Ölüm Raporu

Ölüm Raporu (Mr. Arkadin)

Puan : 8/10 1 oy
Yönetmen: Orson Welles, Orson Welles
Oyuncular
Tür: Suç, Drama, Kara Film
Yapım Yılı: 1955 (93 dk)
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Mr. Arkadin
Dağıtıcı Firma: Warner Bros

Ölüm Raporu Filminin Konusu

Amerikalı sigara kaçakçısı Guy Van Stratten (Robert Arden) ve kız arkadaşı Mily (Patricia Medina), tekneleriyle demir attıkları Napoli limanında gece yarısı bir cinayete şahit olurlar. Konumları gereği uzak durmaları gerekirken bıçaklanan ve ölmek üzere olan bir adamın (Grégoire Aslan) yardımına koşarlar. Olay yerine gelen polisler oradan uzaklaşmaya çalışan tahta bacaklı bir şahsın peşinden giderlerken adam son nefesinde Stratten'ın ve kız arkadaşının kulağına iki isim fısıldar: Gregory Arkadin (Orson Welles) ve Sophie (Katina Paxinou). Cinayet zanlısını vuran polisler geri döndüklerinde Stratten'ı da teknesinde ele geçirdikleri sigaralar nedeniyle tutuklarlar ve teknesine de el koyarlar.

Hapisten çıkan Stratten Napoli'nin eğlence mekânlarında kız arkadaşını ararken Arkadin'in adını bir kez daha duyar. Etrafına sürekli para saçan, partiler veren bu esrarengiz adamın bir multimilyarder olduğunu öğrenir ve biraz para kazanabilme umuduyla ona yanaşmaya karar verir. Ancak dünyanın en zengin adamı olduğu söylenen Mr. Arkadin'i bulmak o kadar kolay değildir. Arkadin'in her şeyden çok sevdiği Raina (Paola Mori) adında bir kızı olduğunu öğrenen Stratten, yakışıklılığını kullanarak gece hayatına düşkün olan bu kız aracılığıyla Arkadin'e ulaşmayı başarır ve kendisini Arkadin'in İspanya'daki şatosunda verdiği bir maskeli baloya davet ettirir. Uzun sakalları, iri cüssesi ve karnaval maskesiyle Ürkütücü bir görünüme sahip olan Arkadin bir şekilde Stratten'ı şatonun tenha odalarından birine getirir. Onunla ilgili hazırlatmış olduğu bir dosyayı önüne atar. Hakkındaki herşeyi, yani küçük bir üçkağıtçı ve fırsatçı olduğunu biliyordur. Asıl şaşırtıcı olanı ise Arkadin'in Stratten'den kendi geçmişini araştırmasını istemesidir. Bu kadar güçlü ve çevresi geniş bir adam neden bu araştırmayı kendi adamlarına yaptırmak yerine Stratten'ı seçmiştir?. Arkadin sözde 1927 yılından önceki hiçbirşeyi hatırlamamaktadır. Anlattığına göre o yıl, kendisine bugünkü servetini kazandıracak yüklü bir sermayeyi cebinde bulmuştur ve bu paranın nereden geldiğini, kendisinin kim olduğunu vb. hatırlamamaktadır. Arkadin'den çok iyi bir para alan Stratten, bu gizemli adamın geçmişini araştırmayı kabul eder. Arkadin'in bir şartı da kızından uzak durmasıdır.

Stratten araştırmalarına Arkadin'in ilk yükselişini yaptığı Varşova'dan başlar ve Arkadin'in o yıllarda beyaz kadın ticareti yaptığını, Doğu Avrupa'dan topladığı kadınları Güney Amerika'ya pazarladığını öğrenir. Arkadin'in karanlık geçmişiyle ilgili buna benzer birçok şeye rastlar. Kısaca Arkadin servetini suç işleyerek kazanmıştır. Ama bir şey daha dikkatini çeker: Arkadin'in kirli geçmişiyle ilgili kime ulaşmaya çalıştıysa o kişinin kısa sürede öldürüldüğünü farkeder. Arkadin hafızasını yitirdiği yalanıyla onu kandırmış, kirli geçmişinden kurtulmak ve onu ele verebilecek olan geçmişteki suç ortaklarını teker teker ortadan kaldırmak için Stratten'ı kullanmıştır. Stratten son bir gayretle Arkadin'in eski ortaklarından Jakob Zouk (Akim Tamiroff)'u öldürülmekten kurtarmaya çalışır, ama başaramaz. (Stratten'ın Jakob'u, öldürülmek üzere olduğuna ve kaçması gerektiğine ikna etmeye çalıştığı bu sahneler filmin başlarında yer almıştır ve buradan yola çıkarak uzun geriye dönüşlerle bu öykü anlatılmıştır)

Kendi hayatının da tehlikede olduğunu anlayan Stratten'ın kendini kurtarması için tek bir şansı kalmıştır. Babasının eskiden yaptıklarından haberi olmayan Raina'ya olan bitenleri anlatırsa muhtemelen kurtulabilecektir. Bu amaçla hemen İspanya'ya uçar. Arkasından yetişen Arkadin uçakta yer bulamayınca tek kişilik özel uçağıyla onu takip eder. Haliyle Arkadin'den önce havaalanına varan Stratten, Raina'yı bulur. Geçmişiyle ilgili hiçbirşey anlatmadığı kızını çok seven Arkadin, tek kişilik uçağının telsizinden kuleyi arar ve kızına Stratten'la hiçbir konuda konuşmamasını söyler. Raina'nın yanında duran Stratten ise telsizle 'artık çok geç' mesajını yollayınca Arkadin uçaktan atlayarak intihar eder. Boş uçak gökyüzünde yakıtı bitinceye kadar döner durur (film bu sahneyle başlamıştır).

Ölüm Raporu Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 1 Yorum
  • Film Notu 10/10
    İyi film 6.5.2018 10:59:00
    Başarılı bir yapım.

Ölüm Raporu Filminin Oyuncuları