Yönetmen: Abel Gance
Oyuncular
Tür: Biyografi, Drama, Tarih
Yapım Yılı:
Senaryo: Abel Gance
Yapım Ülkesi: Fransa
Orijinal Dil: Fransızca
Orijinal Adı: Napoléon

Napolyon Filminin Özeti

Sessiz film ve ötesine dair bütün tekniklerin en iyi şekilde kullanıldığı, Napolyon'un hayatını altı bölümde anlatan, Gance'ın hem yazıp hem yönetip hem de oynadığı epik film...

'...sinema tekniği açısından muazzam olmasının yanında, üç görüntünün aynı anda yan yana yansıtılması ile ortaya çıkan geniş perde (cinemascope) gibi pek çok buluş içermektedir. ... pek çok kamera oyunu ve dinamik kurgusu ile zamanına ait görünmeyen, aşmış bir sessiz filmdir. zamanın şartlarına göre kulağa imkansız gelse de, el kamerası bile kullanılmıştır.

Film Napoleon'un okul günlerinden, İtalya ordusunun başına geçip İtalya'ya girmesine kadarki hayatını, fransız devrimiyle, Maximillien Robespierre, Georges Jacques Danton, Jean Paul Marat, Louis de Saint Just gibi devrimin öncü şahsiyetlerinin eylemleriyle paralel olarak anlatır. Abel Gance'ın bir nevi idolü olan Napoleon son derece yakışıklı, kararlı ve delikanlı, tam bir kahraman gibi tasvir edilmiştir. ayrıca özellikle İtalya'nın işgali gibi sahneler yüzünden bazılarınca faşist damgası yemiştir film.

Yorum Yaz"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Napolyon Filminin Oyuncuları


>> >> Napolyon

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor