Mehmet Usta

Mehmet Usta

Mehmet Usta
Oyuncu

Doğum Tarihi: 20.2.1973

Doğum Yeri: Düzce, Türkiye

Mehmet Usta, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Ekmek Teknesi dizisinde oynadığı “Ölü” ve Bez Bebek dizisinde “Şoker” ve de Leyla ile Mecnun dizisinde “Kamil” karakterleriyle tanınır.

Mehmet Usta, 20 Şubat 1973 tarihinde Düzce'de dünyaya geldi. Aslen Trabzon'ludur. Henüz bir yaşında bile değilken ailesi, uzunca bir zaman önce babasının ve amcalarının iş kurduğu İstanbul'a taşındı. Doğum yeri İstanbul olmasa da ilk yaşına İstanbul'da girdi ve burada büyüdü. İlkokulu Aksaray Mahmudiye İlkokulu'nda, orta okul ve liseyi İstanbul Davutpaşa Lisesi'nde okudu. Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde tamamlayıp, Üniversite eğitiminden sonra master eğitimini de tamamlamaya karar veren Mehmet Usta, masterini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyoloji ve Antropoloji Anabilim dalında, Sanat Sosyolojisi alanında 'Modernlik ve Modernleşme ekseninde Geleneksel Türk Tiyatrosu' teziyle tamamladı. 

Hayatı boyunca oyunculuk ve spordan hiç kopmadı. Fakülte yıllarına kadar Uzakdoğu Savunma Sanatları ile ilgilendi. İnternetin ve cep telefonunun olmadığı bir gençlik dönemi geçiren son şanslı jenerasyonun bir ferdi olan Mehmet Usta'nın kitaplarla arası hep iyi oldu. Edebiyat, felsefe, tarih ve teoloji hep ilgi alanları olmayı sürdürdü ve tabi ki olmazsa olmaz tiyatro eserlerini de buna dahil etmiştir. Bunlardan bazıları klasik dönem Rus yazarları, özellikle Dostoyevski, Tolstoy, Gorki, Pushkin ve Cehov. Travenian' ın Sibumi'si ve 'fazla söze gerek olmayan' olarak tanımladığı Mesnevi ise hala tekrar tekrar okuduğu baş ucu kitaplarındandır. Nazım Hikmet ve Necip Fazıl'ı da 'hala şiirin uluları' olarak tanımlıyor. Seyahat etmek en büyük tutkusu ve buna bağlı olarak farklı kültürleri, dilleri, müzikleri ve insanları tanımayı vazgeçilmez olarak görüyor. Birçok sinema ve dizi filmlerde de rol almıştır. FOX ‘da “Bez Bebek” adlı bir dizinin “Şoker” karakterini canlandırmıştı. Şimdi şu sıralarda TRT 1'de 'Leyla ile Mecnun' adlı bir dizinin 'Kamil' karakterini canlandırıyor.

Görev Aldığı Yapımlar

Mehmet Usta Fotoğrafları

Mehmet Usta Haberleri

Portreler