Yönetmen: Richard Linklater
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: 2001 (86 dk)
Vizyon Tarihi : 7 Şubat 2003 Cuma
Senaryo: Stephen Belber
Yapımcı Firma: Bir Film
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Tape
Resmi Site: www.tapethemovie.com/

Kaset Filminin Konusu

Temiz sandığınız geçmişiniz aslında ne kadar lekesiz? Hatırladığınız, başkalarına aktardığınız anılarınızla mutlak gerçekler birbirine ne derece uyuyor? Hayatınızı hangi çarpıtılmış doğrular üzerine kuruyorsunuz? 'Tape - Kaset' hafızanın derinliklerinde gizli kalmış anıların su üstüne çıkışını inceleyen şaşırtıcı bir psikolojik dram.

10 yıl önce John en yakın dostu Vince'ın kız arkadaşı Amy'i çaldı. Ancak John ile Amy'nin ilişkisi de uzun sürmedi. Esrarengiz bir parti gecesinin ardından bu üç arkadaş birbirlerinin izini kaybetmişlerdi, ta ki bugüne kadar. Beladan ve uyuşturucudan kendini uzak tutamayan gönüllü itfaiyeci Vince, şehre kısa bir süreliğine dönen arkadaşı John ile kaldığı otel odasında bir buluşma ayarlar. Sıradan ve dostane bir karşılaşma olarak başlayan buluşma Vince'ın saldırgan tavrıyla bambaşka bir çizgide ilerler. Vince on yıl önceki parti gecesi olanlarla hakkında John'u sıkıştırır ve konuşmalarını gizlice bir kasete kaydeder. Vince'ın planı bununla da sınırlı değildir.

Buluşmaya davetli üçüncü bir kişi daha vardır: Amy. Amy'nin de geceye dahil olmasıyla olaylar Vince'ın bile tahmin edemediği bir şekilde kontrolden çıkar. Artık şaşırma sırası Vince'dedir. Arka arkaya gelen itiraf ve suçlamalarla gerilim her geçen an tepeye tırmanırken üçlünün arasındaki ilişki sonu kestirilemez bir kedi fare oyununa döner.

'Kaset' seyirciyi avcuna olan sürprizlerle kurulu hayli sürükleyici bir psikolojik gerilim. Son derece ilginç bir dramatik yapıya sahip olan film, karakterlerinin arasındaki dengeyi sürekli bozup yeniden kurarak izleyiciye gerçeğin birden fazla yüzü olabileceğini gösteriyor. Yönetmen Richard Linklater'in ahlak, hafıza, vicdan, algıda seçicilik temalarını ustaca kullanarak seyri son derece keyifli ve ustaca bir denemeye imza attığını söylemek mümkün. 'Kaset'in bir başka güçlü kozu ise Ethan Hawke, Robert Sean Leonard ve Uma Thurman'ın dahil olduğu son derece etkileyici oyuncu kadrosu. Eleştirmenler özellikle Uma Thurman'ın 'Kaset' de sergilediği kusursuz oyunu ile kariyerinin en başarılı filmine imza attığı konusunda hemfikirler.

Kaset Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 2 Yorum
  • Film Notu 8/10
    alico 16.08.2004 10:01:00
    herkese gore bi film degil.eger felsefeden hoslanıyorsanız bu filmi kacırmamalısınız. filmin basları biraz sıkıcı ama uma thurman katıldıktan sonra iyice ilginclesiyor.izlenmesi gerekir.
  • Film Notu 7/10
    muamma 5.03.2003 22:23:00
    film izlenebilir yapıda aynı odada geçmesi insanların beklentilerini karşılayamayabilir filmde garip gelen veye olması gerekende olabilir uyuşturucusu satıcısı olarak haytını kazanan ve hayatta başarısız olan bi insanın çok sağlam temelli felsefe yapması çıkarımlarda bulunması.. diyaloglara bayılacaksınız

Kaset Filminin Oyuncuları