Richard Harris

Richard Harris

Richard Harris
Oyuncu

Doğum Tarihi: 1.10.1930

Doğum Yeri: Limerick, İrlanda

Gerçek adı Richard-Saint-John Garris. 1 Ekim 1930’da Limerick, İrlanda’da doğdu. Music and Drama School of London da eğitim gördü.1956’da ilk kez sahneye çıktı. İki yıl sonra beyaz perdede göründü. Tony Richardson’ın filmi This Sporting Life ile uluslararası bir üne kavuştu. Cannes Film Festivalinde En İyi Aktör Ödülünü, Bafta Ödülünü kazandı ve Oscar’a aday gösterildi. İkinci Oscar adaylığı 1990 yılında The Field adlı filmle geldi.

Juggernaut ile Bafta’ya aday gösterildi ve Camelot ile Altın Küre’yi kazandı.

Drama Academy’de Joan Littewood’un derslerine devam ettikten sonra The Quare Fellow adlı oyunla sahneye çıktı. Bunu TheMan, The Beast and the Virtue, View from the Bridge ve yılında Macbeth’deki oyunculuk çalışmaları izled. IV Henry’deki oyunuyla Evening Standart tarafından onurlandırıldı.

Yönetmen ve aktör Harris, aynı zamanda da şairdir. The Prophet de dahil olmak üzere bir dizi kayıt yapmış ve Grammy Ödülüne aday gösterilmiştir. Jonathan Livingston’un The Seagull adlı oyunuyla ödül almıştır. The Snow Goose’da yapım yardımcılığı yapmış ve TV filminlerine verilen Altın Küre ödülü ile de ödüllendirilmiştir.

Harris,1972 yılında başrolünü Romy Schneider ile paylaştığı ve İsrail’de çektiği Bloomfield filmi ile yönetmenliğe başlamıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

Richard Harris Fotoğrafları

Richard Harris Haberleri