Leelee Sobieski

Leelee Sobieski

Leelee Sobieski
Oyuncu

Doğum Tarihi: 10.06.1983

Doğum Yeri: New York City, ABD

ABD'li sinema ve dizi oyuncusu.


Sobieski Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski doğum adıyla New York City'de doğdu. Babası Fransız ressam Jean Sobieski, annesi ise ABD'li roman yazarı ve senarist Elizabeth (Kızlık soyadı: Salomon) idi. Jean Sobieski gençliğinde Fransız ve İtalyan spagetti vestern filmlerinde oynadı ve aktris Jean Seberg ile birliktelik yaşadı.

Sobieski'nin adı 'Liliane' büyükannesinin ismiydi. Sobieski'nin küçük erkek kardeşi Robert Princeton Üniversitesi'ne gitmektedir. Sobieski'nin anne tarafından büyükbabası ABD Donanması'nda yüzbaşı olan Robert Salomon bir Amerikan yahudisiydi ve Sobieski iki dine inanan bir ailede büyüdü, yahudi inancını benimsedi. Fransızca bilen fakat Lehçe konuşamayan Leelee Sobieski; 1683 yılında Viyana'da Osmanlı İmparatorluğu'na karşı savaşan Polonya hükümdarı John III Sobieski'nin soyundan geldiğini açıkladı.

Sobieski 1998 yılı yapımı Deep Impact filminde oynayarak tanındı. 1999 yılında gösterime giren Stanley Kubrick'in Eyes Wide Shut filminde modern bir Lolita rolünü oynadı.

Joan of Arc adlı televizyon filminde başrolü üstlendi. Emmy ve Altın Küre ödüllerine aday gösterildi. Daha sonra 2001 yılında Tosia Altman rolüyle Uprising filmiyle Altın Küre ödülüne ikinci kez aday gösterildi. Aktris Fransız yapımlarında da rol aldı. Merchant Ivory, A Soldier's Daughter Never Cries (1998) ve L'Idole (2002) filmlerinde oynadı ve televizyon dizisi Les Liaisons dangereuses dizisinde (2003) Catherine Deneuve ve Rupert Everett ile birlikte rol aldı. 11 Eylül Saldırıları'ndan sonra Jay Leno'nun The Tonight Show 'una çıkan sanatçı kendi yazdığı 'This Day And All The Rest' adlı şiiri okudu.

Görev Aldığı Yapımlar

Leelee Sobieski Fotoğrafları

Leelee Sobieski Haberleri