Yönetmen: Jacques Cluzaud
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı:
Vizyon Tarihi: 13 Eylül 2002 Cuma
Senaryo: Michel Debats, Stéphane Durand
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: Fransa
Orijinal Dil: Fransızca
Orijinal Adı: Le Peuple Migrateur
Dağıtıcı Firma: Umut Sanat

Kuşlar Kanatlı Uygarlık Filminin Özeti

Bir varmış, bir yokmuş...

Seyahat eden kuşların hikayesi bir vaatmiş!

Dönüş vaadi...

Binlerce kilometrelik, tehlikelerle dolu yolculuklarını tamamlıyorlarsa, en yüksek dağları aşıyor, kızgın çölleri geçip, kötü hava şartlarıyla mücadele ediyorlarsa, tüm bunların nedeni yaşamsal bir amaca yöneliktir: Hayatta kalmak.

Göç, yaşamak için savaşmaktır.

Kuzey yarıküreye bahar geldiğinde, onlar doğdukları yerlere, buzullara göçerler. Üremelerini gerçekleştirebildikleri tek yer bu uçsuz bucaksız beyaz vadilerdir.Doğanın gizemli kanunudur bu.

Bazıları gece gündüz, hiç ara vermeden uçarlar.

Bazıları ise kendi vaat edilmiş topraklarına doğru, büyük çaba sarf ederek, kademe kademe.

Bir enlemden diğerine yolculuk ederken yönlerini bulabilmek için astronomik göstergelerden yararlanırlar: Güneş ve yıldızlar.

Pusula ibresi gibi, dünyanın manyetik alanlarına karşı duyarlıdırlar. Farklı, farklı kıtalardan gelen göçmen kuşlar, Arktik topraklara ulaşıp, burada yayılırlar. İnsanlar için yaşanamaz bu topraklar, onlar için idealdir.

Kısa bir süre sonra, yavrular yumurtadan çıkarlar. Uçmayı çabucak öğrenerek, kendileri için büyük bir sınav olan ilk göçlerine hazırlanmaya başlarlar.

Arktik bölgede yaz çok kısa sürer.

Bu açıklık alanlar hızla donacak ve aylar sürecek uzun kutup gecesi başlayacaktır.

Yavrular, bazen ebeveynleri bile olmadan, uçsuz bucaksız göklere kanat açıp, tropik bölgelere uçmadan önce, kendi başlarının çaresine bakmayı öğrenmek zorundadırlar. Binlerce kilometre uzaklıktaki belirli bir noktaya, daha önce hiç uçmamış oldukları halde, yollarını şaşırmadan varmalarını sağlayan gizemli güç nedir?

Albatroslar, azgın dalgaların üzerinden zarifçe süzülürken, uçamayan penguenler inanılmaz mesafeleri yüzerek geçerler. Arktik kırlangıçlar ise 20 000 kilometrelik en uzun göç yolunu kat ederler.

Kanatlı göçmenler, kuzey yarıküreye baharın dönüşünü müjdeliyorlar.

Hiç değişmeyen gökyüzü güzergâhı bir kez daha kat edildi ve tüm engellere rağmen dönüş vaadi bir kez daha gerçekleşti.

Kuşlar insanın düşünü gerçekleştiriyorlar...

Göç Yolları

Göçmen kuşların izlediği güzergâh binlerce yıldır mevcudiyetini sürdürmektedir. Kuşlar üredikleri yerdeki yaşam şartları zorlaştığında, başka yerlere giderek daha uygun şartlar ararlar.

Çoğu kuzey-güney ekseninde hareket ederler. Sonbahar yaklaştığında, ılıman ya da kuzey iklimlerinde yaşayan kuşlar, daha yumuşak olan tropikal bölgelere ve Ekvator’a yönelirler.

Bu dört temel eksen şöyle tanımlanabilir :Kuzey Amerika kuşları (kar kazı, Kanada kazı, kumtepe turnaları, vs.) ABD’nin güney eyaletlerine ve Orta ve Güney Amerika’ya yönelirler;

Avrupa ve Asya kuşları (Avrupa turnası, beyaz leylekler, öğrenci kırlangıçlar, vs.), Afrika’ya yönelerek Akdeniz’i geçerler ya da İspanya üzerinden ya da Orta Doğu’dan dönerler;

Asya kuşları (şeritli başlı kazlar, Sibirya turnası, vs.), Hindistan’a giderken, Himalayalar’ın doğu veya batısından dolaşırlar, ya da Dünyanın Çatısı sayılan tepelerin üzerinden uçarlar;

Nihayet, bir diğer grup Asya kuşu da güneydoğu Asya’ya, Avustralya’ya ve Pasifik Okyanusu’na göçerler.

Her bir göçmen kuş, bu dört güzergâhtan birini izler; bunu yaparken kendi sınırlarını, kapasitesini, geçmişini, kalkış ve varış noktalarını göz önünde bulundurur.

Örneğin, kışı Afrika’da geçiren Avrupa beyaz leyleği, kırlangıçların aksine, Akdeniz’i geçemez. Çünkü leylekler denizde bulunmayan termal, yukarı akıntıları kullanırlar. Bu nedenle, İspanya ya da Türkiye üzerinden geçmek zorunda kalırlar.

Dolayısıyla, her türün kendine özgü bir göç yolu vardır ve bu göç yolları az ya da çok yukarıda belirtilen kıtalararası 4 güzergâhtan birine yakındır. Göç yolları, türün kendine özgü doğal geçmişini yansıtır. Bu yüzden, söz konusu 4 güzergâh pek çok çakışmayı, yoldan sapmaları, dallanmaları içerir. Birbiriyle kesişen ya da birbirinden ayrılan bu alt güzergâhların sayısı kanatlı göçmen türlerinin sayısıyla doğru orantılıdır.

Çekim Bilgileri

Filme Dair

Marie-Josephe Yoyotte (Kurgu)

Jacques Perrin düşleri gerçekleştirmeyi biliyo...
Devamı için tıklayın...
Filme Dair

Marie-Josephe Yoyotte (Kurgu)

Jacques Perrin düşleri gerçekleştirmeyi biliyor. Çoğu zaman, bir alarm muhteşem bir uçuşu bölebiliyor... Hayır, bizler kuşlar kadar kolayca uçmak için yaratılmamışız.

Bu o kadar da üzücü değil: Kuşlar bize refakat ediyor.

Onları dinleyebiliyoruz, gözlemleyebiliyoruz ve esin kaynağı oldukları müziğin, şiirin, resmin, heykelin ve mücevherlerin keyfini sürüyoruz.

Onları görmeyi öğreniyoruz.

Yönetmenin kalbinden akıp gelen ruhla bütünleştiğiniz, onun ne anlatmak istediğini anladığınız hissine kapıldığınız bir filmde çalışmak büyük bir ayrıcalık.

Projenin birinci, ikinci ve üçüncü yılında nasıl olgunlaştığını gördüm. Yüzlerce saat çekim yapıldı.

Ve nihayet, bana düşen, filmi kurgulamak oldu.

Kuşlar, gözlerimin önünde tekrar canlandı; cesaretleriyle, yorgunluklarıyla, bazen bitkinlikleriyle, muazzam şefkat ihtiyaçlarıyla... Kısacası, hayatta kalmalarını sağlayan doğa kanunlarına duydukları gizemli sadakate rağmen kişiliklerini oluşturan her şeyleriyle.

Onlar bizi dünyanın dört bir yanına götüren bir “çıraklık romanı”nın doğal aktör ve aktrisleri.

Umarım izleyiciler de benim hissettiğim, bu kadar uzun saatler boyu çalıştıktan sonra bile hâlâ etkisinden kurtulamadığım, büyüyü hissederler.

Açıklar

Kuşlar “Kanatlı Uygarlık”

Uçmak, rüzgar gibi gitmek, havalanmak, süzülmek... Sinema, insanoğlunun çağlardır s...
Devamı için tıklayın...
Kuşlar “Kanatlı Uygarlık”

Uçmak, rüzgar gibi gitmek, havalanmak, süzülmek... Sinema, insanoğlunun çağlardır süren uçma düşünü başka hiçbir mecranın yapamadığı gibi yeniden alevlendiren bir güç. Bu filmde kuş sürüleri izleyicileri bir bölgeden başka bir bölgeye; hem yakına hem de dünyanın öbür ucuna götürüyor. İzleyici bir kuş misali kah sürü düzeninde kah kendi başına uçarak dünyayı yeniden keşfediyor.

Bu sıra dışı filmin büyük bir bölümünü yabanıl kuşların çekimleri oluşturuyor. Yaklaşık 300 kişilik bir ekip, 1998’den 2001 yılına kadar “gökyüzü göçmenlerinin” göç yollarını mevsimden mevsime dünyanın her tarafında takip etmiş. Dahası hem yakın plan çekebilmek, hem de daha yoğun sahneler elde edebilmek için kaz, ördek, turna ve leylek gibi tam elli farklı türden kuşun, özel olarak inşa edilmiş bir kuş barınağında insan anne-babalara alışmasına olanak sağlanmış. Bu şekilde herhangi bir numaraya yada bilgisayar animasyonuna başvurmadan, nefes kesen güzellikte çekimler elde etmek mümkün olmuş.

“Filmi izlerken seyirci kendini kuşlarla gerçekten de seyahat ediyormuş gibi hissetmeli. Sinema izleyicisi bu görüntüleri nasıl elde ettiğimiz sorusuna takılmamalı; onun yerine bu kuşlarla birlikte dünyanın çevresinde uçtuğunu doğal bir şekilde hayal edebilmeli. ”

Jacques Perrin

Yorum Yaz"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Kuşlar Kanatlı Uygarlık Filminin Oyuncuları


>> >> Kuşlar Kanatlı Uygarlık

Vizyondaki Filmler