Jon Cryer

Jon Cryer

Jon Cryer
Oyuncu

Doğum Tarihi: 16.04.1965

Doğum Yeri: New York, ABD

ABD'li oyuncu, yönetmen, senarist ve yapımcı. 

Oyuncu ve şarkıcı olan Gretchen Crayer'ın oğlu olan oyuncu, ilk sinema filmi olan 1984 yapımı No Small Affairs filminde Charles Cummings rolüyle Demi Moore ile birlikte oynamıştır. Bu romantik komedi filminin ardından asıl üne kavuşturan ise 1986 yapımı Pretty in Pink filminde oynadığı Duckie karakteri olmuştur. 1998 yılında ise senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği bağımsız filmi Went to Coney Island on a Mission from God... Be Back by Five tamamladı ve olumlu eleştiriler topladı.

Oyun yazarı, oyuncu, şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Gretchen Cryer ile vaizlik eğitimi almasına rağmen aktör ve şarkıcı olmayı seçen Donald David Cryer'ın oğlu olarak New York'ta doğmuştur. Robin ve Shelley adında iki kız kardeşi bulunmaktadır. Cryer daha 4 yaşındayken annesi ile babası 1969 tarihinde boşanmıştır. 12 yaşındayken aktör olmaya karar veren Cryer'a annesinin ilk tepkisi yedekte bir planının daha olduğunu söylemek ve şakayla 'Muslukçuluk da iyi bir meslek' demek olmuştur. 1983'te Bronx Bilim Lisesi'nden (Bronx High School of Science) mezun olmuş. Buradaki sınıf arkadaşları arasında senarist ve yönetmen Boaz Yakin de bulunmaktadır. annesinin tüm isteklerine rağmen üniversiteye gitmemeye karar veren Cryer, Londra'ya giderek Royal Academy of Dramatic Art'ta eğitim almaya karar verdi.

1999 yılında İngiltere doğumlu aktris Sarah Trigger ile evlendi. Charlie Austin Cryer adında oğulları olan çift 2004 yılında boşandı. Şubat 2007'de konuk olduğu The Tonight Show With Jay Leno programında Lisa Jorney ile evleneceklerini duyurdu. Haziran 2007'de Meksika'da evlenen çift Daisy adını verdikleri yedi haftalık bir kız çocuğunu evlat edindiler.

1984 yapımı No Small Affairs filminde başrol Charles Cummings rolünü 19 yaşındayken oynayan Cryer, ilk önemli çıkışını Pretty in the Pink filmindeki Phil 'Duckie' Dale rolüyle elde etti. annesinin daha sonra Daily News için verdiği bir röportajda bu filmin ardından ev telefonunun susmadığı ve dünyanın pek çok yerinden kıkırdamalar ve gülüşmelerle dolu mesajların geldiğini söylemiştir. 1989 yılında komedi dizisi The Famous Teddy Z'de başrolü aldıysa da beğenilmeyen performansı ve eleştirilen dizi ancak bir sezon ekranlarda kalabildi.

Bir yıl sonra Charlie Sheen ile birliktwe Jim Abrahams'ın komedisi olan Hot Shots!'ta rol almaya başladı. 1993 yılında ise Friends'teki Chandler Bing rolüne başvurdu. ancak o dönemde Londra'da tiyatro oyununda olduğu için seçmelere video kasedini yolladıysa da kasedin ulaşmasının öncesinde oyuncu seçimi çoktan gerçekleştirilmiştir.

1995'te Partners adlı sitcom dizide Bob karakterini, 2000 yılında ise Trouble with Normal adlı dizide başrolü üstlendiyse de her iki dizi de Cryer için The Famous Teddy Z'deki tecrübenin tekrarı oldu ve ikisi de yayından kaldırıldı. Verdiği bir röportajda bunu şöyle değerlendirmiştir: Hey, başladığım her yapım yayından kaldırılıyor. Ama şunu da bir düşünün: George Clooney tam 28 yapımın ilk bölümünde oynadı, peki sonrası? Benimkiler hiçbir şey. Dharma & Greg ve The Outer Limits yapımlarında konuk oyuncu olarak bulunduktan sonra kendi filmini çekmeye karar verdi. Yazdığı veyönettiği Went to Coney Island on a Mission from God... Be Back by Five filmi ilk kez 1998 yılında Los Angeles Film Festivali'nde gösterildi ve çok olumlu eleştiriler aldı. Leonard Maltin onu 'Sinemaya taze bir soluk' olarak niteledi.

Two and a Half Man kariyeri başlamadan önce yeniden çekilecek olan Battlestar Gallactica dizisinde Gaius Baltar rolüne aday olmuş fakat rol James Callis'e gitmiştir. Televizyondaki başarısız kariyeri ise CBS tarafından Two and a Half Men kadrosuna Alan Jerome Harper rolüyle seçilmesiyle tersine döndü. 2003 yılında başlayan komedi dizisi başarı kazandıkça Cryer'ın tanınırlığı ve başarılı performansı da yükselişe geçti. Dizideki rolüyle Primetime Emmy Ödlleri'nde 6 kez aday olan Cryer, 2009 yılında Komedi Dizilerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Emmy Ödülü'ne sahip olmuştur. Dizinin 9. sezonu itibariyle, bütün bölümlerin tamamında oynayan tek oyuncu da yine Jon cryer'dır.

Seslendirme de yapan Cryer, finans hizmeti sunan Wells Fergo firmasının radyo ve televizyon reklamlarında seslendirme yaparken, ayrıca Danny Phantom'da Freakshow karakterini seslendirdi.

Cryer'ın sözcüsü Karen Sanfilippohis'e göre: 'Jon Cryer politikayla ilgilenmeyi tercih etmese de 2008 yılında toplumun beğenisini kazanmış John McCain'in seçileceğini düşünüyor.'. Cumhuriyetçi aday için bağış toplama kampanyasına katılan aktör, siyasi duruş olarak Cumhuriyetçi Parti'ye daha yakın olduğunu belli etmektedir.

Görev Aldığı Yapımlar

Jon Cryer Fotoğrafları

Jon Cryer Haberleri