Jim Parsons

Jim Parsons

Jim Parsons
Oyuncu, Seslendirme

Doğum Tarihi: 24.3.1973

Amerikalı televizyon dizisi ve sinema oyuncusu. 

The Big Bang Theory dizisindeki Sheldon Cooper rolü ile tanınmaktadır. The Big Bang Theory dizisinin yaygın kitlelerce sevilmesinde en büyük pay başrol oyuncularından biri olan Jim Parsons'un canlandırıdğı Sheldon Cooper karakteridir.

Doğum adı James Joseph Parsons'tur. Bir küçük kardeşi vardır. Teksas, Houston'da doğmuş ve büyümüştür. Eğitim hayatı da bu şehirde geçmiştir. Altı yaşındayken okulda Rudyard Kipling'in yazdığı Filin Çocukluğu (The Elephant's Child) hikayesinin tiyatro gösterisinde oynamasının ardından oyuncu olmaya karar vermiştir. Liseden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Houston Üniversitesi'nde tamamladı. 1999 yılında Houston'dan ayrılarak San Diego Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini sürdürdü. Burada 2 yıllık klasik tiyatro eğitimi özel kursuna kabul edilen yedi öğrenciden biri oldu. 2001 yılında mezun olan Parsons, daha sonra New York'a taşındı.

Jim Parsons'un boyu 1.88 metredir. Parsons, günümüzde Los Angeles'ta yaşamaktadır. Hobileri arasında ise piyano çalmak ve tenis, beyzbol ve basketbol gibi spor karşılaşmalarını izlemek bulunmaktadır.

Jim Parsons, Garden State filminde Tim rolünü oynadı. Ayrıca 2004-2005 yıllarında Judging Amy dizisinde Rob Holbrook karakterini canlandırdı. Johnny Galecki ve Kaley Cuoco ile The Big Bang Theory dizisinde yer aldı. Bu dizide sosyal becerilerden tamamen yoksun, dahi bir fizikçiyi canlandırdı.2009 yılında ilk kez Emmy Ödüllerinde komedi dalında en iyi erkek oyuncu olarak aday gösterildi. 2 kez 2010, 2011 olmak üzere Emmy Ödüllerinde Alec Baldwin,Steve Carell gibi güçlü adayları geride bırakark Komedi dalında en iyi erkek oyuncu' ödülünü, kazandı. 68.Altın Küre Ödüllerinde 'En iyi aktör, komedi ya da müzikal dalında' ödülünün sahibi oldu.

Ödüller: 
Komedi Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu Emmy Ödülü, 
En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü - Müzikal ya da Komedi (TV)

Görev Aldığı Yapımlar

Jim Parsons Fotoğrafları

Jim Parsons Haberleri