Mim Kemal Öke

Mim Kemal Öke

Mim Kemal Öke
Oyuncu

Doğum Tarihi: 1.12.1955

Doğum Yeri: İstanbul, Türkiye

Türk siyaset bilimi profesörü ve roman yazarı.

“Atatürk’ün doktoru” olarak tanınan, kendisiyle aynı isme sahip Mim Kemal Öke’nin torunudur. 35 yaşında profesör olarak Türkiye’de profesör unvanını alan en genç kişi olmuştur. Çeşitli dillerde yayımlanış akademik kitap ve makalelerin yanı sıra üç romanı bulunur. Down sendromu konusunda kendini geliştirmiş; “Bülent Üstündağ” mahlasıyla '47. Kromozom' isimli bir kitap yazmıştır.

İlköğrenimini Şişli Terakki Lisesi'nin ilkokul bölümünde, orta öğrenimini Robert Kolej'de tamamladı (1973) Yüksek öğrenimi için İngiltere’ye giderek Cambridge'de İktisat ve Tarih Fakültelerini bitirdi. Lisans sonrası Sussex'de (MA.) ve Cambridge (M.Phil) uluslararası ilişkiler alanında çalışmaya devam etti. Eğitiminin ardından Birleşmiş Milletler’de danışmanlık yapmaya başlayan Öke, 1980’de Neval Ertosun ile evlenmiş ve ilk çocuğu Alihan 1981’de dünyaya gelmiştir.

Türkiye dönünce İstanbul Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler doktorasını tamamlayıp (1981) Boğaziçi Üniversitesi’ne geçti. 1984'te doçent, 1990'da profesör oldu. 35 yaşında profesör olarak Türkiye’de profesör unvanını alan en genç kişi oldu. 1983-1989 yılları arasında TRT’de danışmanlık yaptı; bazı TRT belgeselleri için metin yazdı. 1990-1992’de Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Müdürlüğü'nü yaptı.

1991’de down sendromlu Nazlıhan dünyaya geldi. Aynı yıl özel bir televizyon kanalında “Haydi Bastır” adlı yarışma programını sundu ve ülke çapında tanındı. Kızı Nazlıhan’ın fizyotereapi eğitimleri için bir süre yurtdışında yaşadı.

2002-2004 yılları arasında Beykent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı olarak görev alan Öke, akademik yaşamını İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

1986 yılında yayınlanan Duvardaki Kan dizisinin senaryosunu kaleme almış, 2019 yılı yapımı Dilsiz filminde de ilk bir yapımda rol almıştır.

Filmografi

2019 Dilsiz

Senaryo

1986 Duvardaki Kan

Görev Aldığı Yapımlar

Mim Kemal Öke Fotoğrafları

Mim Kemal Öke Haberleri

Portreler