Michael Sheen

Michael Sheen

Michael Sheen
Oyuncu, Seslendirme

Doğum Tarihi: 5.2.1969

Doğum Yeri: Wales, İngiltere

5 Şubat 1969 yılında Newport,Monmouthshire_İngilterede doğan Michael Sheen; Glan Afan Comprehensive School’da eğitim gördü ve Baglan’ın gençler takımında futbol oynadı. Tiyatroya ilgi duymaya başlamasıyla birlikte futbolu bıraktı ve West Glamorgan Genç Tiyarocular Kulübü’ne katıldı.Okulu bitirdiğinde Cardiff’deki Wales Uluslar arası Genç Oyuncular Okulu’na başladı. Daha sonra da Drama Sanatları Asiller Akademisi’ne geçiş yaptı.

Daha sonra ise Robert Ross rolünü oynadığı Wilde filminde rol aldı.2003 yılına kadar bir çok filmde rol alan Michael Sheen, o yıl karısı Kate Beckinsale’in başrolünde oynayacağı Underworld film serisinin ilk filminde kurtadam yani Lycan klanının başı olan Lucian rolünü kaptı. Aynı zamanda bu filmle birlikte Beckinsale, filmin yönetmeni Len Wiseman için Sheen’i terk etti ve Wiseman ile evlendi ve bu yüzden de Michael, serinin ikinci filmi olan Underworld 2:Evolution’da oynamadı. Lucian karakteri ile ilgili sahnelerde ilk filmden flashbackler kullanıldı.

Daha sonra Channel 4’te yayınlanan gerçek hayattan bir drama dizisi olan The Deal’da Tony Blair’i canlandırdı ve daha sonra da çok tutulan dizi film haline getirildi ve Sheen, Tony Blair karalterini bir kez de The Queen filminde canlandırdı

.2005 yılında, en iyi erkek oyuncu dalında Dirty Filthy Love adlı tv drama dizisi ile British Academy Television Awards’a aday oldu. 2007 yılında The Queen adlı filmdeki rolü ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında, Fantabulosa adlı dizi ile de En İyi Televizyon Aktörü dalında BAFTA ödülünü aldı. Tiyatrolardan da ayağını kesmeyen Sheen, 2007 yılında yine Brodway’de büyük yankılar uyandıran Frost/Nixon adlı oyunda David Frost rolünü oynadı.

Underworld serisinin 3. filmi olan Underwold 3: Rise Of Lycan’ı ilk iki filmin ynetmeni olan Len Wiseman’ın yönetmemesi ve Kate Beckinsale’in de bu filmde rol olmaması sebebiyle Sheen, Lucian karakteri ile tekrar ekranlara dönüş yaptı. Bu sefer bir farkla tabii. İlk film olan Underworld’de yan karakterlerden biri olan Lucian, Rise Of Lycan’da başrol karakteri olarak döndü. Lucian’ın hikayesinin anlatıldığı film ülkemizde 27 Mart’ta gösterime girdi ve büyük bir başarı yakaladı.Sheen New Moon filmindeki Aro karakteri dışında şu anda başka projelerle de uğraşmakta.

Tim Burton’un uzun zamandır üzerinde çalıştığı Johnny Depp’li, Helena Bonham Carter’lı Alice Harikalar Diyarı’nda da The White Rabbit karakterini canlandıracak olan Sheen, aynı zamanda bir korku filmi olan Unthinkable, bir tv dizisi olan My Last Five Girlfriends üzerinde çalışmakta. Aynı zamanda kendisine büyük ün getiren The Queen filminin ikincisi olan The Special Relationship’de de tekrar Tony Blair’i canlandıracak.

Sheen ve Beckinsale’in Lily Mo Sheen adında 31 Ocak 1999 doğumlu bir kızları var. Kate Beckinsale ile evli olduğu dönemde Amerika’da yaşayan Sheen, ayrıldıktan sonra İngiltere’ye geri döndü. Kızı için sık sık Los Angeles’a gelmesi dışında Michael Sheen İngiltere’de yaşamakta.

2003 yılında, kuzeni Caroline Sheen’i izlemek için gittiği National Theatre’da tanıştığı balerin Lorraine Stewart ile o zamandan beri birlikte.15 Temmuz 2008’de Sheen, Neath Port Talbot’un bir ilçesinin Sir’liğini kazandır ve böylece içerisinde Sir Anthony Hopkins’in de bulunduğu oldukça elit bir grubun en genç üyesi oldu. Ayrıca Michael Sheen, 2009 yılında British Empire Birliği’nin temsilcilerinden biri olmakla onurlandırıldı.

Görev Aldığı Yapımlar

Michael Sheen Fotoğrafları

Michael Sheen İle İlgili Haberler