Paul Thomas Anderson

Paul Thomas Anderson

Paul Thomas Anderson
Görüntü Yönetmeni, Senarist, Yapımcı, Yönetmen

Doğum Tarihi: 26.6.1970

Doğum Yeri: Kaliforniya, ABD

P. T. Anderson, California'nın Hollywood'a oldukça yakın bir noktasında, Studio City'de dünyaya geldi. Çektiği ilk film Dirk Diggler Story (1988) idi. Bunu, ilk kısa filmi Cigarettes & Coffee (1993) ve ilk uzun metrajlı yapımı Sydney (1996) izledi. Hard Eight adıyla da bilinen bu bağımsız yapımda, sonradan yönetmenin favori oyuncularından olacak olan Philip Baker Hall, Philip Seymour Hoffman ve John C. Reilly'nin yanı sıra Gwyneth Paltrow ve Samuel L. Jackson da rol aldı. Film, Anderson'a birçok yeni yönetmenin keşfedilmesine olanak sağlayan Bağımsız Ruh Ödülleri'nde de iki dalda (En İyi İlk Film, En İyi İlk Senaryo) adaylık kazandırdı.

1997'de Boogie Nights ile çektiği P. T. Anderson'a En İyi Orijinal Senaryo dalındaki ilk Oscar adaylığını kazandırırken, Julianne Moore ve Burt Reynolds'ın oyunculukları da birer adaylıkla onurlandırıldı. 7'den 70'e birbirinden çok farklı insanların hayatlarının bir gününü anlatan Magnolia isimli filmi, şaşırtıcı finaliyle olduğu kadar Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman ve Tom Cruise'un aralarında bulunduğu güçlü oyuncu kadrosuyla da çok konuşuldu. P. T. Anderson Magnolia ile Berlin Film Festivali 'nden Altın Ayı ödülü ile döndü ve ülkesinde ikinci En İyi Orijinal Senaryo Oscar adaylığını kazandı. Aimee Mann'in film için bestelediği birçok şarkıdan Save Me En İyi Orijinal Şarkı, Tom Cruise ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödüle aday oldu.

Adam Sandler'ın psikolojik bozukluklara sahip bir adamı canlandırdığı Punch-Drunk Love adlı filmi ile Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu. Beş yıl sonra Upton Sinclair'in Oil! romanından uyarlanan There Will Be Blood adlı filmiyle Berlin Film Festivali'de bu kez En İyi Yönetmen dalında, bir Altın Ayı ödülü daha aldı.

Görev Aldığı Yapımlar

  • Phantom Thread, 2017, Yönetmen, Senarist, Yapımcı, Görüntü Yönetmeni
  • Gizli Kusur, Inherent Vice, 2014, Yönetmen, Senarist, Yapımcı
  • The Master, 2012, Yönetmen, Senarist
  • Kan Dökülecek, There Will Be Blood, 2007, Yönetmen, Senarist, Yapımcı
  • Manolya, Magnolia, 1999, Yönetmen, Senarist, Yapımcı
  • Ateşli Geceler, Boogie Nights, 1997, Yönetmen, Senarist

Paul Thomas Anderson Fotoğrafları

Paul Thomas Anderson İle İlgili Haberler