Şehir Işıkları

Şehir Işıkları (City Lights)

Puan : 10/10 1 oy
Yönetmen: Charles Chaplin
Oyuncular
Tür: Drama, Komedi
Yapım Yılı: 1931 (87 dk)
Vizyon Tarihi: 6 Şubat 1931 Cuma
Yapım Ülkesi: USA
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: City Lights

Şehir Işıkları Filminin Konusu

Charlie, sokaklarda amaçsızca dolaşırken çiçekçi bir kızla tanışır. Kızın gözlerinin görmediğini fark edince son parası ile ondan çiçek alır. Parasının üstünü beklerken onların hemen yanında zengin bir adam arabasına binip uzaklaşır. Kız o sırada bu arabasına binip uzaklaşan kişiyi para üstü vermeye çalıştığı Charlie sanır ve arkasından seslenir. Kızın haline acıyan Charlie sesini çıkartmaz ve parasını kıza bırakıp sessizce uzaklaşır.

Kızdan bir hayli etkilenen Charlie romantik hayaller ile yalnız kalabileceği bir yere gider fakat oradaki bir adam kendini suya atıp intihar etmeye çalışınca onu kurtarmak zorunda kalır. Kurtardığı adam zengin bir alkoliktir. Kendisini kurtaran Charlie'yi en yakın dostu ilan edip bütün gece bar bar dolaştırır; sabah da evine götürür. Bu sırada işe gitmekte olan çiçekçi kıza rastlarlar ve Charlie arkadaşından aldığı parayla onun tüm çiçeklerini satın alır. Ayrıca arkadaşının lüks arabasıyla kız evine bırakır. Tüm bunlar kızın onun zengin olduğu kanısını iyice kuvvetlendirir. Arkadaşının evine dönen Charlie baş uşak tarafından kovulur; zira ayılan ev sahibi artık Charlie'yi tanımamaktadır.

Yine beş parasız dolandığı bir gün körkütük sarhoş olan zengin adama rastlar ve coşkuyla karşılanır. Adam onu evindeki bir partiye götürür. Orda yanlışlıkla düdük yutunca parti komik olaylara sahne olur. Sabah Charlie ile aynı yatakta uyanan zengin adam onu yine hatırlamaz ve onu evden attırır. Charlie de kızın evine gider ama onu hasta bulur. Kirasını bile ödeyemeyen kıza yardımcı olmak için iş bulur ama kovulur. O da boksör olarak şike yapıp para kazanmaya çalışır. İşler umduğu gibi gitmeyince fena halde dayak yer. Çaresiz bir halde dolaşırken yine zengin rkadaşına rastlar, onun verdiği tüm parayı kıza götürür. Bu para kızın göz ameliyetı içindir. Kızın gözleri açıldığında onun hayallerindeki gibi biri olamayacağını bildiğinden bir süre uzaklarda lacağını söyleyip gider. Daha sonra hapse girer.

Aylar sonra perişan bir halde dışarı çıkan Charlie, kaldırmlarda yürürken çiçekçi kıza rastlar. Kız artık görmektedir ve Charlie' nin verdiği para ile bir çiçekçi dükkânı açmıştır. Bu perişan haldeki serseriye acıyan kız onu yanına çağırıp biraz para vermek ister. Charlie parayı istemeyince eline zorla vermeye çalışır. Ona dokununca ellerinin şeklinden onu tanır. Film kendisine umutsuzca bakan genç kıza utangaç bir gülümseme ile karşılık veren Charlie'nin unutulmaz görüntüsü ile sona erer.

Şehir Işıkları Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Şehir Işıkları Filminin Oyuncuları