Julie Andrews

Julie Andrews

Julie Andrews
Oyuncu, Seslendirme

Doğum Tarihi: 1.10.1935

Doğum Yeri: İngiltere

Britanyalı şarkıcı, film ve sahne oyuncusu ve yazar.

Julie Andrews Mary Poppins (film), Neşeli Günler (film, 1965) ve Victor Victoria filmlerindeki rolleri ile büyük isim yapmıştır. 31 Aralık 1999'da Britanya Kralaiçesi II. Elizabeth tarafından 'Dame' şerefi ile ödünlendirilmiştir. Kariyeri ile ilişkili ödülleri arasında 1 tane En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülü (ve 2 tane Ödül Adaylığı): 3 tane Sinema Dalında En İyi Aktör Altın_Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi (ve 2 tane özel Henrietta Ödülü ile 6 tane Ödül Adaylığı), 1 tane BAFTA En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Adaylığı; 1 tane Emmy Ödülü (ve 3 defa Ödül Adaylığı): 3 tane Grammy Ödülü (ve 1 defa Ödül Adaylığı): 3 Tony Ödülü Adaylığı bulunmaktadır.

Yaşamı
Walton-on-Thames'de 1 Ekim 1935'de doğan Julie Andrews'in ismi resmi doğum vesikasına göre Julia Elizabeth Wells idi. Annesinin kocası bir tahta ve metal işleme konularinda okul öğretmenligi yapan Edward Charles 'Ted' Wells idi. Ama sonradan Julie Andrews Ted Wells'in babası olmadığını ve Julie'nin annesinin nikah dışı bir ilişkisinden doğan çocuğu olduğunu öğrenmiştir. II. Dünya Savaşı başından itibaren Ted Wells ile annesi ayrı yaşamaya başladılar. Annesi İngiliz ordu üyelerinin eğlendirilmesi kurulan organizasyon olan ENSA'ya girerek müzik salonu tipi varyete aktrisi olarak çalışmaya başladı. Julie resmi babası Ted Wells ile birlikte yaşadı. Savaştan sonra Ted Wells ile annesi boşandılar ve annesi Kanadalı bir vodvil aktörü olan Ted Andrews ile ikinci evlilik yaptı. 1940'dan itibaren Julia annesiyle, sonra da annesi ile yeni eşi ile birlikte yaşamaya başladı.

Annesi ve ikinci kocası olan Ted Andrews varyete artistleri olarak Britanya adasının çeşitli müzik salonlarını turnelerle gezmekteydiler. Ama Londra'da çok fakir bir semtte çok mütevazı bir evde yaşamaktaydılar. Sesinin yaşına göre çok daha gür ve ahenkliği ve 4 oktav yaygınlıkta olup olağanüstü olduğu öğrenilmişti. Julie önce özel bir paralı sahne sanatçılığı okuluna devam etti sonra devlet okuluna devam edilip ciddi olarak özel şan dersleri almaya başladı. Sahne için ismini üvey babasına atıfla 'Julie Andrews' olarak seçmişti. Sahnede ilk görünmesi 1947-1948 yıllarında Amerikan komediyen 'Willy Boag' ile 'Starlight Roof' adlı bir revü gösterisinde 'Londra Hipodromu' adlı ünlü müzik salonunda oldu . Bu revüde Julie Andrews katkı olarak Fransız besteci Amboise Thomas tarafından hazırlanmış 'Mignon' adlı opera eserinden 'Je suis Titania la blonde' adlı aryayı söyledi . Sonra bir çocuk aktris olarak Londra'nın tiyatroları merkezi olan 'West End (Batı Tarafı)' tiyatrolarında (örneğin 'London Casino' ) ve taşra turnelerinde geleneksel olarak Noel ve Yılbaşı dönemlerinde çocuklara da hitap etmek için yapımlanan 'pantomime' adı verilen çeşitli sahne oyunları yapımlarında ('Alladdin', 'Humpty Dumpty', 'Jack ve Sihirli Fasulya Ağacı', 'Kırmızı Şapkalı Kız', 'Külkedisi' vb.) şarkıcı çocuk rolleri aldı.

Amerika'da tiyatro merkezi olan New York Broadway'de ilk görünüşü 1954'de olup Londra'da başarı ile oynanan besteci 'Sandy Wilson' tarafından hazırlanmış müzikali 'Boyfriend (Erkek Arkadaş)' ile oldu ve daah 19 yaşına girmeden oynadığı bu rol büyük sükse yaptı. Bu müzikalin son temsilleri sırasında iki yıl sonra 1956'da Broadway'da yapımlanıp sahneye konulmakta olan Alan Jay Lerner ve Frederick Loewe tarafından hazırlanan 'My Fair Lady' adlı müzikalde baş kadın rolünü  Bu arada JUlie Andrews Richarad Rogers'ın hazırladığı 'Pipe Dream' müzikali rol almak için başvurdu ise bu eserin bestecisi Richard Roger ona provalarına yeni başlanacak olan 'My Fair Lady'nin başrolünü oynamayı tercih etmesini tavsiye etti.'My Fair Lady muzikal'inde Julie Andrews, İngiliz aktör Rex Harrison karşısında 'Eliza Doolittle' rolünü oynadı ve bu müzikal gayet popüler olarak seyirciler tarafından çok tutuldu.

1957'de Amerika'da televizyon yayımı için Richard Rodgers ve Oscar Hammerstein II tarafından hazırlanan bir müzikal komedi olan Cinderella telefilminde başrol olan 'Külkedisi (İngilizce Çinderella)' rolünü oynadı ve bu telefilm 19 milyon seyirci çekerek çok başarılı oldu. 

1958-1962 döneminde Julie Andrews Amerikan televizyon şirketlerin özel programlarında (örneğin CNBS-TV'nin 'The Faboulous 50's (Masal Gibi !950'li Yıllar)' ve NBC-TV'nin 'Lerner ve Loewe Broadway') ve özel 'show' larda ('Ed Sullivan Show', 'Dinah Shore ve Chey Show', 'Jack Benny Programı', 'Bell Telefon Saati', 'Garry Moore Show') misafir aktris olarak bulundu. Haziran 1962'de Carol Burnet ile birlikte 'Julie ve Carol Carneige Hall' adlı ÇBS-TV için bir özel program hazırladı.
Sonra 1960'da yine Broadway'de Alan Jay Lerner ve Frederick Loewetarafından hazırlanmış 'Camelot' müzikalinde başrol olan 'Kraliçe Guenièvre' rolü ile büyük sükse yaptı.
1959'da tiyatro desencisi {'Tony Walton' ile evlilik yaptı ve 1962'de tek çocukları Emma oldu. Çift 1967'de boşandılar.

1963'de Broadway müzikali olan 'My Fair Lady'nin filme çekilmesi haklarını satın almış olan Warner Bros. yapımladıkları filmde başrolü, New York'da büyük sükse kazanmış Julie Andrews'a vereceklerine, hiç şarkı söyleyemeyen ve şarkılar için dublajcı bir şarkıcı kullanılması gereken, ama yüz güzelliği ile hiç bir filminin yapımlayan stüdyoya zarar getirmemesi ile ün yapmış olan Audrey Hepburn'a vermeyi seçtiler. Buna karşılık aynı dönemde Walt Disney stüdyosu yapımladıkları Mary Poppins (film) adlı film için sihirli mürebbiye başrolü için 'Julie Andrews'u seçtiler. Bu filmde çok beğenilen şekilde oynadığı rol ve söylediği sihirli şarkılar (örneğin, filmdeki müziksel 18 parça arasında adları 'A Spoonful of Sugar (Bir Kaşık Dolusu Şeker)', 'Supercalifragilisticexpialıdocious' , 'Chim Chim Cher-ee', 'Let's Go Fly a Kite (Gidip Uçurtma Uçuralım)' olan parcalar) dolayısıyla Julie Andreews bir 'yıldız' oldu. 1964'de bu filmdeki rolünden dolayı Oskar En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü ve 1965'de Sinema Dalında En İyi Aktör Altın Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi ödülünü kazandı. Film Walt Disney stüdyosunun en popüler ve en çok para yapan filmi oldu. Julie Andrews bu film için Oscar ödülünü alırken yaptığı konuşmada (kendine 'My Fair Lady' müzikalinde başrolü vermeyen Fox Stüdyosu başkanı olan) Jack Warner'e bu fırsatı kendine sağladığı için teşekkür etti!
1964'de Jame Garner karşısında 'Emily'nin Amerikalılaştırılması' adlı filmde başrolü yaptı ve bir raportajda bu filmdeki rolünü en beğendiği rol olarak nitelendirdi.

1965'de Julie Andrews Neşeli Günler (film, 1965)|Neşeli Günler adlı filmde Maria Von Trapp rolünü oynadı. Bu film 20th Century Fox şirketinin tüm tarihi boyunca en büyük hasılat getiren filmi ve 2012 itibarıyla sinema tarihinde 3. büyük hasılat getiren film oldu. Bu rolü dolayısıyla Julie Andrews ikinci defa [En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü|En İyi Kadın Oyuncu]] ödülü ile şereflendirildi Sinema Dalında En İyi Aktör Altın Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi için Aday film olarak gösterildi.

1966'da 'Hawaii' adlı filmde başrolü oynadı ve bu film 1966 için en yüksek hasalat getiren film oldu. Yine 1966'da Alfred Hitchcok yönetmenliği altında Paul Newman karşısında 'Yırtık Perde (Torn Curtain)' filminde başrolü yaptı. 1967'de Baştan Aşağı Modern Millie adlı filmde başrolu oynadı. Bu iki film o zamana kadar Universal Pictures şirketini en büyük hasılat getiren filmleri oldu.

1967 sonuna kadar Julie Andrews arkaarkaya 6 filmde hasılat rekorları kıran 'hit' filmlerde başrol yapmıştı. Fakat bundan sonra 1968'de Amerikan aktrist Gertrude Lawrence'in hayat hikayesi olan 'Yıldız! (Star!)' ve 1970'de Rock Hudson ile oynadığı 'Sevgili Lili (Darling Lili)' Hollywood'un en büyük zarar gösteren iki filmi olarak kayde geçti. 1970'li yıllarda Julie Andrews ancak iki tane filmde başrol alabildi: 1974'de 'Demirhindi Çekirdeği (The Tamarind Seed)' ve 1979'da '10' adlı film. Bunun çeşitli nedenleri vardı.
1969'da daha önce oynadiğı 'Darling Lili' filminin direktörü olan Blake Edwards ile ikinci evliğini yaptı. Evlilikleri 2010'da Blake Edwards'ın vefat etmesine kadar 41 yıl sürdü. Bu evlilikleri sırasında, 1970'lı yıllarda çift daha önceki evliliklerinden olan 3 çocukları yanında 2 Vietnam asıllı çocuk daha evlatlık edinip toplam 5 çocuk yetiştirdiler. Bu nedenle de Julie Andrews bu dönem de fazla sayıda uzun metrajlı film çevirmedi. Ama ayni dönemde Julie Andrews bir seri televizyon programında (örneğin 'The Julie Andrews Hour') göründü.

Julie Andrews'in o zamana kadar seyircisi üzerindeki imaji çok edepli bir İngiliz mürebiyyesi tipindeydi. 1979'dan sonra Julie Andrews kocasının direktörlüğü altında 1979'da 'Elle' ve 1981'de 'S.O.B.' adlı ve konuları biraz cinsel bakımdan riske olan ve içinde çıplak sahneler bulunduran filmler yapıp 'mürebbiye' imajından kurtulmaya çalıştı. 1982'de ise bir travesti şarkıcı olarak kendine iş alanı yaratmaya çalışan Victoria Grant ve Kont Victor Grezhinski yaşamını ele alan Victor Victoria ile bu imajdan ayrılmayı başardı. Bu filmle Julie Andrews Sinema Dalında En İyi Aktör Altın Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi ödülü ve 1982 En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü (Oskar) adaylığı aldı. 

1983'de Burt Reynolds karşısında oynadığı Kadınları Seven Adam (The Man Who Loved Women) adlı filmde kadın başrolü oynadı. Bundan sonra 1986'da başrolü oynadığı filmler That's Life! (Bu Hayat) ve Duet for One (Bir Tek İçin İkili) oldu ve bu iki film de 'Altın Küre' Ödülü için aday film seçildi.

1995'de Victor/Victoria bir müzikal oyun olarak Broadway'de yapımlandı ve 35 yıl sonra Julie Andrews ilk defa bir Broadway müzikalinde rol aldı. Bu oyun sonra da ABD'de turneye çıkartıldı. Bu oyun için 1996'da 'Tony Ödülü' almak için tek aday gösterilmesine karar verildi ise de Julie Andrews bu oyuna gerektiği önemi vermeyen ve hatta devamlı kötüleyen tiyatro tenkitçileri sistemini kınamak için Tony Ödülü adaylığını redetti. 1997'de ise Julie Andrews ses tellerinde ortaya çıkan bir problem dolayısıyla bu müzikalin yapımın terk etmek zorunda kaldı. Bu kanser olmayan bir nodül urunun ses telleri arasından ameliyatla alınması ile sesini kaybetti. Ameliyattan önce ve hemen sonra doktorlar bu ses kaybının geçici olacağını ve 6 hafta içinde sesini tekrar kazanacağını bildirmekle beraber 1999'da sesi geri dönmediği için Julie Andrews doktor, operatör ve hastane aleyhinde dava açtı ve bu dava ancak bir gizli anlaşma ile Eylül 2000'de sona erdi. 

Bundan sonra Julie Andrews 1970'de başladığı çocuk eserleri yazarlığına devam etti ve günümüze kadar çeşitli ortak yazarlarla birlikte 9 tane çocuk kitabı bastırıp yayımladı.
2000'de Julie Andrews yeni bininci yıl için hazırlanan listede II. Elizabeth tarafından 'Dame commander' ünvanı ile şereflendirildi. 2001'de Amerika'da Kennedy Center Honours tarafından 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü' ile taltif edildi. 2002 BBC'nin büyük bir anket sonunda hazırladığı tüm tarih boyunca 100 En Büyük Britanyalı adlı listede 52. sırayı aldı, 

2001'de Julie Andrews 1964'den beri ilk defa olarak Disney Stüdyo Şirketi film yaptı. Prenses Günlükleri adında bu filmde Kraliçe Clarisse Marie Renaldi rolünü oynadı ve bu filmin bir devamı olarak 2004'de {{Prenses Günlükleri: Prenses Nişanlılığı'da aynı isimli rolü oynadı. Bu filmde ses tellerine yapılan amilyattan sonra ilk defa bir şarkı söyledi.

2003'de yine Disney Stüdyosu için, New York Plaza Oteli'nde yaşayan bir çocuğun Eloise adlı mürebbiyesinin hikeyelerini işleyen ve Kay Thompson tarafından yazılmış olan çocuk kitaplarından uyarlaAN iki tane televizyon-için-yapılmış-film'de mürebbiye rolleri aldı:'Eloise at the Plaza (Eloise Plaza'da)' ve Eloise at Christmastime (Eloise Noel Zamanı)'.

2004'de Julie Andrews bir animasyon filimi olan Şrek 2'de Kraliçe Lilian rolünü seslendirdi ve bunu takip ederek 2007'de Şrek 3 ve 2010'da Şrek: Sonsuza Dek Mutlu filmlerinde aynı ses rolünü oynadı. 2007 sonlarında yine Disney Stüdyosu için karışık animasyon ve gerçek hareket kısımları ihtiva eden müzikal komedi olan, ve hem klasik Disney filmlerine atıf yapıp onları öven ve hem de onları hafiften alaya alan, Manhattan'da Sihir adlı filme 'hikaye anlatan' olarak ses sağladı.

Ocak 2007'de Julie Andrews Screen Actors Guild Awards Ödülleri tarafında Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile şereflendirildi. Bunun yapılan törende gelecekte hedefleri olarak tiyatro oyunları yönetmenliği yapmak ve kendi tarafından bir Broadway müzikal oyununun yapımcığını yapmak olduğunu söylemiştir.

Julie Andrews'un Basılmış Eserleri
Julie Andrews'un 'Julie Andrews Edwards' veya 'Julie Edwards' adını kullanarak şu basılı eserleri İngilizce olarak yayımlanmıştır:
Andrews, Julie. Home: A Memoir of My Early Years (2008) Hyperion ISBN 0786865652
Edwards, Julie Andrews (autora) y Johanna Westerman (ilustradora). Mandy. HarperTrophy 1989. ISBN 0064402967.
Edwards, Julie. The Last of the Really Great Whangdoodles. New York: Harper and Row. 1974. ISBN 000184461X.
Edwards, Julie Andrews. Little Bo: The Story of Bonnie Boadicea. Hyperion, 1999. ISBN 0-7868-0514-5. (Seri halinde cesitli kitaplar.)
Edwards, Julie Andrews ve Emma Walton Hamilton. Dumpy the Dumptruck. Hyperion, 2000. ISBN 0-7868-0609-5. ('Dumpy' adlı seri halinde cesitli kitaplar.)
Edwards, Julie Andrews ve Emma Walton Hamilton, (yazarlar). Gennady Spirin (resimciler). Simeon's Gift. 2003. ISBN 0-06-008914-8.
Edwards, Julie Andrews ve Emma Walton Hamilton. Dragon: Hound of Honor. HarperTrophy, 2005. ISBN 0-06-057121-7.
Edwards, Julie Andrews ve Emma Walton Hamilton (yazarlar) ve Tony Walton (resimciler). The Great American Musical. HarperTrophy, 2006. ISBN 0-06-057918-8.
Edwards, Julie Andrews ve Emma Walton Hamilton.Thanks to You: Wisdom from Mother and Child. Julie Andrews Collection, 2007. ISBN 0061240028.


Akademi Ödülleri
En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü (Oscar): 1 kazanma ve 2 Adaylık
Altın Küre Ödülleri
Sinema Dalında En İyi Aktör Altın Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi: 3 defa kazanma 6 Adaylık
Altın_Küre 'Henrietta Ödülü': 2 defa kazanma

Ödüller
'Dame' ünvanı: 31 Aralık 1999: ,
Tony_Ödülleri: 3 defa kazanma ve 1 Adaylık
BAFTA En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 1 defa kazanma ve 1 Adaylık
Emmy Ödülü:1 defa kazanma ve 3 Adaylık):
Grammy Ödülleri: 3 defa kazanma, 1 Adaylık)

Görev Aldığı Yapımlar

Julie Andrews Fotoğrafları

Julie Andrews Haberleri