Kumpanya

Kumpanya (The Company)

Puan : 3/10 1 oy
Yönetmen: Robert Altman
Oyuncular
Tür: Müzikal, Drama
Yapım Yılı: 2002 (112 dk)
Vizyon Tarihi: 7 Temmuz 2006 Cuma
Senaryo: Neve Campbell, Barbara Turner
Yapımcı Firma: Sony Pictures Classics
Yapım Ülkesi: Almanya / ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: The Company
Resmi Site: www.sonyclassics.com/thecompany/
Dağıtıcı Firma: Bir Film

Kumpanya Filminin Konusu

Baştan sona olağanüstü kariyere sahip Altman, seyircileri şaşırtıyor, eğlendiriyor ve meydan okuyor. Bu meydan okuyan yönetmen, The Company ile dans dünyasına doğaçlama tarzı, değişkenliği ile imzasını atıyor. Altman’ın film için yaratıcılığı son derece samimi ve canayakın. Altman bu filmde izleyicilere dans dünyasındaki günlük çalışmaların zorluğunu, yoğun çalışmaların çok büyük baskısını, dansçıların dayanıklı bünyelerini, dansların şaşırtan, heyecanlandıran ve canlı güzelliğini gözler önüne seriyor.

Altman filmi, biçimde dünyaca ünlü Joffrey Ballet of Chicago ile çalışarak ve işbirliği yaparak çekti. The Company’nin gerçekçiliği ve zenginliği Altman’ın filmi eşi görülmemiş biçimde Joffrey Ballet of Chicago ile çalışmasından geliyor.

Senarist Barbara Turner (Pollack, Georgia), Joffrey ile birlikte gözlem ve yazım için iki sene harcadı. Joffrey’nin dansçıları Altman’ın takımının özünü oluşturuyor.

Joffrey’nin grubundaki tek oyuncu Neve Campbell, Scream filmlerinde oynadı ve Party of Five adlı televizyon programı yaptı. Başarılı dansçı Campbell, aktris olmadan önce The National Ballet of Canada’da bale eğitimi gördü. Uzun süredir arzuladığı hayallerinin doruğundayken, büyük bir bağlılıkla bu gerçekçi ve ince ayrıntılı filmi yarattı Campbell, filmdeki dansları için Joffrey ile çok yoğun çalıştı.

Filmin, dans dünyasından olmayan oyuncuları; Joffrey’in yetenekli, büyük ve heyecan verici canlı kareografiler hazırlamış sanat yönetmeni Gerald Arpino’yu oynayan Malcolm McDowell (A Clockwork Orange, O Lucky Man!, Gangster No. 1). Cal’ı oynayan Golden Globe ödülü alan aktör James Franco (Spiderman ve James Dean).

The Company, Altman’ında anlatmaya çalıştığı gibi: değişken, seksi, canlı ve samimi. Bu fim, Robert Altman’ın dans dünyasına yazdığı bir aşk mektubu gibi.

Kumpanya Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 1 Yorum
  • Film Notu 8/10
    handan san 18.07.2006 19:00:00
    bale ve dans üzerine en iyi yapilmiş film bana pina bausch hatirlatti

Kumpanya Filminin Oyuncuları