir TV dizisinde en iyi bayan oyuncu, Dark Angel (2002)
• Adaylık: Bir filmde en iyi yardımcı bayan oyuncu, Sin City (2006)

Satürn Ödülleri

• Ödül: Televizondaki en iyi aktris, Dark Angel (2001)
• Adaylık: Bir dizideki en iyi aktris, Dark Angel (2002)
• Adaylık: En iyi yardımcı kadın oyuncu, Sin City (2006)

Altın Ahududu Ödülleri

• Adaylık: En kötü aktris, Fantastic Four (2006)
• Adaylık: En kötü aktris, Into the Blue (2006)

DVD Exclusive Ödülleri

• Ödül: Bir DVD prömiyerindeki en iyi bayan oyuncu, The Sleeping Dictionary (2003)

Altın Küre Ödülleri

• Adaylık: Bir dizideki en iyi aktris performansı, Dark Angel (2001)

Dosyan Foundation Ödülleri

• Adaylık: En iyi bayan oyuncu, Fantastic Four (2006)

Young Artist Awards

• Adaylık: Bir dizideki en iyi performans - En iyi genç oyuncu, Dark Angel (2001)

TV Land Ödülleri

• Adaylık: Küçük ekran/Büyük Yıldız Ödülü (Bayan) (2007)

TV Guide Ödülleri

• Adaylık: Yeni bir dizideki yılın bayan oyuncusu, Dark Angel (2001)
• Ödül: Yılın en iyi çıkış yapan oyuncusu, Dark Angel (2001)

Spike TV Guys' Choice Ödülleri

• Ödül: En ateşli -Jessica (2007)

Genç Hollywood Yıldızları Ödülleri

• Ödül: Geleceğin Yıldızı (2005)

YougStar Ödülleri

• Adaylık:Gündüz yayınlanan bir programdaki en iyi genç oyuncu, Flipper (1998)

Görev Aldığı Yapımlar

Jessica Alba Fotoğrafları

Jessica Alba Haberleri