Mustafa Miraç Kaya

Mustafa Miraç Kaya

Mustafa Miraç Kaya
Oyuncu, Senarist, Yönetmen

Doğum Tarihi: 15.10.1985

Doğum Yeri: Ankara, Türkiye

Türk astrolog, senarist ve oyuncu.

Mesleki yaşamına ilk tanışımı dans ile başlamıştır. Lise döneminde yer aldığı yöresel danslarla gerek okuluna, gerekse şahsına sayısız ödül ve madalya kazandırmıştır. Dans hayatına farklılık getiren Kaya, modern dans, sportif aerobik, capoera hip-hop ve Latin dansları alanında 2001 yılında Türkiye şampiyonluğu, Avrupa şampiyonluğu, Balkan ikinciliği ve Dünya ikinciliği gibi başarılara da ulaşmıştır. 
Üniversite hayatında da sanata devam etmiş bu sefer kendini güzel sanatlara adamıştır. Yazmış olduğu yazı ve makaleler çevresi ve hocaları tarafından beğenilen Kaya, hocalarının da desteği ile ilk kitabı olan 'Tepeden Tırnağa Boşluk' isimli kitabını 2004 yılında satışa sunmuştur. Daha sonrasında 'Dallar Meyveye Durdu', 'Yukardan Aşağı Aşk' ve 'Kabus' gibi eserleri ile de sevenleri ile buluştu. 

2006 yılında yetilerine bir yenisini ekleyen Kaya yetilerini geliştirerek bu sefer kendisi için yeni bir yol izlemiş ve ilk çocuk oyunu olan 'Barış Kervanı'nı yazmış ve oynamıştır. Sergilediği oyunculuk hocaları ve sevenleri tarafından taktir görmüş ve senaryo yazmaya buradan devam etmiştir. 

2016 yılına kadar çocuk oyunları yazan ve oynayan kaya, değişik ulusal ve yerel kanallarda sektörel haber programları sunmaya başlamış, yapmış olduğu 'Yıldız Sensin' programı, en çok izlenen sektörel haber programı seçilmiştir. 

Sosyal sorumluluk projelerine oldukça duyarlı olan Mustafa Miraç Kaya 2017 yılında Radyo Hayal-et FM'i kurmuş, yine kendi kurduğu radyoda 'Sizden Gelenler' isimli programı sunmuş ve çok kısa bir sürede sevenlerinin gönlüne taht kurmuştur. 

Bir taraftan senaryo yazmaya devam eden Miraç Kaya 'There is Efteni', 'Meleğin Çeşmesi', 'Cin Çeşmesi', 'Kabus', 'Düğümlere Üfleyenlerin Şerri', 'Medyumun Günlüğü', 'El-Ummar', 'Adak' gibi korku filmlerininin senaryosunu yazmıştır. 

İlk filmi olan 'There is Efteni' filminde Cihan karakteriyle sevenleri ile buluşan Miraç Kaya, 'Cin Çeşmesi' filminde ise Emrah karakteri ile ilk kez başrol oynamıştır. İkinci yönetmenlik denemesi olan 'Kabus' filminde ise yine başrolde yer almıştır. 'El-Ummar' filminde Miraç karakteri, 'Adak' filminde ise Yasin karakteri ile sevenleriyle buluşmuştur.

Filmografi

Yönetmen

2020 Kiki: Lanet-i Cin
2019 Uçurum
2018 El Ummar

Senaryo

2020 Kiki: Lanet-i Cin
2019 Kulyas: Lanetin Bedeli
2018 Kabus
2018 El Ummar
2017 Cin Çeşmesi

Oyuncu

2020 Kiki: Lanet-i Cin
2019 Uçurum
2019 Mazlum Kuzey & Kuddusi 2: La! Kasada Para Var!
2018 Çok da Tın
2018 El-Ummar
2018 Kabus
2017 There is Efteni
2017 Cin Çeşmesi

Kitap

2006 Barış Kervanı
2004 Tepeden Tırnağa Boşluk
2004 Yukarıdan Aşağı Aşk
2004 Kabus

Görev Aldığı Yapımlar

Mustafa Miraç Kaya Fotoğrafları

Mustafa Miraç Kaya Haberleri