Olivia Wilde

Olivia Wilde

Olivia Wilde
Oyuncu

Doğum Tarihi: 10.3.1984

Doğum Yeri: New York City, ABD

Amerikalı aktris. 


2000'li yılların başında oyunculuk hayatı başlayan aktris bugüne kadar bazı film ve dizilerde boy göstermiştir. Bunların içinde en bilinenleri The O.C. ve The Black Donnellysdir. Şu an Remy '13' Hadley rolü ile House MD televizyon dizisinde oynamaktadır.

Annesi, Leslie Cockburn , 60 Minutes televizyon yapımcısı ve gazetecidir. Babası, Andrew Cockburn, İrlandalı gazeteci, amcalarıAlexander Cockburn ve Patrick Cockburn gibi politik internet sitesi CounterPunch.org'da yazar.katılımcılardır. Wilde ailesinin de etkisinde kalarak kendisini 'gerçek bir kritik ve analist' olarak tanımlamıştır. İki yaşından itibaren hep bir aktris olmak istemiştir. Kısa bir süre için Olivia'nın ailesi Guilford, Vermont, ABD'de yaşamışlardır. Wilde Washington, D.C.'de Georgetown Gündüz Okuluna devam etmiş, bir süre de Andover, Massachusetts'de Phillips Academy 'de öğrenim görmüştür. Daha sonra İrlanda Dublin'e yerleşerek The Gaiety School of Acting okuluna devam ederek gösteri sanatındaki en önemli adımını atmıştır.

Kariyeri 
Wilde In time, Tron, Cowboys vs Aliens ve Turistas filmelerinde rol almıştır. Marissa rolü için başvurmuş olsa da, The O.C.'de Alex Kelly rolü ile ün kazanmıştır.

2009 yılı itibarı ile Wilde, Maxim dergisinin en seksi 100 listesinde #01 olarak büyük yankı uyandırmıştır 2006 yılında da FHM dergisinde #95 numara ile en seksi 100 kadın sıralamasına girmiştir.

Wilde House MD TV dizisine 2007 sonbaharında (dördüncü sezonda) katılarak genç doktor Dr. Remy Hadley rolü ile ünlenmiştir. Dizideki takma adı Onüç Dr.House'ın asistan doktor seçimlerindeki numaradan kalmıştır.

2006 yılında  US Comedy Arts Festival'inde en iyi aktris ödülü, 2008'de de Vail Film Festival'inde de Yükselen Yıldız ödüllerini almıştır
Olivia 2009 yılında Jack Black ve Michael Cera ile komedi filmiYear One filminde rol almıştır. Ayrıca Alacakaranlık filminde Stephenıe Meyer'ın Rosalie rolü için onu seçmişir. Fakat rolü The OC dizisinde 3. sezonda oynayan Nikki Reed almıştır.

Kişisel hayatı 
Wilde 2005, fotoğraf eşi Tao Ruspoli tarafından çekilmiştir
Wilde hem ABD hem de İrlanda olmak üzere iki ülke vatandaşıdır.
Olivia Amerikan İtalyan olan, belgesel film yapımcısı, prens, fotoğrafçı ve gitar sanatçısı Tao Ruspoli ile 7 Haziran 2003 deWashington'da evlenmiştir. halen Venice, Los Angeles, California'da yaşamaktadırlar. Wilde bir vegandır.

Görev Aldığı Yapımlar

Olivia Wilde Fotoğrafları

Olivia Wilde Haberleri