Saklı

Saklı (Hidden / Caché)

Puan : 6/10 5 oy
Yönetmen: Michael Haneke
Oyuncular
Slogan: Soykırım Bireysel Birşey Değildir.... Komşuna ve Kardeşine Yaptığını Hatırla....
Tür: Drama, Gerilim
Yapım Yılı: 2005 (117 dk)
Vizyon Tarihi : 3 Mart 2006 Cuma
Senaryo: Michael Haneke
Yapımcı Firma: Bir Film
Yapım Ülkesi: Fransa, Avusturya, Almanya, İtalya
Orijinal Dil: Fransızca
Orijinal Adı: Hidden / Caché
Resmi Site: www.cache-lefilm.com/
Dağıtıcı Firma: Başka Sinema

Saklı Filminin Konusu

Eve gelen bilinmeyen video kasetler ve telefonlar nedeniyle ailesini ve kendisini tehdit altında hisseden Georges, çocukluk yıllarını hatırlar ve kısa bir süre yanlarında kalmış Cezayir'li Majid'i suçlar. Ama tacizci / gözetleyen gerçekten de Majid midir?

Laurent ailesinin evinde, hem yemek yedikleri hem TV izledikleri oda baştan aşağı kitaplarla doludur. Ayrıca çalıştıkları işler de entelektüel işlerdir. Bu da birkaç entelektüel/aydın dışında Cezayir olayında sorumluluğu olanları hatırlatır bize.

Dün, tek bir ülkenin bir başka ülkeye saldırısı, bu koalisyon güçleriyle toplu saldırıya dönüşmüştür; Haneke TV görüntüleri ve işlediği konu sayesinde Cezayir‘i Irak‘a bağlar. Ana karakterin adı bile kaba bir benzetmeyle ABD başkanının adını hatırlatmaz mı ?

Saklı, sonuna kadar bizi kuşku içinde bırakır. Belki de şunu söyler: Yanlış kişileri suçlayarak kendi suçlarınızdan arınamazsınız. Kurban olduğunuza inandırsanız bile kurbanlaştırdığınız kişileri unutamazsınız, onlar sonunda bir yerlerde karşınıza çıkacaktır. Bu bir vicdan sorumluluk meselesidir.

Filmde çocukların (çocuk Georges’un ya da Georges’un çocuğunun) anne babalarını başkalarından, başka çocuklardan ya da ana babalarının arkadaşlarından kıskanmaları bile güvensizliğin bir parçasıdır. Karşılıklı olarak güvensizliğin ve paranoyanın tırmandığı bir ortamdan kolaylıkla şiddete varabilir, ırkçı bir dünyaya geçebilirsiniz. Yabancıyı, öteki olanı, biz’den olmayanı tehdit unsuru olarak görebilir, kendimize düşmanlar yaratabiliriz; siyah, yoksul, kadın ve dünyanın güneyinden yada doğusundan düşmanlar. Majid’in oğlunun sorduğu gibi “Neden bu kadar çok korkuyorsunuz?”

Saklı Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 5 Yorum
 • Film Notu 8/10
  sezgin nevres fesli 27.11.2018 21:44:00
  michael haneke'nin kıymetini bir türlü anlamıyoruz. adam 'içeriden' bir bakışla modern batı ve işlediği suçları göz önüne seriyor. inanın, yıllar önce sinead o'connor için ne dilediysem, m. haneke için de aynı temenniyi diliyorum.
 • Film Notu 9/10
  Onur Öztanrıverdi 16.08.2008 02:49:00
  Yine milliyetçilik ile yola çıkıyor Haneke.Film gerçekten de içimizdeki soykırımcıya ulaşmayı başarıyor.Juliette oyunculuğu ile yine başarılı...
 • Film Notu 10/10
  volkan koyutürk 4.11.2007 16:41:00
  haneke yine entellektüel kisvesi atındakilerin nasıl bir faşist duyguya sahip olduğunu gösteriyor yanlız onlrın mı bizlerede bunu yöneltiyor saklı kalmış duygularımızı bir video kasetle ortaya çıkarıyor önemli olan kaseti kimin gönderdiği değil haneke için önemli olan bizim ne olduğumuzu göstermesi ve bunuda başarıyla yapıyor
 • Film Notu 1/10
  ertan sengül 25.04.2006 21:55:00
  belliki birilerinin cani s1k1lm1s ve bugün ne yapsak diye dusunurken hadi bi film çekelim demi_ içlerinden biri ve bu igrenç ötesi konusuz anlamsiz saçmaligi çekmisler.tek kelimeyle berbat.gitmeyin paraniza yazik
 • Film Notu 1/10
  PINAR TEKER 9.03.2006 09:27:00
  Sadece tek bir cumle bu film icin yeterli kanımca. Filmin sonunun geldigini anlayamayacaginiz kadar anlamsız.

Saklı Filminin Oyuncuları