Korel Cezayirli

Korel Cezayirli

Korel Cezayirli
Oyuncu

Doğum Tarihi: 2.4.1976

Doğum Yeri: Ankara

Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.

İlk-orta-lise eğitimini yine Ankara’da tamamladı. 1985 – 1994 yılları arasında sırasıyla; yüzme basketbol ve artistik buz pateni dallarında lisanslı sporcu oldu.

1994 – 1996 yılları arasında modern dans ve jazz dans üzerine dersler aldı. 1996’da Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü kazandı. Öğrenciliği süresince, başta Prof. Bozkurt Kuruç, Semih Sergen, Lale Oraloğlu ve Prof. Dr. Fuat Hacyev olmak üzere birçok değerli ustadan dersler aldı.

2000 yılında konservatuvardan mezun olan Cezayirli, aynı yıl Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sınavını kazandı ve Şehir Tiyatroları’nın kurucu-oyuncusu olarak göreve başladı. 2005 yılında Şehir Tiyatroları bünyesinde Geleneksel Türk Tiyatrosu Birimi’ni kurarak; Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun canlandırılması, geliştirilmesi ve Çağdaş Türk Tiyatrosu Kuramı çalışmalarını başlattı. 2006 yılında Tolga Özeçel’ le birlikte Tiyatro Gazetesi’ni kurdu. Halen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. Dedesi Vedi Cezayirli, Devlet Tiyatrolarının ilk dönem sanatçılarından olup, Adana Şehir Tiyatrolarının da kurucusudur. Ankara'daki ilk film stüdyosu Cezayirli Film 'i kurmuştur.

Filmografi
Düşler ve Umutlar
Lale Devri - Ahmet
Karadağlar - Kadir Karadağ
Son İstasyon - Önder
Maskeli Balo
Deli Deli Olma - Metin Öğretmen
Ayrılık - Sidar
Köprü - Yüzbaşı Akın Zeybek
Kod Adı Kaos - Semih Aladağ
Kod Adı - Semih Aladağ

Görev Aldığı Yapımlar

Korel Cezayirli Fotoğrafları

Korel Cezayirli Haberleri