Osman Yağmurdereli

Osman Yağmurdereli

Osman Yağmurdereli
Oyuncu

Doğum Tarihi: 6.02.1953

Ölüm Tarihi: 2.08.2008

Doğum Yeri: İstanbul

Türk sinema yapımcısı ve siyasetçi.

İlkokulu 3. sınıfa kadar Trabzon Kurtuluş İlkokulu'nda, daha sonra ise Ankara Kavaklıdere İlkokulu'nda bitirdi. Orta ve lise eğitimini ise Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji'nde bitirdi.Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü'nü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, yorumcu sanatçı olarak sanat çalışmalarına başladı. Televizyon yapımcılığıyla birçok diziye imza attı.

Demokrat Parti ve Adalet Partisi’nin kurucularından, 1.(XII.) dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurdereli’nin oğludur. ANAP eski milletvekili ve bakanlardan Veysel Atasoy, Yağmurdereli’nin kayınbiraderidir. 1987 yılında dönemin ANAP Zonguldak Milletvekili Veysel Atasoy'un kız kardeşi olan Esin Atasoy ile evlendi. Bir zaman Trabzonspor yöneticiliğide yaptı . Bir oğlu vardır.

1988'de Yağmur Ajans'ı kurarak yapımcılığa başladı. Osman Yağmurdereli, ayrıca 5 yıl üst üste Altın Kelebek En İyi Yapımcı Ödülü'nün sahibi oldu. 

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Ak Parti'den İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı oldu. 22 Temmuz 2007 seçimleri sonucu 23. dönem AKP İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapıyordu.

2 Ağustos 2008 tarihinde bağırsak kanserinden dolayı vefat etmiştir. Mezarı Aşiyan mezarlığı'ndadır.

Görev Aldığı Yapımlar

Osman Yağmurdereli Fotoğrafları

Osman Yağmurdereli Haberleri