Oğuz Haksever

Oğuz Haksever

Oğuz Haksever
Oyuncu

Doğum Tarihi: 20.3.1957

Doğum Yeri: Gaziantep, Türkiye

Türk haber sunucusu, muhabir, editör ve televizyon yapımcısı.

1974 yılında Çankaya Lisesi'ni bitirdi. 1974-1979 yılları arasında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin (Gazi Üniversitesi) İşletme Fakültesi'nden mezun olduktan sonra İngilizce dil eğitimi için Teksas A&M Üniversitesi'nin İngiliz Dili Enstitüsü'nde okudu.

Türkiye'ye döndükten sonra açılan sınavları kazanarak TRT Haber Dairesi Başkanlığı’nda muhabirliğe başladı. Show TV, Kanal 6 ve atv Haber Merkezleri'nde çalıştı. Bu kanalların haber merkezlerinin kuruluşlarında görev aldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak Televizyon Haberciliği ve Küreselleşmede Televizyon Haberciliği dersi veriyor.

Haksever; 11 Haziran 2013'te NTV kanalındaki bir programda Gezi eylemlerini savunan Fatmagül Berktay’ın sözünü kesip, sesini yükselterek ayağa kalktı. Ertesi gün bir kısım protestocular, NTV binası önünde ikinci bir gösteri yaparak olayı protesto ederek, Oğuz Haksever'in istifasını talep ettiler. 15 Temmuz Darbe girişiminde başta NTV'nin darbecilerden yana olduğu, ama Haksever'in 'Yanlış ata oynuyorsunuz' dediği iddia edilse de, kendisi bu haberi yalanladı. Sunduğu 'O An' isimli fotoğraf okumaları ile Türkiye'de bir ilke imza attı.

Memleketi Gaziantep'i tanıtan Antep Fıstığı filmi ile ilk kez bir sinema filminde rol aldı.

Filmografi

2018 Antep Fıstığı

Programları

Oğuz Haksever'le Show Haber - Show TV
Oğuz Haksever'le Haftasonu Haberleri - atv
Oğuz Haksever'le Yaz Haberleri - atv
Oğuz Haksever'le atv Haber - atv
Ve İnsan - NTV
Gerçek Orada Bir Yerde - NTV
Yakın Plan
Son Söz
Makam Farkı

Ödülleri

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Başarı Ödül yarışmalarında 2 özel ödül, 1 mansiyon ödülü ve 1 En İyi Televizyon Programı dalında 1 Gazetecilik Başarı Ödülü
Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti tarafından Mahmut Tali Öngören Televizyon Programı Ödülü (2004)
Türk Dil Kurumu’nun ve Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun oluşturduğu jüriler tarafından “Türkçeyi En İyi Kullanan Yayıncı' olarak seçildi (2003 ve 2009 yıllarında)
İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi'nin 10. Kristal Lale ödüllerinde Basın-Medya dalında ödül (2015)
Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından 'Yılın Haber Spikeri' seçildi. (2016)

Görev Aldığı Yapımlar

Oğuz Haksever Fotoğrafları

Portreler