Yönetmen: Ang Lee
Oyuncular
Tür: Drama, Aksiyon
Yapım Yılı: (120 dk)
Vizyon Tarihi: 23 Mart 2001 Cuma
Senaryo: Du Lu Wang, Hui-Ling Wang
Yapımcı Firma: China Film Co-Production Corporation
Yapım Ülkesi: Çin, ABD, Tayvan, Hong Kong
Orijinal Dil: Kuzey Çin Lehçesi
Orijinal Adı: Wo Hu Cang Long
Resmi Site: www.crouchingtiger.com/

Kaplan ve Ejderha Filminin Özeti

Efsanevi savaşçı Li Mu Bai ve güzel bir kadın dövüşçü olan Yu Shu Lienaçıklanmamış bir aşkın işkencesini yaşamaktadır. Bai yenilmezdir, Lien ise son derece yetenekli ve ülkesinin en ünlü savaşçısıdır. Tarihi kılıç 'Yeşil Kader'i Yu'ya emanet eden Li Mu Bai, kendisinden kılıcı Beijing'deki Sir Te'ye hediye olarak vermesini ister.

Bai olmadan gitmekte isteksiz olan Yu yine de silahı Te'ye vermeyi kabul eder. Genç ve azimli aristokrat Jen, babasının başhakim olduğu batıda yıllarca kaldıktan sonra dadısı ile birlikte Beijing'e gelir. Aileyi yeni ülkelerinde kurmak isteyen Jen'in annesi, kızını zengin bir adamla evlendirmek istemektedir. 'Yeşil Kader' çalınması üzerine Yu araştırmaya başlar ve izlerin Jen'i gösterdiğini görür.

Yu ve Jen yakınlaştıkça, Yu genç kadının kendisinin sahip olduğu özgürlüğe gıpta ettiğini keşfeder. Jen ise kendi payına, kendisi için tertip edilen sevgisiz evliliğe başlamak istemediğinden, ülkenin en çok aranan suçlusu kimliğini kazanmak pahasına da olsa, bir çıkış yolu arar.

Çekim Bilgileri

Batılı takvimlere göre 19. yüzyılın ilk yarısına denk gelen, Muhteşem Qing hanedanının şaşaalı son yıllarında geçen ' Kaplan ve Ej... Devamı için tıklayın...
Batılı takvimlere göre 19. yüzyılın ilk yarısına denk gelen, Muhteşem Qing hanedanının şaşaalı son yıllarında geçen ' Kaplan ve Ejderha ', Wang Du Lu'nun dört bölümlük romanından uyarlanarak, yönetmen Ang Lee tarafından beyaz perdeye aktarıldı. ' Bu filmi üstlenmek benim için bir ayrıcalıktı. ' diyen Lee, ' Kaplan ve Ejderha 'dan ' Bir Çin rüyasıymış, belki çocukluğumda Tayvan'da kurduğum fanteziler dışında, muhtemelen hiç varolmamış bir Çin ' şeklinde bahsediyor.

Filmin orijinal ismi, gizli kahramanların bulunduğu durum ve yerleri karakterize etmek ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını belirtmek için kullanılan eski bir Çin atasözüne göndermede bulunuyor. Bazı nesnelere ilintilenmiş sembolik değerler, film boyunca kendini hissettiriyor: dövüştüğü savaşlardaki iyi ve kötü tarafları üzerinde taşıyan eski bir kılıç; her çeşit bilgeliği ve dövüş becerisini aktaran görünmez bir el kitabı ve genç bir kadının özenle sakladığı tarağı...bütün bü nesneler, filmde sahiplerini açıkça kaçınılmaz bir kadere sürüklemek üzere bir araya geliyorlar.

Ang Lee'nin 1994 yılındaki ' Eat Drink Man Woman 'dan sonraki ilk Çince filmi olan ' Kaplan ve Ejderha ', çok iyi görüntülenmiş dövüş sahneleri ile dikkat çekiyor. Çocukluğunda, savaş oyunları içeren filmler, romanlar ve cesaret üzerine romanlarla ilgilenmeyi, ev ödevi yapmaya tercih eden yönetmen, bunların hepsinin bir filmde bir araya gelebilmiş olmasına memnun.

Son olarak ' The Matrix ' filmindeki çalışmasıyla akıllardan silinmeyen Yuen Wo Ping, ' Kaplan ve Ejderha 'nın da görüntü yönetmenliğini üstlenerek, filmin nefes kesici aksiyon sahnelerinin başarıyla çekilmesinde büyük rol oynuyor.

Filmin beş ay süren çekimleri Flaming Mountain of Xinjiang'dan, Beijing Film Stüdyolarına, Devil City'den Huang Shan'ın ( Sarı Dağ ) gizemli zirvelerine, ülkenin çöllerine ve buz vadilerine kadar Çin'in en muhteşem bölgelerine uzanıyor.

Batı'da giderek daha çok adlarını duyuran Michelle Yeoh, Chow Yun-Fat ve Ang Lee için bir nevi köklerine dönüşü simgeleyen ' Kaplan ve Ejderha 'nın oyuncu kadrosunda Yeoh ve Yun-Fat'ın yanı sıra, Zhang Ziyi ve Chang Pei Pei ve Chang Chen yer alıyor. Filmin senaryosu Wang Hui Ling, Tsai Kuo Jung ve James Schamus tarafından kaleme alınmış. Filmin yapımcılığını Bill Kong, Hsu Li Kong ve Ang Lee üstlenmişler.

(Kaynak: Warner Bross)

Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 7 Yorum
 • Film Notu 7/10
  emmosh 17.2.2008 11:28:00
  en çok aklımda kalan ve diğer yorumlarda göremediğim özelliği..filimdeki esasoğlanın mağrada kız baygınken türkçe şarkı söylemesiydi..
 • Film Notu 8/10
  yorumcu 27.1.2007 00:08:00
  İlk kez ana konusu olmayan bir film izledim. Filmin eksenine dövüş teknik ve felsefesini koyabiliriz ancak. Aşk, cesaret ve özgürlük gibi alt metinlerle zenginleştirilmiş tam bir görsel şölen. Senaryo boşluklarına çok takılmayıp, abartılı dövüş ve uçma sahnelerinide fantastik sinemanın tadı tuzu olarak kabul edersek epey bir keyif veriyor. Tabi karmaşık uzakdoğu felsefesini bilmeyen izleyiciyi bir hayli yorduğu gözardı edilemez.
 • Film Notu 4/10
  erkan 14.3.2006 22:45:00
  filim güzel degildi ama işte diyelim
 • Film Notu 10/10
  esra 24.2.2005 21:54:00
  chow yun-fat...yazılacak söz yok.film fena değil ama sırf O%%1%nun için izledim.valla filmi anlamadım yun-fat i izlemeye doyamadım:)
 • Film Notu 9/10
  ALİ ÇELİK 21.2.2005 06:10:00
  Film saçma ama sahneler,efektler çok güzel.Çinlilerin doğayla olan ilişkisi de ilginç
 • Film Notu 10/10
  selçuk genç 2.12.2002 12:09:00
  KESİNLİKLE BİR ADRENALİN BOMBASI MUTLAKA SEYREDİN....
 • Film Notu 6/10
  Adnan Barış Ağır 4.7.2002 18:29:00
  OLDUKÇA ABARTILI BİR FİLM.OSCARI HİÇ HAKETMEMİŞ BENCE.YİNE DE İZLENİLEBİLİR

Kaplan ve Ejderha Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • 'KILICIN UCUNDA KESISEN YASAMLAR'

  'KILICIN UCUNDA KESISEN YASAMLAR'

  Gec...cok gec kalmis bir yazi bu! Oysa Crouching Tiger, Hidden Dragon'u su anda bulundugum New York'ta bile gosterime girmeden izleme firsati bulmustu..
  10.4.2001


>> >> Kaplan ve Ejderha

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor