Oprah Winfrey

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey
Oyuncu, Seslendirme, Yapımcı

Doğum Tarihi: 29.01.1954

Doğum Yeri: Mississippi, ABD

ABD'li aktris.

Tam adı Oprah Gail Winfrey'dir. ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından birisi olan ve kendi adıyla anılan The Oprah Winfrey Show'un sunucusu olan sanatçıdır.

29 Ocak 1954 günü ABD'nin Mississippi eyaletindeki Kosciusko kasabasında doğdu. Çok sayıda Emmy ödülü kazanmış olan sanatçı sunuculuğunun yanı sıra kitap eleştirmenliği, Oscar ödülüne aday gösterilmiş olması ve tirajı yüksek bir derginin yayımcılığıyla da tanınmıştır. Forbes dergisine göre 20. yüzyılın en zengin siyahi Amerikalısı ve 2004 yılı itibarıyla dolar bazında Michael Jackson'ın ölümü üzerine dünyadaki tek siyahi milyarderdir.

Winfrey Protestan bir mezhep olan Baptist mezhebinden bir çiftin kızı olarak doğdu. Anne ve babası evlenmemiş gençlerdi. Aslında doğduğunda İncil'de adı geçen Orpah ismiyle isimlendirilmişti. İsminin nasıl Oprah'a dönüştüğüne ilişkin çelişen raporlar vardır. Academy of Achievement’le 1991’de yaptığı bir söyleşide doğduğu günlerde hiç kimsenin Orpah’ın nasıl doğru telaffuz edileceğini bilmediğinden doğum sertifikası dışında her yerde p harfinin yanlışlıkla r harfinden önce yazıldığını ifade etti. Oysa doğumu yaptıran ebenin nüfus bildirimini harfleri yanlış sırada yazarak doldurduğu da öne sürülmüştür. Annesi, Vernita Lee bir hizmetçi, babası Vernon Winfrey ise bir madenciydi ve daha sonra belediye konseyi üyesi olmadan önce berberdi. Winfrey’nin babası Oprah doğduğunda silahlı kuvvetlerin bir üyesiydi. Doğumundan sonra, Oprah’ın annesi eyaletin kuzeyine taşındı ve Oprah yaşamının ilk altı yılını kırsal kesimde büyükannesi Anita Mae’nin yanında yoksulluk içinde geçirdi. Winfrey’nin büyükannesi Oprah'a üç yaşındayken okumayı öğretti ve onu semtin kilisesine beraberinde götürmeye başladı. Ezberden İncil’deki ayetleri okuyabildiğinden daha küçük yaşta ‘vaiz’ lakabı ile tanınırdı. Oprah küçükken ev işlerini yapmadığı ya da bir şekilde yaramazlık yaptığında büyükannesi onu ince bir ağaç dalıyla döverdi.

Altı yaşındayken büyükannesinden daha az destekleyici ve teşvik edici olan annesi, Oprah'ı yanına alıp Milwaukee kentinin yoksul bir mahallesine taşındı. Evdeki sağlıksız koşullara rağmen Oprah iki sınıfı (2. ve 8.) okumadan atladı ve on üç yaşına geldiğinde kentin banliyölerinde beyaz öğrencilerin gittiği prestijli bir lisenin bursunu almaya hak kazandı. Okulda başarılı olmasına karşılık isyancı bir tutum gösterdi. Defalarca evden kaçtı. Sonunda on dört yaşındayken annesi onu babasının yanına Nashville, Tennessee’ye gönderdi. Vernon sert fakat teşvik edici bir insandı ve eğitimini bir öncelik haline getirdi. Winfrey iftiharlı bir öğrenci oldu. Winfrey, lisenin konuşma takımına katıldı ve ülke çapında dramatik yorumda ikincilik aldı. Bir konuşma yarışmasını kazanarak, tarihsel olarak bir siyahi okul olan Tennessee Eyalet Üniversitesi’ne tam burs aldı ve orada iletişim konusunda öğrenim yaptı. Winfrey on sekiz yaşındayken ‘Miss Black Tennessee Beauty Pageant (Bayan Siyahi Tennessee güzellik gösterisi) ödülünü kazandı.

Winfrey’in büyükannesi Oprah'ın konuşmayı öğrendiğinden beri sahneden inmediğini ifade etmiştir. Gençliğinde mısır koçanlarından yaptığı bebekler ve ailesinin arazisini çevreleyen çitin üzerine konan kargalarla söyleşi yapardı. Ama Oprah'ın gerçek medya kariyeri on yedi yaşında Tennessee Eyalet Üniversitesi’nde öğrenciyken yerel bir radyoda çalışmasıyla başladı.

Yerel medyada çalışırken hem en genç haber sunucusu hem de Nashville’deki WTVD-TV’nin ilk siyahi kadın haber sunucusuydu. 1976’da altı haberlerini sunmak üzere Baltimore kentinin WJZ-TV’sine co-anchor olarak yerleşti. Richard Sher’in WJZ-TV’deki 14 Ağustos 1978’de yayına başlayan People Are Talking şovuna co-host olarak işe alındı. Ayrıca Dialing for Dollars’a sunuculuk etti.

1983’te Winfrey Illinois eyaletindeki Chicago kentinde çok izlenmeyen yarım saatlik bir sabah talk show olan AM Chicago’yu sunmak için yerleşti. İlk kısımı 2 Ocak’ta yayınlandı. Winfrey iş başına geçtikten sonra birkaç ay içinde şov en alt sıradayken birden Chicago’nun en yüksek izlenirlik oranını elde ederek, Donahue’yı geride bıraktı ve şovun ismi değiştirilerek The Oprah Winfrey Show adı altında 8 Eylül 1986 tarihinden başlayarak ülke çapında tam saat yayını başladı. Donahue’ı zaten yerel markette geçmiş olan Winfrey ulusal izleyici sayısını kısa zamanda ikiye katladı; şovu gündüz yayınlanan şovlar arasında Amerika’da bir numaralı şov haline geldi. Bu iki ünlü şov arasında süregelen yarış büyük bir merak konusu haline geldi.

TIME dergisi, çok az kişinin bu kadar kısa zaman Oprah Winfrey’in zirveye tırmanarak en popüler talk show sunucusu haline geleceğini tahmin edebildiğini yazdı. Beyaz erkeklerin egemen olduğu bir alanda, o cüsseli bir siyahi kadındı. Aslında bir ropörtajcı olarak Phil Donahue’yi yerinden zorlaması mümkün bile değildi. Gazetecilik kabiliyetindeki eksikliğini açıksözlü yaklaşımı, şaka kabiliyeti ve samimi empatisiyle dolduruyordu. Acıklı hikâyelerini anlatmaya gelen konukları sık sık Oprah'ın gözlerini yaşartabiliyorlardı. Buna karşılık da konuklar hiç kimseye anlatmayı akıllarından bile geçirmeyecekleri bazı sırlarını çekinmeden ifşa edebiliyorlardı. Bir bakıma Oprah'ın şovu Grup Terapi Seansı gibi bir talk show haline geldi.” diye yazmıştı.

Televizyon köşe yazarı Howard Rosenberg “O bir lokomotiflere mahsus yuvarlak bir bina, tam öğün yemek, büyük, pirinç kaplama, yüksek sesli, agresif, hiper, gülünür, cana yakın, duygulu, yumuşak, incelikten yoksun, karnı acıkmış. Phil Donahue’nin boynuna ait yolu bilebilir.” diye yazmıştı.

Newsday’in Les Payne’si “Oprah Winfrey Donahue’den daha keskin, daha akıllı, daha samimi, ve izleyicisine ve belki de bütün dünyaya çok daha uyum sağlamış bir insan.” diye ileri sürmüştü.

ABD'de yaklaşık 20 yıldır yayın hayatında olan, Oprah Winfrey'i dünyanın en güçlü ve zengin kadınlarından biri haline getiren ünlü televizyon programı Oprah Winfrey Show, 25 Mayıs 2011 tarihinde sona erdi.

Harpo Productions tarafından yapılan açıklamada, 20 sezondur yayında olan programın bitişiyle ilgili resmi açıklamayı Winfrey'in bugünkü canlı yayın sırasında yapacağı belirtildi.

Yalnızca ABD'de her hafta 42 milyon kişinin izlediği tahmin edilen ünlü talk-show programı, 145 ülkede de gösterilmiş ve yaklaşık 20 yıldır en çok izlenen sohbet programı olmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın başkanlık seçimi kampanyasında büyük desteğiyle dikkatleri çeken 55 yaşındaki Winfrey, Forbes dergisine göre 2,7 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

Filmografi

Oyuncu Olarak

2018 A Wrinkle in Time
2017 The Star (Seslendirme)
2014 Selma
2013 The Butler
2010 Sesame Street
2009 The Princess and the Frog (Seslendirme)
2007 Bee Movie (Seslendirme)
2007 Ocean's Thirteen
2006 Charlotte's Web (Seslendirme)
1999 Our Friend, Martin (Video Film – Seslendirme)
1998 Beloved
1997 Before Women Had Wings
1987 Throw Momma from the Train
1986 Native Son
1986 Saturday Night Live
1985 The Color Purple

Televizyon

2017 The Immortal Life of Henrietta Lacks
2016 Greenleaf
2012 Oprah Prime
2012 Oprah: Where Are They Now?
2011 The Oprah Winfrey Show
2011 Oprah's Master Class
2011 Oprah's Lifeclass
2011 Super Soul Sunday
2008 30 Rock
2005 Desperate Housewives: Oprah Winfrey Is the New Neighbor
1999 Home Improvement
1999 The Hughleys
1997 Ellen
1995 All-American Girl
1992 Lincoln (TV Filmi – Seslendirme)
1992 There Are No Children Here (TV Filmi)
1992 The Fresh Prince of Bel-Air
1990 Brewster Place
1990 Gabriel's Fire
1989 The Women of Brewster Place (Mini Dizi)

Yapımcı Olarak

2016 Queen Sugar
2016 Greenleaf
2014 The Hundred-Foot Journey
2014 Selma
2009 Precious
2007 The Great Debaters
1998 Beloved

Televizyon

2017 The Immortal Life of Henrietta Lacks (TV Filmi)
2011 Your OWN Show
2011 Extraordinary Mom (TV Belgesel Filmi)
2011 Serving Life (TV Belgesel Filmi)
2010 The Oprah Winfrey Oscar Special (TV Filmi)
2009 The Dr. Oz Show
2009 Christmas at the White House: An Oprah Primetime Special
2007 Oprah's Big Give
2007 The Oprah Winfrey Oscar Special (TV Filmi)
2007 Building a Dream: The Oprah Winfrey Leadership Academy (TV Belgesel Filmi)
2007 Oprah Winfrey Presents: Mitch Albom's For One More Day (TV Filmi)
2006 Legends Ball (TV Belgesel Filmi)
2005 Their Eyes Were Watching God (TV Filmi)
2002 Oprah After the Show
2001 Amy & Isabelle (TV Filmi)
1999 Tuesdays with Morrie (TV Filmi)
1998 The Wedding (Mini Dizi)
1998 David and Lisa (TV Filmi)
1997 Before Women Had Wings (TV Filmi)
1993 ABC Afterschool Specials
1993 Michael Jackson Talks to... Oprah Live
1992 Nine (TV Belgesel Filmi)
1992 Overexposed (TV Filmi)
1989 The Oprah Winfrey Show
1989 The Women of Brewster Place (Mini Dizi)

Kitapları

2016 Artık Biliyorum

Ödülleri

2017 Cecil B. DeMille Yaşam Boyu Başarı Altın Küre Ödülü
2013 ABD Başkanlık Özgürlük Madalyası
2000 Spingarn Madalyası

Görev Aldığı Yapımlar

Oprah Winfrey Fotoğrafları

Oprah Winfrey Haberleri