Malik Olmak Veya Olmamak

Malik Olmak Veya Olmamak (To Have Or Have Not)

Puan : 8/10 1 oy
Yönetmen: Howard Hawks
Oyuncular
Tür: Aksiyon, Komedi, Romantik
Yapım Yılı: 1944 (100 dk)
Vizyon Tarihi: 20 Ocak 1945 Cumartesi
Senaryo: Ernest Hemingway, Jules Furthman
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: To Have Or Have Not
Dağıtıcı Firma: Warner Bros
Maliyet: 3.65 milyon usd

Malik Olmak Veya Olmamak Filminin Konusu

II. Dünya Savaşı dönemi Fransa’sındayız. Harry (Bogart) kadim dostu alkolik Eddie ile birlikte her zaman olduğu gibi yeni iş bulabilmek maksadıyla balıkçı teknelerini son durak yerleri olan bir Fransız adasına çekiyorlar. Harry’nin yeni bir iş almak için bir durak olarak seçtiği bu ülke Özgür Fransa akımıyla çalkalanmaktadır ve ülkesinden kilometrelerce uzakta olan bu Amerikalıyı da ister istemez bu karışık politik dönem içerisine çeker. Her ne kadar bu politik karmaşaya karşı kendisini ‘tarafsız’ olarak dile getirse de baskıcı rejime karşı başkaldırmayı ihmal etmez. Tabii bunun için de yeterli bir sebebi vardır; burada tanışıp âşık olduğu Marie!

Otelin barında hırsızlık yaparken suçüstü yakalayıp tanıştığı Harry’nin çağırdığı ismiyle ‘Sıska’(Lauren Bacall) aslında filmin merkezinde yer alan esas karakterdir. Hawks usulü diyaloglarla ikilinin yakınlaşmasını en sıcak haliyle şahit olsak da ikilinin aşkları ve gelecekleri bir türlü kesinlik kazanmaz. Harry, Mary’yı evine yollamak için türlü tehlike içerisinden çıkıp ona bir uçak bileti alsa da o aynı cesaretle onu bıraktığı yerde bekleyecektir. Her sahnede mükemmel bir uyum yakalayan ikilinin de gerçek hayattaki aşkları bu filmle filizlenir. Bogie her zamanki karakterine her ne kadar başarıyla hayat verse de o bile zaman zaman daha sonra eşi olacak Lauren Bacall’ın buğulu sesi ve bakışları altında o her zamanki güçlü etkiyi yaratamaz.

Hawks her zamanki görsel üslubunu bu filminde de kullanır. İzleyiciyi yormayan, oyuncularla beraber hareket eden kamera kullanımı izleyeni hemen içine çekip, filmin de akıp gitmesine yardımcı olur.

Howard Hawks’ın en iyi filmlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğim “To Have and Have Not” sadece oyuncuların unutulmaz uyumu ve politik hikâyesiyle değil “seni hiç ölü bir arı soktu mu?” repliğiyle bile hatırlanabilecek son derece keyifli bir film…

Malik Olmak Veya Olmamak Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Malik Olmak Veya Olmamak Filminin Oyuncuları