Ölümcül Çözüm

Ölümcül Çözüm (Le Couperet)

Puan : 6/10 4 oy
Yönetmen: Costa-Gavras
Oyuncular
Slogan: İşsiz kalmıştı son çaresi dehşet vericiydi....
Tür: Gerilim
Yapım Yılı: 2005 (122 dk)
Vizyon Tarihi: 6 Mayıs 2005 Cuma
Senaryo: Donald E. Westlake, Costa-Gavras
Yapımcı Firma: K.G. Productions
Yapım Ülkesi: Fransa
Orijinal Dil: Fransızca
Orijinal Adı: Le Couperet
Dağıtıcı Firma: K.G. Productions

Ölümcül Çözüm Filminin Konusu

Costa Gavras'ın yönetmenliğini yaptığı 'Ölümcül Çözüm' artık bir doktrin haline gelen yaygın bireysellik üzerine düşündüren ve 'ahlak' kavramını sorgulatan bir film.

Bruno D., bir kağıt fabrikasında yöneticidir. On beş yıl, işverenlerine ve şirket ortaklarına sadakatle hizmet ettikten sonra, bir gün şirketin 'ekonomik sıkıntı'ya girmesi neden gösterilerek kapı önüne konur.

Başlangıçta Bruno, fazla kaygılanmaz. Onun düzeyinde birinin kolayca iş bulabileceğine inanmaktadır. Daha kırklı yaşlarını sürmektedir, yani hala gençtir. Üç yıl boyunca iş bulamayınca, istemeye istemeye bir yıpratma savaşının içinde olduğunu kabul eder. Artık, tek misyonu hayatta kalmak ve gerek kendisinin gerekse karısı ile çocuklarının rahatını korumaktır. Kısa bir süre sonra, elindeki bütün iyi şeylerin, evliliğindeki huzurun ve çocuklarının geleceğinin bu mücadelede göstereceği başarıya bağlı olduğunu anlar.

Başarıya ulaşmak için rakiplerini silip süpürmeye karar veren Bruno D., silahlanır. Ama yeteneksizliği nedeniyle başına türlü belalar açar. Ancak yine de geçici de olsa bir iş bulmayı başarır ve evliliğini, çocuklarının geleceğini kurtardığına inanır.

Ölümcül Çözüm Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 4 Yorum
 • Film Notu 9/10
  helin yılmaz 25.6.2008 02:14:00
  Bİr filmde kapitalizmin en korkunç getirisi olan 'yalnızlaşma' ve 'sistemin çarklarına dolanma' daha iyi anlatılamazdı. Filmin her sahnesinde Jose Garcia nın ne kadar çaresizliğini sezebiiyorsunuz. Evet günümüzün kanlı, vahşet dolu, idlerini dizginleyemeyen 'zamane' gennliğine göre 'çok kötü' gelebilir. Aslında bu filmi böyle insanlar izlerlerse, belki de içinde hapsoldukları çemberin biraz da olsa farkına varabilirler.....
 • Film Notu 8/10
  alper yoldas 21.5.2007 16:16:00
  Sevgili Sema Dikmen, nasilki bir dildeki konusmalari anlamak icin o dili bilmen gerekir,bu tip filimleri algilamak ve kavramak icin de belirli bir edebiyat altyapisina sahip olman gerekir...anlamsiz televizyon dizileri izlemek yerine daha cok kitap okumani tavsiye ederim...
 • Film Notu 8/10
  eddy mercyks 29.5.2005 20:35:00
  Costa-Gavras yine ustalığını konuşturmuş..Costa Gavrastan dramatik,hatta trajik aynı zamandada çok komik bir film.İşini haksız yere kaybaden Bruno%%1%nun gün gün çöküşü ve kontrolden çıktığında neler yapabileceğini anlatan güçlü bir dram.Neyazıkki komedi tarafı söylediği gerçekler sebebiyle beni pek ilgilendirmiyor kapitalizmin daha çok kazanmak adına insanın binlerce yılda kazandığı değerlerini bir çırpıda nasıl yokedebileceğine dair ilginç göndermeleri olan bir film Ölümcül Çözüm.Ayrıca Bruno%%1%nun ortadan kaldırdığı son rakibinin %%1%Bunlar çıldırmış ne yapmak istiyorlar 3 kat ucuza işçi çalıştırmak adına şirketleri taşıyorlar ama farkında değiller sistem çökme noktasına geliyor burada insanlar işsiz evsizkalıyor herkes işsiz ve parasız kalınca ürettiklerini kimlere satacaklar Romenleremi%%1%%%1%İfadesi üzerinde düşünülmesi gereken bir gerçek.Film her yönüyle insanı tatmin ediyor durum komedisinden hoşlananlar hiç kaçırmasınlar..
 • Film Notu 1/10
  SEMA DİKMEN 16.5.2005 17:37:00
  FİLM TEK KELİMEYLE BERBAT. KESİNLİKLE TAVSİYE ETMEYECEĞİM BİR FİLM.

Ölümcül Çözüm Filminin Oyuncuları