Peyman Moaadi

Peyman Moaadi

Peyman Moaadi
Oyuncu

Doğum Tarihi: 30.06.1972

Doğum Yeri: İran

İranlı oyuncu, senarist ve yönetmen. Daha çok Asgar Ferhadi'nin yönettiği Darbareye Elly ve Jodaeiye Nader az Simin filmlerindeki oyunculuğuyla bilinir.

Peyman Moaadi, 1972 yılında İranlı bir anne-babanın oğlu olarak New York'ta doğdu.[1] 5 yaşına kadar orada yaşadıktan sonra, hukukçu olan babasına ülkesinden gelen iş teklifi nedeniyle ailesiyle birlikte İran'a döndü.[1] Karaj İslami Azad Üniversitesi metalürji mühendisliği bölümünden mezun olan Moaadi, sinema kariyerine 2000'li yılların başına senaryo yazarı olarak başladı.

İlk oyunculuk deneyimini 2009 yapımı Asgar Ferhadi'nin yönettiği Darbareye Elly filmiyle yaşadı. İki yıl sonra yine Ferhadi'nin yönettiği Jodaeiye Nader az Simin filmiyle birlikte uluslararası üne kavuştu.

Boşanma kararı alan bir çiftin öyküsü ve bu karardan sonra yaşananların anlatıldığı film, 84. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film ödülünü kazandı. Filmdeki 'Nader' karakterini canlandıran Moaadi, filmdeki diğer erkek oyuncularla birlikte 61. Berlin Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu gümüş ayı ödülüne lâyık görüldü.

Evli olan Moaadi, Tahran'da yaşamaktadır.

Görev Aldığı Yapımlar

Peyman Moaadi Haberleri