Şangaylı Kovboy

Şangaylı Kovboy (Shanghai Noon)

Puan : 7/10 14 oy
Yönetmen: Tom Dey
Oyuncular
Tür: Aksiyon, western
Yapım Yılı: 2000 (110 dk)
Vizyon Tarihi: 3 Kasım 2000 Cuma
Senaryo: Miles Millar, Alfred Gough
Yapımcı Firma: Jackie Chan Films
Yapım Ülkesi: USA
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Shanghai Noon
Resmi Site: www.shanghainoon.movies.com/
Dağıtıcı Firma: UIP

Şangaylı Kovboy Filminin Konusu

Çin İmparatorunun güzeller güzeli kızı prenses Pei Pei (Lucy Liu) Amerika'ya kaçırılır.Bunun üzerine İmparator asii vgüçlü üç kraliyet muhafızını prensesi kurtarmaları için Amerika'ya vahşi batıya gönderir. Chon Wang (Jackie Chan) seçilenler arasında değildir ama ne yapıp yapıp gitmeye kararlıdır, sonuçta bavullarını taşımak üzere muhafızlarla beraber Amerika'ya doğru yola çıkarlar.

Nevada Çölüne kadar onlarla beraber gelen Wong bir hırsızlık olayı sırasında trenden atılır ve çölde yalnız kalır.

Bu sırada bir tren hırsızlığını yüzüne gözüne bulaştıran Roy (Owen Wilson) arkadaşları tarafından boğazına kadar kuma gömülü olarak çöle bırakılmıştır. Akbabalar ziyafet için toplanmışlardır

Tesadüfen uzun yürüyüşlerden sonra Chon Roy'a rastlar, onu kurtarır. Bundan sonra beraber yollarına devam ederler. Eğlence ve aksiyon başlar.

Çekim Bilgileri

Komedi, aksiyon ve macera unsurlarının dengeli bir bileşeni olan
“ Shanghai Noon ”, Uzak Doğu ve Vahşi Batı’nın kendine has y...
Devamı için tıklayın...
Komedi, aksiyon ve macera unsurlarının dengeli bir bileşeni olan
“ Shanghai Noon ”, Uzak Doğu ve Vahşi Batı’nın kendine has yaşamlarını bir araya getiriyor. Başrollerinde dövüş filmlerinin unutulmaz aktörlerinden Jackie Chan ile Hollywood’un genç yıldızlarından Owen Wilson’ın paylaştığı filmin yönetmenliğini Tom Dey üstleniyor. Touchstone Pictures tarafından gerçekleştirilen filmde, bir yanda Çinliler’i diğer yanda da kızıl derili ve kovboyları görmek mümkün.

Çekimlerine Kanada’nın Calgary eyaletindeki Alberta bölgesinde başlanan “ Shanghai Noon ”nun diğer Western filmlerinden farkı, görsel ve senaryo açısından oldukça iddialı olması. Seyircilere, Çin’deki ünlü Yasak Kent, Amerika’daki bir kızıl derili köyü, Çin’deki bir demiryolu kampı, bir western kasabası ve eski model bir buharlı tren gibi birbirinden çok farklı dünyaları aynı anda izleme fırsatı sunan filmde, öykünün 1890 yılında geçmesi nedeniyle tarihsel açıdan dönemin atmosferini yakalamaya özellikle dikkat edilmiş.

Vahşi Batı üzerine fazla bir şey bilmediği halde western filmlerine ilgisinin henüz çocukluk döneminde başladığını belirten Jackie Chan filme dair duygularını şöyle dile getiriyor: “ Western filmleri benim çocukluk dönemimde çok önemli yer tutar. Bir kovboy olmak ve kovboylar gibi yaşamak daima hayalim olmuştur. Bu filimde oynadıktan sonra onların neden çizme ve derin pantolon giydiklerini, neden şapka ve bandana taktıklarını daha iyi anladım. Setteki her günümde kovboy olmanın ve bir düşü gerçekleştirmenin tadını çıkarttım.

“ Shanghai Noon ”da Jackie Chan’a eşlik eden ve filmin yasadışı adamını canlandıran Owen Wilson ise üstlendiği Roy O’Bannon karakteri konusunda şunları söylüyor. “ Yasalara aykırı yaşayan bir erkek olduğu kesin ama bu olguyu bir bakıma günümüzün rock starlarına benzeyebilme uğruna yapıyor. Kızları ve parayı elde etmenin kolay yolunun bu olduğunu düşünüyor. Yasadışı yaşamak onun için bir ideal sanki... Ancak bunu tam anlamıyla beceremediği için de ortaya pek de başarılı olmayan bir yasadışı erkek portresi çıkıyor. Bütün amacı bordello adı verilen barlarda içki içmek ve büyük bir silahlı mücadeleye katılmak...”

Çekimlerin başlamasından önce aktörler başta ata binmek ve silah çekmek olmak üzere çeşitli eğitimler almak zorunda kaldılar. Owen Wilson, bu eğitimin yararını şu sözlerle anlatıyor :
“ Bu filmde çalışmanın en iyi yanlarından birisi de ‘ şunu yapamam, bunu yapamam ’ diye mazeret uyduramamak oldu. Antrenörlerimiz öylesine sıkı bir eğitim verdiler ki, çoğu zaman öğle yemeği yemeye bile fırsat bulamadık. Sadece çocukluk yıllarımda birkaç kez binmiş, sonra da unutmuştum. Böylelikle yeniden başlama fırsatını buldum. Belki Roy Rogers gibi at binemiyorum ama sonuçta idare eder. ”

(Çekim Bilgileri: BiggCinema)

Şangaylı Kovboy Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 14 Yorum
 • Film Notu 7/10
  abdurrahman vural 1.02.2015 14:50:00
  film izlemek istiyorum
 • Film Notu 8/10
  harun gülle 20.06.2009 15:40:00
  yav film hem çok güzel hemde çok komikti
 • Film Notu 1/10
  Burhan verdi 30.08.2007 02:38:00
  şangaylı soytarılar demek daha doğru olur sanırım
 • Film Notu 9/10
  tuba 6.10.2006 11:37:00
  film çok komik harika jackıe burda çok komik atıda .aşıgım ya bu adama tanısmayı çok isterdim
 • Film Notu 10/10
  tahir kraloğlu 23.06.2006 20:37:00
  shanghaı noon filmi yine bir numara her zaman derim jackıe chan en iyisidir bu adam komedi ve dövüş sanatların ad bir numara bende onun gibi biri olmak isterdim ama bu jackıe channin tarzı yolu açık olsun,
 • Film Notu -/10
  İBRAHİM 26.04.2006 18:44:00
  OĞUZ SANA KATILIYORUM
 • Film Notu 10/10
  İBRAHİM BIYIK 26.04.2006 18:42:00
  ÇOK GÜZELDİ
 • Film Notu 10/10
  pınar 26.01.2006 04:30:00
  bence film güzel bayanlar böyle filmler seyretmezler ama yinede iyi bir film owen wilson varsa bir filmde zaten o film güzel dfemektirrr ben owen wilson a aşığımm o benim aşkımmmm sarışın aşkımmm
 • Film Notu 10/10
  oğuz 6.09.2005 01:01:00
  harika eser bir hem komik hem hareketli. bir filminde bende oynamak isterdim. oynamasamda kendisiyle tanışmak isterdim. çünkü chackie chan%%1%e hayranım
 • Film Notu 10/10
  oğuz 6.09.2005 00:58:00
  harika bir hem komik hem hareketli

Şangaylı Kovboy Filminin Oyuncuları