Koku: Bir Katilin Hikayesi

Koku: Bir Katilin Hikayesi

Puan : 5/10 129 oy
Yönetmen: Tom Tykwer
Oyuncular
Tür: Drama, Gerilim
Yapım Yılı: 2006 (147 dk)
Vizyon Tarihi: 16 Şubat 2007 Cuma
Senaryo: Andrew Birkin, Bernd Eichinger
Yapımcı Firma: Constantin Film Produktion GmbH [de]
Yapım Ülkesi: Almanya, Fransa, İspanya
Orijinal Adı: Perfume: The Story of a Murderer
Resmi Site: parfum.film.ru/
Dağıtıcı Firma: Özen Film

Koku: Bir Katilin Hikayesi Filminin Konusu

1766. Grasse, Güney Fransa.

Kalabalık şehir meydanında bir parfüm yapımcısı olan Jean-Baptiste Grenouille’ün (BEN WHİSHAW) hüküm giymesini izlemek için toplanmıştır. Halk zincirlerinden tutulup sürüklenen adamı kalenin balkonunda gördüğünde gürültüyle öldürülmesi için tezahürata başlar.22 yıl önce. Paris.

Grenouille’in annesi (BİRGİT MİNİCHMAYR) yılın en sıcak gününde şehrin balık pazarının bulunduğu mahallede doğum yapmaktadır. Bu istenmeyen çocucğu çevresinden saklamaya çalışmaktadır. Fakat yeni doğan bebek çıkardığı inanılmaz gürültü sayesinde çevreden yetişenler tarafından annesinin gazabından kurtulur. Çocuk yaşayacaktır fakat annesi çocuğunu öldürmeye çalıştığı için asılarak idam edilecektir.

Grenouille hayatının ilk yıllarını Madame Gaillard’ın (SİAN THOMAS) yetimhanesinde geçirir.. Diğer çocuklar onda bir gariplik olduğunun farkındadılar. Altı yaşına geldiğinde küçük çocuk hala konuşamamaktadır fakat kokular hakkındaki inanılmaz yeteneği ortaya çıkmaya başlamıştır.

13 yaşına geldiğinde Madame Gaillard 10 franka Grenouille’I Grimal’a (SAM DOUGLAS) satar. Grimal bir deri işleme atölyesi işletmektedir. Yaşam şartları cehennemden beter, pis kokulu nitratlar,kokuşmuş postlar içinde geçmektedir fakat bu ortamda hayatta kalmayı başarıp genç bir adam olmuştur.

Paris’e ilk gittiğinde havada hiç tanımadığı yabancı kokuları keşfeder genç adam… Ve bu kokular onu hiç sahip olmadığı olamayacağı hayallerine sürükler… istemeden de olsa bir genç kadının ölümüne sebep olur…

Koku: Bir Katilin Hikayesi Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 129 Yorum
 • Film Notu 9/10
  hacer kaya 23.2.2016 16:34:00
  unutamadığım filmlerden biri....
 • Film Notu 10/10
  duruist 16.11.2013 19:04:00
  mükemmel bir film çok farklı herkese tavsiye ederim
 • Film Notu 10/10
  mehmet gül 23.3.2013 14:54:00
  dehşet konulu ve güzel başyapıt
 • Film Notu 10/10
  film kolik 24.1.2011 20:53:00
  hayatımda izlediğim en iyi psikolojik gerilim filmlerinden biriydi diyebilirim.konusunun diğer filmlerden farklı bir konusu olmasıda ayrıca güzeldi...
 • Film Notu 10/10
  Gulsah Bilge 11.5.2010 17:31:00
  Hayatımın filmi oldu, fakat finaline atılan yorumlar dikkatimi çekti. Semih çok iyi yorumlamış, finali herkesin anlayabileceği türden bir final değildi. Filmin başında ki sahnede Grenouille idam ediliyor ama filmin finalinde insanlar aşırı bir sevgiyle onu yiyerek öldürüyor. Gerçek olay filmin başında ki olaydı, final Grenouille'ün bilinçaltında düşündükleriydi. Çünkü o kokudan başka birşeyi umursamıyor, kendi kokusu olmadığını farkedince hastalıklı bir biçimde insanın öz kokusuna ilgi duyuyor. Bu tıpkı çirkinsiniz diye makyajla ya da estetikle güzelleşmeye çalışmanız gibi. O da o kadınların kokusunu kullanarak güzelleşmek istedi.. Ben bayıldım gerçekten derin ve kaliteli bir film.
 • Film Notu 10/10
  gizem yavuz 1.5.2010 11:52:00
  beni acaip bir şekilde etkiledi çok mantıklı bir film olmasa da çok çok güzeldi . uzun bir süre etkisinden çıkmayacağım kesin en son ki kızın ölümüne çok acıdım. Keşke onu öldürmeseydi ...
 • Film Notu 5/10
  lane moje 1.4.2010 03:27:00
  filmi az önce izledim fakat çözemedim.. katil dominique druot çıktı sonradan ne alaka yaa semihin dediği gibi tüm olanlar Graneuille'ün hayal ürünüyse bile saçma.. hakikaten bişey anlayamadım yaa ilk defa böyle oldu.. bir film üzerinde bu kadar çok düşündüm.. ama saçma geliyo bana.. hiç bi mantığı ve bilinçli açıklaması yok.. bilen varsa anlatsın.. semih güzel anlatmış fakat yetersiz geldi bana..eksik kalan yerler var..
 • Film Notu 8/10
  Bulent ULUCAN 15.11.2009 16:51:00
  Film aksiyon arayan izleyiciler icin uzak durması gereken bir film. Ama filmde baska seyler arayanlar mesela, duygular,hisler,dusunceler gibi soyut fikirlerin uzerine kurgulanmış iyi bir film diye dusunuyorum. Konusu itibari ile farklı,bazı sahnelerde sıkılabilirsiniz ama yinede izlenmesi gereken farklı konuları harmanlamıs iyi bir film diye dusunuyorum.
 • Film Notu 9/10
  özenç esen 17.9.2009 16:36:00
  Müthiş etkileyici bir film...jean biptiste'nin cinayetlerle geçen ilginç yaşam öyküsü..ben beğendim ve tavsiye ederim...
 • Film Notu 8/10
  Semih 10.9.2009 16:52:00
  Ben filmi izledim ancak kitabını okumadım. Filmi izledikten sonra filmin sonu bana da çok saçma gelmişti. Ancak biraz düşününce sanırım anladım. Filmin hemen başında Graneuille hapisten çıkarılıp idam edileceği yere götürüldüğünde halk idam için sabırsızlanıyor ve onun aleyhinde tezahürat ediyorlardı. Görevli ise idamın ne şekilde olacağı konusunda halkı bilgilendiriyordu. Yani karar kesindi ve idam kaçınılmazdı. Graneuille bir gün kokusunun olamadığını fark edince ne kadar basit ve anlamsız olduğunu düşünür ve insanlar için hiçbir değerinin olmadığı hissine kapılır. Bu acı halinin, fakirliğinin, değersizliğinin ve kötü kaderinin sebebini kokusunun olmayışına bağlar belki de. Asil, soylu, zengin insanlarla karşılaştıkça ve farklı farklı insanları görünce, onların güzel kokularının etkisinde kalır. Oysa kendisinin esir olarak yaşadığı ve çalıştığı; hatta doğduğu yer oldukça kötü kokan ve kötü kokulu insanların yaşadığı yerlerdi. Böylece Graneuille bu kötü kaderine savaş açar. Graneuille kendi kokusunun olmadığını anlayınca insan kokusunu merak eder ve kendisine karşı konulamaz güzellikte bir koku yapma kararı alır. Böylece kendisinde olmayan zenginlik, saygınlık gibi pek çok niteliği kazanabileceğini düşünür. Graneuille etrafındaki tüm güzel kızları bir bir yakalayıp vahşice öldürdükten sonra üzerlerinde saçma sapan deneyler yapmaya başlar. Bunlar ne kadar da yanlış olsalar onun doğrularıydı. Çünkü onda bi tür kişilik bozukluğu vardı. Graneuille çok farklı bir kişilikti. Koku alma duyusunun çok gelişkin olmasına karşın diğer duygu ve duyuların birçoğundan mahrumdu. Dikkat ederseniz öldürdüğü kızların çok güzel olmalarına karşın onlara tecavüz etmiyor, sadece kokularını almaya çalışıyordu kendince. Çünkü onun acıma, sevme, gibi diğer tüm duyguları belki de yaşadığı çevrenin olumsuz etkilerinden dolayı tamamen körelmişti. Kısa süre sonra Graneuille ülkesinde vahşi ve acımasız bir seri katil olarak ünlenmiştir ve yakalanıp idam edilmiştir. Filmin sonunda olanlar tamamen Graneuille'ün bilinç altı ve hayal gücünün bir eseridir. Yönetmen filmin sonunu Graneuille'ün bakış açısıyla işlemiştir. Graneuille yaptığı cinayetler ve sapıkça deneyle sonunda elde etmiş olduğu koku sayesinde yaşamı boyunca elde edemediği asillik ve saygınlığı kazandığını düşünüyor ve idamın farkında bile olmadan doğduğu yerde bir melek olarak ve yine vahşice öldürüldüğünü kurguluyor. Yani filmin başında olanlar başroldeki kahramanın hayal ürünüdür. Gerçekler filmin başında gösterilmiştir. İzleyenler bilir; yine bir Fransız yapımı olan Alexandre Aja'nın yönetmenliğinde hazırlanmış 'Yüksek Tansiyon' filmi benzer bir sonla bitirilmiştir. O filmi de tavsiye ederim.

Koku: Bir Katilin Hikayesi Filminin Oyuncuları