Samantha Morton

Samantha Morton

Samantha Morton
Oyuncu

Doğum Tarihi: 13.05.1977

Doğum Yeri: Nottingham, İngiltere

Samantha Morton (d. 13 Mayıs 1977) iki kez Oscar'a aday gösterilmiş, Altın Küre sahibi İngiliz oyuncu.


Morton Nottingham, İngiltere'de Peter ve Pamela Morton'ın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.Ailesi 1979 yılında boşanmıştır Babası aktör Charlie Creed-Miles olan 5 Şubat 2000, Londra doğumlu Esme isminde bir kızı vardır. Ian Holm'ün oğlu Harry Holm ile nişanlanmıştır. 4 Ocak 2008'de ikinci çocuğu Edie'yi doğurmuştur.


Morton oyunculuk kariyerine çocuk oyuncu olarak başlamıştır. Soldier Soldier, Boon, The Token King ,Jane Eyre,Emma, The History of Tom Jones, a Foundling gibi televizyon yapımlarında misafir oyuncu olarak konuk olmuş ve çeşitli roller üstlenmiştir.


1995'de Band of Gold isimli dizinin başrolünde yer almış, 1997'de Under the Skin'de Iris Kelly karakterini canlandırmıştır. Daha sonra Woody Allen'ınSweet and Lowdown filminde rol almış ve 1999'da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir. 2002'de Morvern Callar filmindeki performansı ile British Independent Film Award (İngiliz Bağımsız Film Ödülleri) En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Bu film ile aynı zamanda Avrupa Film Ödülleri'ne (European Film Awards) aday gösterilmiştir. Aynı yıl Steven Spielberg'in yönettiği, Tom Cruise'un rol aldığı Minority Report'da yer alan oyuncu En İyi Yardımcı Aktris dalında Saturn Ödülü kazanmıştır. Bunu 2003'de In America filmiyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilmiştir.


Longford filmiyle 65. Altın Küre Ödülleri'nde TV'de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

Samantha Morton Haberleri