Ölüm Bizi Gözetliyor

Ölüm Bizi Gözetliyor (My Little Eye)

Puan : 4/10 11 oy
Yönetmen: Marc Evans
Oyuncular
Tür: Korku, Gerilim
Yapım Yılı: 2002 (95 dk)
Vizyon Tarihi: 27 Haziran 2003 Cuma
Senaryo: David Hilton, James Watkins
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: İngiltere/ABD/Fransa/ Kanada
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: My Little Eye
Dağıtıcı Firma: UIP Filmcilik

Ölüm Bizi Gözetliyor Filminin Konusu

“My Little Eye”da anlatılan olayda Reality Webcast adlı bir televizyon kanalı vardır. Üçü erkek ikisi kız beş genç ile anlaşma yaparak onları Kuzey Amerika’da Nova Scotia’da bulunan ıssız bir eve gönderirler. Altı ay boyunca dış dünyayla tüm bağları kopacaktır. Tüm hareketleri odalara ve koridorlara yerleştirilmiş kameralar aracılığıyla 24 saat internette canlı yayınlanacak; o evden ayrılmamayı başarmaları halinde 1 milyon dolarlık büyük ödülü paylaşma hakkını elde edeceklerdir.

Issız evdeki ilk günler çok da ilginç geçmez. Ancak zaman ilerledikçe birtakım tuhaf olaylar meydana gelir. Artık birisinin kendileriyle ölümcül bir oyun oynamakta olduğundan kuşkulanmaya başlarlar. Evdeki gerilim oranı iyice artmıştır ama hiçbirisinin fazla düşünecek gücü kalmamıştır.

Grup içinde başlangıçta var olan uyum ve iyiniyet ortamı, bir yandan dondurucu hava koşulları, bir yandan yetersiz yiyecek stokları yüzünden hızla azalmaya başlar. Bu arada programın organizatörleri de boş durmayıp yarışmacıların beyin sağlıklarıyla oynamaktadırlar. Bunlar arasında Emma’nın yatağına kanlı bir çekiç bırakılması, yarışmacıların yiyecek stoğunun kesilmesi gibi komplolar vardır.

Paranoya ve güvensizlik ortamı evi bir anda adeta alev gibi sarar. Ancak Rex herkesi sükunetini korumaya çalışır ve bunu “Bizimle oyun oynuyorlar” cümlesiyle dile getirir. Ayrıca bu işte program organizatörlerinin de payı olabileceğini şu cümleleriyle dile getirir: “Başarmamızı istemiyorlar. Çünkü bize para ödemeye niyetleri yok.”

Danny’e çok sevdiği büyükbabasının ölüm haberinin gelmesiyle oyun beklenmedik boyutlar kazanır. Cenaze törenine yetişebilmesi için evden hemen ayrılması gerekmektedir. Acaba bu haber doğru mudur yoksa evden bir kişinin ayrılması ve oyunun bitmesi için organizatörlerin yeni bir kandırmacası mıdır? Danny kendi hırslarıyla başa çıkmaya çalışıp iç hesaplaşma yaşarken evdeki diğer dört kişi de evi terk etmemesi için ona sürekli baskı yapmaktadır.

Gerilim ve kararsızlık ortamı hızla tırmanırken yarışmacılardan bazılarının aklına ödüldeki kendi paylarını artırma çözümü de gelir. Aralarından bir tanesinin eksilmesi halinde bunun doğal bir ölüm olması halinde kendi payları artabilecektir. Belki de cinayet?

Artık evde hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Çekim Bilgileri

STÜDYO YERİNE GERÇEK EV
“My Little Eye” için setler hazırlanırken mekan olarak gerçek bir ev tercih edildi. Başka bir deyişle...
Devamı için tıklayın...
STÜDYO YERİNE GERÇEK EV
“My Little Eye” için setler hazırlanırken mekan olarak gerçek bir ev tercih edildi. Başka bir deyişle televizyonlardaki “Big Brother – Biri Bizi Gözetliyor” tarzında özel düzenlenmiş stüdyo ortamından uzak duruldu. Issız evin dışında ise sadece ormanlar, kış koşulları ve kar vardı. Ortamda kusursuz bir yalıtılmışlık duygusu oluşturuldu. Bu da paranoya olgusunu besleyici etki yaptı.
Digital kamera çalışması ve bilgisayar destekli ses efektlerinin ise korku olgusuna katkısı oldu. Böylelikle korku açısından “Blair Cadısı – The Blair Witch Project”teki montajlanmamış video görüntülerinin etkisine ulaşıldı.
“My Little Eye”ın konu akışında karakter yapılarının da önemi büyüktür. Charlie (Jennifer Sky) fahişe kişiliğini çelik bir zırh içine gizlemeyi çok iyi başaran birisidir. Emma (Laura Regan) sessiz ve sakin kişiliğe sahip bir kitap kurdudur. Rex (Kris Lernche) zekice davranarak saldırgan yapısını gizler. Matt (Sean CW Johnson) yakışıklı bir futbolcudur. Danny (Stephen O’Reilly) ise iyi yürekli bir insandır. Ancak günler ilerledikçe koşulların getirdiği stres unsuru devreye girer ve kişilikler dramatik biçimde değişmeye başlar. O andan itibaren ev sakinlerinin dış dünyada kullandıkları maskelerinin düşmesiyle karanlık yönlerini görmeye başlarız.
Yönetmen Marc Evans, filmdeki oyuncuların hepsinin performansı kusursuz ve olağanüstü doğal olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor: “Karakterlerin gözlerine baktığınızda terör ortamını gerçek anlamda görebiliyorsunuz. Yıkıcı sonuçlar doğuran öfkeleri adeta gözlerinden okunuyor. Sonucun büyük bir yıkım olacağını önceden biraz kestirebilmek mümkün. Oyuncuların hepsi çok genç olduğu halde böylesine zorlu bir işin üstesinden gelmeyi başardılar.”
Evans karakterler konusundaki avantajını ise şu sözlerle özetliyor: “Bu filmi ‘Blair Cadısı’ ile kıyaslayacak olursak, karakter yapılandırması açısından önemli bir avantajım vardı. O filmdeki karakterler herşeyden habersizdi. Oysa buradakiler belki sorunlu insanlar ama sonuçta hepsi oraya belli bir amaçla gelmiş. Bu yüzden inandırıcılık düzeyi daha yüksek oldu.”
“My Little Eye”ı tanımlarken, “Televizyonlar sayesinde artık herkesin aşina olduğu ‘kafese kapatılmış yarışmacılar’ formülünün gerilim yüklü bir uygulaması” sözcüklerini kullanan yönetmen Marc Evans’ın “My Little Eye” ile ilgili son sözleri ise şöyle:
“Umarım ki, izleyiciler Nova Scotia’daki ıssız bir evde birlikte yaşamak zorunda olan birbirine yabancı beş gencin öyküsünü ilgiyle izleyeceklerdir. Bu gençlerin hepsinin karanlık sayılabilecek kişisel geçmişleri var. Ayrıca büyük ödülü kazanmanın dışında o evde bulunma sebepleri de farklı farklı. Hepsi gizli geçmişini saklamaya, birbirine açık etmemeye çabalıyor. Ancak hepsi yavaş yavaş bir gerçeğin farkına varıyor. Organizatörlerin dışında onların kaderini kontrol eden bazı dış güçler de var. Kaçabilecekleri, gizlenebilecekleri bir yer yok. Hepsi son derece zalimce düzenlenmiş ölümcül oyunun pençesinde. Bu filmi izleyenler gerçekten memnun kalacak.”

Açıklar

PRODÜKSİYON NOTLARI
“My Little Eye” izleyiciyi başından sonuna kadar sürekli rahatsız etmeyi hedefleyen bir gerilim çalışması...
Devamı için tıklayın...
PRODÜKSİYON NOTLARI
“My Little Eye” izleyiciyi başından sonuna kadar sürekli rahatsız etmeyi hedefleyen bir gerilim çalışması… “America House” ve “Resurrection Man” gibi filmleriyle adını duyuran Gal’li film yönetmeni Marc Evans’ın üçüncü çalışması olan “My Little Eye”da dünyaca ünlü televizyon şovu “Big Brother – Biri Bizi Gözetliyor”u çağrıştıran bir ortam var. O yarışmadan farkı ise, gözden uzak bir bölgede çaresiz kalmış bir grup insanın başına bela olan esrarengiz güçlere dayalı gerilim unsurunun eklenmiş olması…
Aslında “Big Brother – Biri Bizi Gözetliyor” olgusunun ve filmlerdeki gerilim unsurlarının tarihçesi Hollywood’un ortaya çıkışının yüzyıllarca öncesine dayanır. “Big Brother” olgusunun ilk temelleri insanoğlunun dünya üzerindeki serüveninin ilk yıllarında atılmıştı. Tevrat’ın “Genesis” bölümünde Adem ile Havva’nın cennette sürekli bir gözetim altında bulunduğu yazılıdır. Şeytan onlara yoğun bir baskı uygular ve sonunda cennetten kovulmalarına yol açar. Agatha Christie’nin “Ten Little Niggers – On Küçük Zenci” adlı gerilim romanının kökenleri de, Shakespeare’in ünlü “Tempest” adlı yapıtına kadar gider. Orada Prospero’nun kendisine iftira atanları kandırarak baştan çıkardığı ve ıssız adasına götürüp onlarla ölümcül oyunlar oynadığı görülür.

Ölüm Bizi Gözetliyor Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 11 Yorum
 • Film Notu 2/10
  yasemin kurt 22.10.2008 01:55:00
  Filmi izledim ancak inanınız yukarıdaki anlatım filmi daha albenili hale getirmiş..Eevet oyunculuk hiçde güzel değildi..Ve de sonuc hiçde beklenildiği gibi finali kapamamıs..Yetersiz bence
 • Film Notu 8/10
  mustafa türkan 11.10.2007 12:55:00
  kamera çekimleri çok iyi süper ancak oyunculuk o kadar iyi değil konuda ilgi çrkmiyo
 • Film Notu 2/10
  Erhan BALCI 9.10.2006 18:08:00
  kötü .
 • Film Notu 10/10
  ebubekir sayın 8.5.2006 12:46:00
  bence çok enteresan bir konusu var ve beni gerçekten çok şaşırttı belki korku dolu sahneleri yok ama gerçekten zevkle izlediğim ender filmlerden biri umarım sizde gider ve beni daha iyi anlarsınız
 • Film Notu 7/10
  hılal yasarbas 3.9.2003 09:59:00
  ılgı cekıcı bır fılm
 • Film Notu 2/10
  fatma atalay 1.9.2003 22:20:00
  bence vasat sayılabilecek bir korku filmi filmde insanı gerçekten ürpertecek doğru dürüst bir sahne bile yok
 • Film Notu 1/10
  14.8.2003 21:57:00
  bu film çok iğrenç umutla filmi izlemeye gittik felç olduk yav bu filmi çekenler hiç konu bulamamışlarmı tevsiye etmiyorum asla gitmeyin
 • Film Notu 10/10
  barbie 10.7.2003 20:36:00
  bence film güzel fakat lanetli tepenin aynısı olmuş.Gidip izlemenizi öneririm...
 • Film Notu 1/10
  gözüme battı 8.7.2003 21:15:00
  suyu çıkmadımı artık
 • Film Notu -/10
  Evren Yağcı 5.7.2003 14:13:00
  Konu ilginç ama film berbat....oyunculuk sıfır,kurgu sıfır,müzikler idare eder...filmin tek hoşuma giden yanı ortamı..ne yazıkki ben filmi seyretmek yerine daha güzel neler yapılabilirdi diye düşünüp durdum...Gidilmez,çünkü televizyona erken düşer....

Ölüm Bizi Gözetliyor Filminin Oyuncuları