Mumya Firarda

Mumya Firarda

Puan : 4/10 19 oy
Yönetmen: Erdal Murat Aktaş
Oyuncular
Slogan: 72 eş, 312 çocuk.Mumya firar etmesinde kim etsin...
Tür: Aksiyon, Komedi
Yapım Yılı: 2002 (105 dk)
Senaryo: Haluk Özenç
Yapımcı Firma: Show TV
Yapım Ülkesi: Türkiye/Mısır
Orijinal Dil: Türkçe
Dağıtıcı Firma: Warner Bros
Maliyet: 1.8 milyon USD

Mumya Firarda Filminin Konusu

Ahmet, beş kuşak İstanbullu, paşa dedelerine tutkun annesine bir türlü yaranamayan bir genç adam. Aile büyüklerinin devlet katındaki başarılı kariyerlerine karşın, profesör annesinin gözünde, bir baltaya sap olamamış, uçarı bir fotoğrafçı. Ancak genç adamın yaşamında büyük bir sır gizli. O, aslında başarılı bir MİT ajanı. Yani, birbirinden çok farklı iki yaşamı bağdaştırmak zorunda. Bir tarafta kelle koltukta günler geceler, bir tarafta deklanşörün ardında sakin, sıradan saatler.

Fatima ise, Mısırlı saygın bir bilim adamının üniversite öğrencisi kızı. Dünyaca ünlü bir arkeolog olan profesör babası ve kuzeniyle birlikte Kahire’de yaşıyor. Zaman zaman turist rehberliği yapıyor, kaybını bir türlü kabullenemediği Türk annesinin ülkesiyle bağlantısını koparmamaya çalışıyor. Babasının mesleki araştırmalarına destek veren zengin bir işadamıyla nişanlı. Ne yazık ki, ona aşık değil.

İki gencin yolları, Mısır’daki bin yıllık sığınağından çıkarılıp Türkiye’ye kaçırılan bir mumyanın macerasında kesişiyor. Kırk karısı ve yüzlerce çocuğuyla ünlü firavun Beşinci Amn-Em-Hat’ın mumyası, iktidar sorunu yaşayan tutkulu bir mafya babasının derdine çare olmak üzere. Hem de unufak edilip afrodiziyak haline getirilerek. Ahmet MİT tarafından mumyayı bulmak üzere görevlendiriliyor. Şüpheli şahıs ise Fatima!

O gün Mısır’dan gelen uçakta iki tabut var. Amn-Em-Hat ve Mısır’daki kazılarda görev yaparken ölen arkeolog Yahya. Ve.. İki tabut karışıyor. Asırlar önce mumyalanmış firavun Yahya’nın acılı ailesine, zavallı Yahya ise iktidarsız mafya babasına teslim ediliyor. Tam bir kaos. İstanbul, Kahire alarmda. Gizli ajanlar, çılgın aşıklar, mafya fedaileri ve olaylara hasbelkader karışmış beceriksiz bir komiser.

Acaba mumya ülkesine dönebilecek mi, MİT ajanı Ahmet ile güzel Mısır-Türk melezi Fatima’nın aşkı mutlu sona ulaşacak mı, iktidarsız mafya babası karısına söz verdiği çılgın geceyi yaşatabilecek mi?...

Çekim Bilgileri

Mumya Firarda 1.8 milyon dolara maloldu.
Türk sinemasında ilk kez bir uluslararası ortak yapım gerçekleştirildi. SHOW TV, WHI...
Devamı için tıklayın...
Mumya Firarda 1.8 milyon dolara maloldu.
Türk sinemasında ilk kez bir uluslararası ortak yapım gerçekleştirildi. SHOW TV, WHITE PRODUCTION ve Mısır"ın en büyük film yapım şirketi EL ADL FILM "Mumya Firarda" için güçlerini birleştirdiler.
Yapımcılar, Türkiye'de ilk kez, küçük bir servet ödemeyi göze alarak filmin her karesini story board haline getirdi. Tam 40.000 kare tek tek çizildi. Oyuncular her sahnede ne yapacaklarını filme başlamadan aylar önce gördüler.
Filmde 5.000 figüran görev aldı.
Çekimler boyunca 30.000 parça aksesuar kullanıldı.
Film, 3 kıtada, 6 kent ve 45 ayrı mekanda geçiyor.
Teknik ekip 150 kişiden oluşuyordu.
Birbirinden heyecanlı aksiyon sahnelerinde 10 adet otomobil kullanıldı. Pardon, kullanılamaz hale geldi!
Aksiyon sahnelerinin kusursuz olması için dünya sinemasının en başarılıları arasından seçilen tam 20 yabancı dublör kullanıldı.
MUMYA FİRARDA daha çekimler başlamadan, Warner Bros ve üç güçlü yapımcı aracılığıyla tam 24 ülkeye pazarlanan ilk ve tek Türk filmi.

Açıklar

"MUMYA FİRARDA" HOLLYWOOD FİLM FESTİVALİ'NDE

Hollywood Film Festivali'nde ilk gösterimlerini gerçekleştirmek üzere tüm ...
Devamı için tıklayın...
"MUMYA FİRARDA" HOLLYWOOD FİLM FESTİVALİ'NDE

Hollywood Film Festivali'nde ilk gösterimlerini gerçekleştirmek üzere tüm dünyadan seçilen filmler arasında bu yıl ilk kez bir Türk filmi yer alıyor:"MUMYA FİRARDA"

"MUMYA FİRARDA" bir ilke imza atarak dünyanın en büyük yarışmalı film festivallerinden Hollywood Film Festivali'ne davet edilen ilk Türk filmi oldu. Yönetmenliğini Erdal Murat Aktaş'ın, yapımcılığını Mutena Açık'ın üstlendikleri Türk-Mısır ortak yapımı "MUMYA FİRARDA", Hollywood Film Festivali seçici kurulu tarafından dünya prömiyerini festivalde yapmak üzere Los Angeles'a davet edildi.
Kurucuları New York Times Gazetesi ve yapımcılar Carlos de Abreu ve Janice Pennington tarafından her yıl 1-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Hollywood Film Festivali, Hollywood ile tüm dünyadaki sinema sektörü yaratıcılarını yakınlaştırmak üzere kuruldu. Aralarında Paramount Stüdyoları, Kodak, Kaliforniya Film Komisyonu, CBS Stüdyoları, Boston Consulting Group, Raleigh Enterprises gibi dünya sinema sektörünün dev kuruluşlarının başkanlarının da bulunduğu bir seçici kurul her yıl tüm dünyadan başvuran yüzlerce film arasından bir değerlendirme yaparak festivalde ilk gösterimlerini yapacak olan filmleri belirliyor. Bu yıl altıncısı düzenlenen festivalde ödül alacak sanatçılar arasında Jodie Foster, Goldie Hawn, Danny De Vito, yönetmen Martin Scorsese ve Leonardo Di Caprio da yer alıyor. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için ww.hollywoodfestival.com.
Çekimler Üç Ayrı Kıtada Gerçekleştirildi

Mısır'daki bin yıllık sığınağından çıkarılıp Türkiye'ye kaçırılan bir mumyanın macerasında yolları kesişen insanların öyküsünün, komedi aksiyon tarzında sinemaya aktarıldığı MUMYA FİRARDA filminin başrollerini Teoman, Nurgül Yeşilçay, Selami Şahin, Tarık Pabuçcuoğlu ve Nurseli İdiz paylaştı. MUMYA FİRARDA filminde Dilek Türker, İlhan Şeşen, Şebnem Dönmez, Hakan Bilgin, Acun Ilıcalı, Tuba Ünsal, Taylan Erler, Ayşe Hatun Önal, Hakan Altıner gibi ünlü isimlerin yanı sıra Mısır sinemasının Kadir İnanır'ı Maged El Masri ile yeni yıldızı Nelly Karim rol aldı.

Çekimleri, üç ayrı kıtada ve altı ayrı kentte gerçekleştirilen, son yılların en pahalı, en kalabalık kadrolu, en aksiyonlu komedi filmi MUMYA FİRARDA, 27 Eylül'de Türkiye'de vizyona girecek. Film, Hollywood Film Festivali'nde gösterildikten sonra Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda ve Mısır başta olmak üzere, Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil 20 ülkede gösterilecek.

Mumya Firarda Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 19 Yorum
 • Film Notu 8/10
  Özge Önenerk 18.6.2007 16:04:00
  selami şahin'in rol yeteneğinin bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum. filmi izlememi sağlayan bir o bir de nurgül yeşilçay'dı zaten. teoman da gitsin şarkılarını söylesin efendi efendi hiç bulaşmasın oyunculuğa ya. hiç kabiliyeti yok, çooook acemi. yine de selami şahin'i izleyip gülmek için izleyin derim ben.
 • Film Notu 10/10
  Behbudzade Nazim 25.9.2006 22:13:00
  Bu filmi cok seviyorum.
 • Film Notu 10/10
  ibrahim didin 15.5.2006 15:39:00
  böyle hecanlı ve korkunç bir film diyorum ve de bunu sizle paylaşmak istiyorum
 • Film Notu 10/10
  halef didin 15.5.2006 15:37:00
  filmin nasıl olduğu niçin yapıldığını bilmek siterim
 • Film Notu -/10
  nurten 28.12.2005 15:05:00
  gitmedim daha iyileri vardı
 • Film Notu 1/10
  LYNCH 20.12.2005 11:06:00
  SADECE ŞUNU SORUYORUM BU FİLM NEYİN PEŞİNDE. TEK KELİMEYLE VASAT
 • Film Notu -/10
  esra 9.2.2005 10:22:00
  izlediğim en berbat filimdi. bundan daha kötüsü olamaz herelde...
 • Film Notu 10/10
  mert kara 14.1.2005 11:55:00
  öyle bir film yapmışsınızki süper.toplam 3kere izledim.sömestır tatilinde birkez daha gösterin mümkünse kanal d yada starda
 • Film Notu 3/10
  teoman kurbanı 16.12.2002 21:42:00
  sırf teoman için bu filme gittim ama malesef teoman bile filmi kurtaramamış!!!!!!(o 3 puanda teomanın hatrınayanlış anlamayın filme diil yani)
 • Film Notu 10/10
  ELİF ARŞE 5.11.2002 15:22:00
  ÇOK GÜZEL FİLM 50 YAŞIMA GELDİM . BÖYLE FİLM GÖRMEDİM. BİR TÜRK OLARAK SİZİNLE GURUR DUYURUM.

Mumya Firarda Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • BİR BAŞARISIZLIK ÖYKÜSÜ

  BİR BAŞARISIZLIK ÖYKÜSÜ

  Türk Filmlerini, bırakın önyargıyı tamamiyle iyimser bir biçimde izlemeye çalışırım. Zaman zaman kimi güçlü örneklerde buna hiç gerek kalmaz ama itira..
  28.9.2002