Kim Basinger

Kim Basinger

Kim Basinger
Oyuncu

Doğum Tarihi: 8.12.1953

Doğum Yeri: Athens, Georgia, ABD

ABD'li oyuncu ve model.

Kimila Ann Basinger, ya da sinema dünyasındakı ismiyle Kim Basinger, 8 Aralık 1953 tarihinde A.B.D., Georgia, Athens'de dünyaya geldi. Babası Don Basinger, büyük bir orkestranın müzisyeni, annesi Ann ise aktris ve mankendir. İki erkek (Mick ve Skip) ve iki kız kardeşi (Ashley ve Barbara) vardır.

Basinger 16 yaşına geldiğinde Athens Junior Miss Contest'de modellik yapmaya ve kısa zamanda 'Junior Miss Georgia' diye anılmaya başlandı. New York'a taşınan Basinger'in gerçek anlamda modellik kariyeri 'Eileen Ford' ile başladı.

Mankenlik kariyerinde yüzü kısa zaman içinde ünlendi ve 70'li yılların pek çok dergisinde fotoğrafları yayınlandı. Çoğu zaman 'Breck kızı' olarak bilindi. 20 yaşında Top Model statüsü kazandı ve tarifesi günde bin dolara çıktı. Aynı zamanda oyunculuk dersleri de alıyordu.

1976 yılında bazı TV dizilerinde rol aldı. Ardından 'Katie: Portrait of a Centerfold' televizyon filminde rol aldı (1978) . Bu filmde aktris olmak isteyen ve bunun için Hollywood'a giden bir kadını canlandırmaktaydı.

1980'lerde sinema filmlerinde oynamaya başladı. James Bond dizisini dışarıdan takip eden ve Sean Connery'nin uzun bir aradan sonra bu rolü bir defalığına tekrar üstlendiği 'Never Say Never Again' filminde (1983) Bond Kızı oldu.

Sinema oyunculuğu kariyeri kısa zamanda canlandı.1989 yılındakı Batman filminde canlandırdığı karakterle daha fazla ünlenen Basinger, 1997 tarihli L.A. Confidential filmindeki rolü ile Akademi Ödülüne layık görüldü.

Özel Hayatı

Ron Synder ile 8 yıllık evliliğinin ardından 1993 yılında Alec Baldwin ile evlendi, fakat 2002'de boşandı.

Görev Aldığı Yapımlar

Kim Basinger Fotoğrafları

Kim Basinger İle İlgili Haberler

Portreler


Vizyondakiler