Yönetmen: Nick Cassavetes
Oyuncular
Tür: Drama, Korku
Yapım Yılı: 2002 (118 dk)
Vizyon Tarihi: 17 Mayıs 2002 Cuma
Senaryo: James Kearns
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Resmi Site: www.meetjohnq.com
Dağıtıcı Firma: Umut Sanat

John Q. Filminin Konusu

John Q. Archibald (Oscar ödüllü Denzel Washington) bir fabrikada çalışarak ailesini geçindiren sıradan bir adamdır. Karısı Denise (Kimberly Elise) ve genç oğlu Michael (Daniel E. Smith) onun tüm dünyasıdır. Ancak Michael ciddi bir rahatsızlık geçirir ve kendisine acilen kalp nakli yapılması gerekir. Oysa ne John Q.'nun maddi durumu bu ameliyatı karşılamaya yeter, ne de Michael'ın sağlık sigortası böyle bir ameliyatı kapsamaktadır. Bu durum karşısında, John Q. oğlunun yaşaması için elinden geleni ardına koymamaya yemin eder. Zamanın ve seçeneklerin azalması üzerine, umutsuz bir kumar tek çaresi hâline gelir ve acil servis odasındakileri rehin alır.

Kendini, her şeyden habersiz ve tıbbi yardıma muhtaç acil servis hastası rehineleriyle birlikte hastaneye hapsetmesinin ardından, John Q., işinin kompetanı bir arabulucu (Robert Duvall) ile bu gösterinin bir an önce sona ermesini isteyen öfkeli bir polis şefiyle (Ray Liotta) karşı karşıya gelir.

Hem benzersiz bir kahraman, hem de yasaların gözünde suçlu bir babanın göze aldığı olağanüstü riski anlatan 'John Q.' isimli aksiyon-drama tarzındaki filmde Denzel Washington başrolü üstleniyor. Nick Cassavetes'in yönettiği filmin senaryosunu James Kearns yazmış. Robert Duvall, Kimberly Elise, Eddie Griffin, Shawn Hatosy, Anne Hache, Ray Liotta, James Woods ve Daniel E. Smith filmde görev alan diğer isimler.

Çekim Bilgileri

Son olarak "Training Day"deki performansıyla ödülleri toplayan Oscar'lı oyuncu Denzel Washington "John Q."da, oğlunun bir beyzbol ... Devamı için tıklayın...
Son olarak "Training Day"deki performansıyla ödülleri toplayan Oscar'lı oyuncu Denzel Washington "John Q."da, oğlunun bir beyzbol maçında bayılıp kalmasıyla dünyası allak bullak olan fabrika işçisi John Q. Archibald'ı canlandırıyor. Karakteri için "Oğlunun çok hasta olduğunu korkunç bir şekilde anlıyor" diyen Washington sözlerini şöyle sürdürüyor, "Mali durumu oldukça zorda. Aynı gün arabasına el konuyor. Üstelik bu çapta bir sağlık harcamasını sigortasının kapsamadığını öğreniyor".

Yapımcı Mark Burg ise şunları dile getiriyor: ""John Q." sıradan bir adamı ve çocuğunu kurtarmak için ne derece ileri gidebileceğini keskin bir şekilde ortaya koyuyor. İşini, evini, parasını feda edecek ve sonuçta hayatını riske etmeye hazır duruma gelecek".

10 yaşındaki Daniel E. Smith John'un oğlu Michael'ı, Kimberly Elise ise, kocası en dehşet verici yola başvurduğunda bile ondan desteğini esirgemeyen eş Denise'i canlandırıyor. "Kocasının yaptığını onaylamak ya da onaylamamak onun ilgilenmediği bir şey. Korkunç bir durumun içinde bulunuyorlar ve Denise dünyada kocasına sırt çevirecek en son kişi. Evliliklerindeki aşk öylesine derin ve gerçek. Kocasının ailesi için yaptığı şey ise nefes kesici." diyor Kimberly Elise.
Filmin hikayesi kendi deneyiminin bir yansıması olan yönetmen Nick Cassavetes ise şunu söylüyor: "Çocuğunuz hastaysa tek bir yöne bakarsınız. Başka her şey önemini yitirmiştir. Kızımın doğuştan kalp rahatsızlığı vardı ve onun pek çok ameliyat geçirişini izledim. Sigorta şirketleri, hastaneler ve doktorlar arasında mekik dokumayı iyi bilirim".

Oğluna acilen yapılması gereken kalp naklini hiçbir şekilde ödeyemeyeceğini anlayan John hastanenin kardiyoloji servisinin baş hekimi olan (Oscar ödüllü James Woods'un canlandırdığı) Dr. Raymond Turner'a bir dilekçe verir. "Filmin bence en çarpıcı yönü, normalde oğluna olan sevgisinden dolayı yapmayacağı bir şeyi yapmak durumunda kalan bir adamın insani hikayesi" diyen Woods karakteri hakkında ise şunları söylüyor: Dr. Turner aslen kibar olan ancak sistem içinde sıkışıp kalmış biri. Elinden geleni yapmaya çalışıyor ama sistemin engellerine takılıyor. Michael'ın ihtiyacı olan ameliyat çeyrek milyon dolara mal olacak ve sigorta bunu kapsamıyor. Dr. Turner kendi alacağı ücretten feragat ediyor. Ancak bu yine de yeterli değil".

Anne Heche hastane yöneticisi Rebecca Payne rolünde ve hastaneyi katı tavrını temsil etmek gibi zor bir görevi üstlenmeye zorlanıyor. Heche "Eminim ki bu konumdaki her insan ihtiyacı olan herkesin tıbbi yardım almasını arzu eder. Ama bunu her zaman yapamıyorlar. Yapmaktan hoşlanmadığınız şeyler oluyor. Yardıma ihtiyacı olan insanların karşısına geçip, 'Üzgünüm, sigortanız bunu kapsamıyor' demeniz gerekebiliyor".

Hastanenin Michael'ı eve göndereceğini bildirmesi üzerine John Q.'nun üzerindeki baskı en üst noktasına erişir. Washington "Eve gönderirlerse, çocuk ölecek. John köşeye sıkışınca, kritik ama yanlış bir karar veriyor" diyor.

Mark Burg ise şu yorumu getiriyor: "John'un tavrı 'Oğlumun sağlık sigortam olmadığı için ölmesine izin veremem' şeklinde".

Polis şefi Gus Monroe'yu canlandıran Ray Liotta "John'un acildeki kişileri rehin alması üzerine, haber radarlara, televizyonlara ve radyolara yansıyor. Olayı izleyen pek çok kişi var ve bu, politik bir yıl. Monroe yapılacak en iyi şeyin, özellikle de John insanların hayatını tehdit ettiği için, onu vurmak olduğunu düşünüyor. Bu da bazı insanlara göre duyarsız bir davranış. John'ın yaptığı çok kahramanca bir davranış, ama doğru değil ve biz buna göz yumamıyoruz. Olaya bir son vermek istiyoruz" diyor.

Monroe, John ile konuşup, güvenini kazanması için arabulucu olarak (Oscar ödüllü Robert Duvall tarafından canlandırılan) Frank Grimes'ı çağırtıyor. "Rehine görüşmelerinin başlangıç sürecinde, adamı pek umursamıyor" diyen Duvall sözlerini şöyle sürdürüyor, "Bir profesyonel olarak görevini yapıyor. Ama kanımca sonlara yaklaşıldığında, yaptığı şey için John'a muhtemelen hayranlık duyuyor. John yürek isteyen bir şey yapıyor".

Washington "Aslına bakıldığında, oğlunun yaşamını kurtarmak için bu kadar ileri gitmek istemesi oldukça kahramanca bir davranış, ama yanlış ve bunun bedelini ödemesi şart. Ancak o, oğlunu kurtarmak için her şeyi feda etmeye hazır" diyor.

Senarist James Kearns "John Q.'nun senaryosunu, 1993'ün başlarında bir gazetede, kalp nakli yaptırmış yaşlı ve varlıklı bir adamın sözlerini okuduktan sonra yazmış. Nakil yapılan adam "Eğer zengin olmasaydım, şu anda ölmüş olacaktım" diyormuş. Kearns bu konuda şunları ifade ediyor "O zaman kendi çocuklarımı düşündüm. Çocuğunuz ölüyor olsaydı ve size tıbbi yardım sağlamayı reddetselerdi ne yapardınız? Sağlık sigortası yapan şirketler hikayeyi kaleme aldığımdan bu yana gittikçe güçlü ve tartışmalı hâle geldiler. Gerek Amerika'da, gerek dünyanın diğer kesimlerinde sağlık krizi tırmanmaya devam ediyor. Bu, toplumun her katmanını etkileyen, son derece karmaşık bir konu".

1993 yılında önüne gelen bu hikaye, o zamanlar Island Pictures'ın başkanı olan Mark Burg'e çok dokunur. Aynı proje yıllar sonra, Burg'ün bir menajerlik ve yapım şirketi olan Evolution Entertainment'taki ortağı Oren Koules tarafından tekrar gündeme getirilir. 2000 yılının Ocak ayında Burg filmi yapmak üzere New Line Cinema'yla anlaşır.

Ortak arkadaşlarını olan Charlie Sheen'den aldığı tüyo üzerine Burg, filmin yönetmeni olması için Nick Cassevetes'e gider. Hikaye, kendi çocuğu yüzünden aynı ikilemi deneyimlemiş olduğu için Cassevetes'i yakından ilgilendiriyordu: "Bu filmle Amerikan sağlık sisteminin nasıl düzeleceği konusunda bir açıklama getirmiyorum" diyen Casssevetes sözlerini şöyle sürdürüyor, "Tek yaptığım, A.B.D.'de parasız hastalar için bir düzenleme olmadığını belirtmek".

Denzel Washington yönetmen için "Nick bir insan olarak yüreğini ve duyarlılığını filme aktarıyor" diyor.

Filmin yapımcıları Washington'ı, John Q. rolüne insaniyet ve bütünlük katabilecek bir aktör olarak gördü. Cassavetes'e göre, "Denzel Washington günümüzde Amerika'nın en iyi oyuncusu. Yapamayacağı hiçbir şey yok".

Burg ise bu konuda şunları söylüyor: "Başrolü üstlenebileceğini düşündüğümüz çok az oyuncu vardı ve Denzel Washington listenin en üstündeydi". Robert Duvall'ın menajeri Duvall'ın filmle ilgilendiğini bildirdi ve oyuncu kadroya alındı. Çoğu Nick Cassevetes'in ilk tercihi olan diğer oyuncular da senaryoya tam oturdu.

Filmin kalbi konumundaki on yaşındaki oyuncu Daniel E. Smith, John Q.'nun oğlu Michael rolünde. Washington , Smith için "O benim yeni çocuğum, beşinci çocuğum" diyerek sözlerine şunları ekliyor: "O çok canlı. İçinde bir ışık var ve Nick bunu fark etti. Denemelerde birkaç çocukla prova yaptım ve Nick 'Daniel doğru seçim. Onda ışık var' dedi ve bu doğru".

Film ekibi kalp nakli konusunda inceleme yapmak üzere New York'a gider. Burada şehrin önde gelen kalp cerrahı ve senaryonun tıbbi danışmanı olan Mehmet Öz, kendilerini Columbia Presbyterian Hastanesi'nde gerçekleşen bir kalp naklini izlemeye davet eder. Cassevetes bu deneyimi şöyle anlatıyor: "Pek çok by-pass ameliyatının yanı sıra, gerçek bir kalp nakli operasyonu da izledik. Bir kalbin 3 saat sonra bir başka vücutta attığını düşünmek tuhaf bir duyguydu".

Yolunu değiştirip aktör olmadan önce göz doktorluğu eğitimi alan James Woods, Dr. Öz'le birlikte çalıştı ve kalp naklinin karmaşık dansını filme yansıtabilecek mükemmellikte simüle kalpler yarattılar. "Oldukça büyüleyici. Ameliyatı yaparken gerçekten bir insan kalbi üzerinde çalıştığını unutuyorsunuz, çünkü biz bunu gerçekte yapıldığı gibi yaptık. Kesme dikme işlemlerini Dr. Öz'le dönüşümlü olarak yaptık. İlk başta beni o yönlendirdi. Sonra kameralarla aynı işlemi yaptığımızda artık ameliyatı yöneten bendim" diyor Woods.

Dr. Öz ise çekimler hakkında şu yorumu getiriyor: "Nick Cassevetes ameliyat odasının ortamını gerçekten anlıyor. Bizin ameliyatlarımız, koreografik bir dansa benzer. Baş cerrahla yardımcısı arasındaki kimyayı filme yansıtmak zordur. Bence Nick bu konuda harika bir iş çıkardı".

Öte yandan Denzel Washington da kendi karakterini araştırmak üzere Babcok & Wilcox fabrikasında 3 gün geçirdi ve nöbetleşe çalışan iki makineciyi gece gündüz izleyerek alışkanlıklarını etüt etti. 19 yüzyılın sonlarında kurulmuş olan bu fabrika, çeşitli amaçlara ve sanayiye yönelik buhar jeneratörleri ve kazanlar üretiyor.

Denzel'ın canlandırdığı karakterin çalıştığı fabrika Kanada'nın Cambridge bölgesinde küçük bir kasaba olan Ontario'da bulunuyor. Yönetmen ve yapımcılar burayı gezdiler. Cassavetes'in bu konudaki yorumu şöyle: "Babcok & Wilson fabrikasından kalp nakli yapılan ameliyathaneye gittik. Aslında, John Q.'nun izlediği yolu izlemiş olduk".

John Q. Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 6 Yorum
 • Film Notu 7/10
  RAHMOO 30.01.2011 18:27:00
  Daha Çok Kendi Ülkesinin Sorunlarını Ön Plana Atmış. Gayet Güzel Bir Senaryoya Sahip Denzel Filmi.
 • Film Notu 10/10
  isa 22.12.2008 16:57:00
  bir baba yüreğinin böyle güzel anlatılması cok güzellllll denzel kendınıı göstermiş geneee
 • Film Notu 9/10
  Erhan BALCI 9.10.2006 18:19:00
  ben ne zaman kötü bir denzel washington filmi seyredeceğim aacaba bir insanın tüm filmleri nasıl bu kadar iyi olabilir ki iyi bir drama-gerilim
 • Film Notu 10/10
  Burak ULAŞ 24.09.2006 03:25:00
  bu filmi her anne baba izlemeli ve dünyaya getirdikleri çocuklarının nasıl yaşaması gerektiğini anlamaya çalışmalılar ayrıca sevginin ne kadar güçlü bir yapıya sahip olduğunu anlayacağınız çok iyi bir film budur yani
 • Film Notu 10/10
  nini 11.04.2006 22:32:00
  eğer bu filmi izlemediyseniz özellikle de çocuklarını ihmal eden ebeveynler için söylüyorum,gerçekten sevginin sınırlarının olmadığının gösteriyor..kaçırılmaması gereken bir film olduğuna inanıyorum...
 • Film Notu 8/10
  selçuk genç 29.11.2002 16:25:00
  John Q. oldukça iyi bir drama.Denzel Washington, Robert Duvall, James Woods, Anne Heche filmin ağır topları.Seyredin derim.

John Q. Filminin Oyuncuları