Michael Moore

Oyuncu, Senarist, Yapımcı, Yönetmen

Doğum Tarihi: 23.04.1954

Doğum Yeri: Flint, Michigan, ABD

Oscar ödüllü İrlanda asıllı Amerikalı aktör, film yapımcısı, film yönetmeni, senarist, yazar ve liberal politik yorumcu. Tüm zamanların en çok gişe yapan üç belgeseli olan Bowling for Columbine, Fahrenheit 9/11, ve Hasta (Sicko) 'nın yönetmeni, senaryo yazarı ve yapımcısıdır. Bunlardan son ikisi tüm zamanların en çok hasılat yapan birinci ve üçüncü belgesel filmi olma ünvanını taşımaktadırlar. 'Bowling for Columbine' da aynı listede altıncı sırada gözükmektedir.

Liberal bir aktivist olan Moore'un belgesellerinde ısrarla üzerine gittiği ve eleştirdiği konuların başında küreselleşme, çok uluslu şirketler, sivil silahlanma, Irak Savaşı ve ABD'deki sağlık sisteminin çarpıklığı, en çok eleştirdiği ve takıldığı kişilerin başında da ABD başkanı George W. Bush gelmektedir. 2005 yılında Time dergisi onu dünyanın en etkili 100 kişisi arasında göstermiştir.

Filmografisi

Michael Moore'un yönettiği filmlerden bazıları şunlardır: (Bunların çoğunun senaryo yazarı ve yapımcısı da kendisidir)

• Roger & Me, (1989) Belgesel. General Motors otomobil fabrikasının Michigan eyaletinin Flint şehrindeki fabrikalarını sökerek Meksika'ya taşıması sonrasında şehrin ekonomik olarak nasıl gerilediği mizahi bir dille anlatılır. Küreselleşme ve neoliberal dünya görüşünün bir eleştirisi yapılır.
• Kanada Salamı, (Canadian Bacon) (1995) Sinema filmi. Bu satirik filmde kötüye giden ABD ekonomisini kurtarmak için ABD başkanının hayali bir düşman üreterek Kanada'ya savaş açması konu edilir. John Candy, Alan Alda baş rollerde. Kendi de küçük bir rolde gözükür.
• The Big One, (1997) Belgesel. ABD'deki tröstler ve politikacılara takılıyor.
• Bowling for Columbine, (2002) Belgesel. Columbine Lisesi'ndeki katliamdan yola çıkarak ABD'de siviller arasındaki silahlanma yarışı ve toplumdaki şiddet konusuna eğiliyor. Cannes'da ödül alan film Oscar ve César ödüllerini de kazandı.
• Fahrenheit 9/11, (2004) Belgesel. İkiz Kuleler'e yapılan terörist saldırılara farklı bir yorum getiriyor. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazandı.
• Hasta (Sicko) , (2007) Belgesel. ABD'nin pahalı ama çarpık sağlık sistemini eleştiriyor, bunu yaparken de İngiltere, Kanada, Fransa ve Küba gibi kâr amacına dayanmayan sosyal sağlık sistemlerinin mevcut olduğu ülkeler ile kıyaslamalar yapar.
• Captain Mike Across America (veya Slacker Uprising) , (2007) Belgesel. Üniversite kampüslerini dolaşan Moore öğrencilerin politikayla olan ilgilerini inceler. Moore bu filmini hayranlarına bir jest olsun diye internetten ücretsiz dağıtmaktadır, hem de sinema ve televizyonda galası yapılmadan önce.[3]
• Capitalism: A Love Story, (2009) Belgesel. Moore, Hem mizah hem de öfke barındıran bir yaklaşımla tabu haline gelen soruyu irdeliyor: Amerika'nın kapitalizme duyduğu aşk karşılığında ödediği bedel nedir?

Görev Aldığı Yapımlar

Michael Moore Haberleri