Sanem Çelik

Sanem Çelik

Sanem Çelik
Oyuncu

Doğum Tarihi: 18.05.1975

Doğum Yeri: İstanbul, Türkiye

Türk tiyatro oyuncusu, aktris ve balerin.

1983 yılında bale bölümüne girdi. 11 yıl profesyonel dans eğitimi aldı. 11 sene profesyonel Çağdaş Bale Topluluğunda çeşitli eserlerde dans etti. Ön lisansını aldıktan sonra tiyatro bölümüne geçti. Konservatuvarda Yıldız Kenter ve Haldun Dormen'in yıldız öğrencilerindendi.

1996'da ilk sinema filmi deneyimini 'Yaban' filmi ile yaşadı. Ayrıca birçok reklam filminde rol aldı. Gene aynı sene 'Kara Melek' dizisinde rol aldı. Türk televizyon tarihinin en çok reyting alan dizilerinden biri olan Kara Melek, Sanem Çelik için büyük bir dönüm noktasıydı, Türkiye onu bu dizi ile tanıdı ve Türk televizyonlarının en ünlü, en başarılı ve kötü karakterlerinden birini, Yasemin Saylan'ı canlandırdı. 1996 Adana Altın Koza Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ve Magazin Gazetecilerinin verdiği En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı.

2000 yılında rol aldığı Filler ve Çimen adlı sinema filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Aynı film ile 2001 yılında 6 farklı yarışmada 'En İyi Kadın Oyuncu' seçilerek ödül aldı.

2003 yılında Tolga Örnek'in yazıp yönettiği 'Hititler'de Haluk Bilginer ile birlikte rol aldı. 13. Orhan Arıburnu Film Festivali'nde jüride yer aldı. Takvimler 2004'ü gösterdiğinde 'Aliye' adlı televizyon dizisiyle Atv ekranlarında hayranlarının karşısına çıktı. Nejat İşler, Ayla Algan, Halit Ergenç gibi zengin kadroya sahip olan 'Aliye', izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü.

2005 senesi dolmadan tekrar bir sinema filmi ile beyaz perdeye çıkıyordu: 'Ayın Karanlık Yüzü'. Metin Belgin'in yazdığı, Biket İlhan'ın yönettiği filmde, Mehmet Ali Alabora, Ali Poyrazoğlu gibi usta oyuncularla birlikte başrolü paylaşıyordu.2006 yılında başrolünü Nejat İşler ve Halit Ergenç'le paylaştığı Aliye dizisini bitirdikten sonra Amerika'nın Los Angeles şehrine gitti.2006 yılında gittiği Amerika'dan 2008 yılında döndü ve yapımcılığını yine TMC'nin üstlendiği 'Güldünya' adlı dizi için kamera karşısına geçti.

Filmografi

Görev Aldığı Yapımlar

Sanem Çelik Fotoğrafları

Sanem Çelik Haberleri