Oleg Menshikov

Oleg Menshikov

Oleg Menshikov
Oyuncu

Doğum Tarihi: 8.11.1960

Doğum Yeri: Senpoukhov, Rusya

Başlangıçta ona neler olduğunu anlamamıştı. Aşkın ne olduğunu da... O yalnızca gözünün kamaştığını sanıyordu... Kendine ait korkuları vardı...Kendi endişeleri... Kendi sorunları... Ama tepkileri “Eğer durum buysa öyle olması gerektiğin dendir, anlayışına bağlıdır...

Büyük bir olasılıkla bir daha asla üniforma giymeyecektir fakat prensiplerin yaşamın kuralı olduğunu düşünen subaylar sınıfının bir üyesi gibi yaşayacaktır.”

Oleg Menshikov,8 Kasım 1960 da Moskova’nın banliyösü Senpoukhov’da doğmuştur.

1981 yılında Chtepkine Drama School’dan mezun olmuş, çeşitli sahnelerde çalışmaya başlamıştır. The Idiot ve Caligula (bu oyundaki rolüyle 1991 Moskova Tiyatro Festivalinde En iyi Aktör Ödülü almıştır) oyunlarında rol almıştır.Ayrıca Londra’da When She Was Dancing ve The Players adlı oyunlarda oynamıştır.

1996 yılında Tiyatroda ki tüm çalışmaları için Rus Ulusal ödülünü aldı.

Oleg Menchikov,17 filmde başrolde oynadı ve en yetenekli Rus yönetmenlerle çalıştı. Burnt by the Sun filmindeki rolüyle Laurence Olivier Ödülü, Dovjenko Gümüş Ödülü başta olmak üzere pek çok ödül aldı.1992 yılında Nika’da (Oscar’la eş değerde) en iyi aktör kategorisinde aday gösterildi.

1998 yılında sinemadaki çalışmaları nedeniyle Rusya Ulusal Ödülünü aldı.

Sibirya Berberinden sonra başrolünü Sandrine Bonnaire ve Catharine Deneuve’le paylaştığı, senaryosu Sibirya Berberi’nin senaristi Rustam Ibragimbekov tarafından yazılan, Regis Wargnier’in çektiği East West adlı filmde oynadı.

Görev Aldığı Yapımlar

Oleg Menshikov Fotoğrafları