Semir Aslanyürek
Şellale

Şellale

Puan : 4/10 3 oy
Yönetmen: Semir Aslanyürek
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: (95 dk)
Vizyon Tarihi: 16 Kasım 2001 Cuma
Senaryo: Semir Aslanyürek
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: www.sellale.com
Dağıtıcı Firma: Warner Bros

Şellale Filminin Özeti

Filmin olayları, 1960 yılında 27 Mayıs askeri müdahalesinden bir buçuk ay önce Antakya’nın Harbiye beldesinde cereyan eder. 27 Mayıs öncesi Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve politik kriz Harbiye'li bir ailenin trajik öyküsüyle yansıtılmaktadır.

Biri DP li, diğeri ise CHP li olan Cemal’in babası ile amcası arasında, farklı partilere mensup olmaktan kaynaklanan devamlı bir kavga vardır. İki kardeş birbirinin yüzünü bile görmemek için evlerinin bulunduğu ortak avluyu, yüksekçe bir duvar inşa ederek bölerler. Fakat bu duvar iki kardeşin birbirine sataşmalarını ve duvara merdiven dayayıp duvarın tepesinde birbirini hırpalamalarını engellemez...

Aile efradı arasındaki devamlı kavgalar, birbirini suçlamalar ve nedenini bilmedikleri nefret ironik bir dille anlatılırken, kasabalıların rüyalarını anlattıkları Harbiye Şelalesi'nin

öyküsü, lirik bir şekilde araya girer. Kasabada şelaleye rüya anlatma geleneği mevcuttur, çünkü onların deyimiyle “rüyalar sadece akan suya anlatılır ve yorumları Yusuf Peygamber'e mahsustur”. Bu geleneğe bağlı olarak Cemal de kız kardeşi Şehra ile sık sık şelaleye giderek rüyalarını anlatırlar.

Kasabanın önemli kişiliklerinden birisi olan, Cemal’in çıraklığını yaptığı kasabanın berberi Kel Selim, I. Dünya Savaşı'nda Yemen’de savaşmış, gizli bir Stalin hayranıdır. Kel Selim’in her müşterisi için bir usturası vardır. Çalışırken devamlı olarak memleketteki kötü gidişatı, ABD'nin yaptığı Marshall yardımını, Kore’ye asker gönderilişini ve okullarda öğrencilere zorla içirilen, onun deyimiyle “Amerikalıların küçük çocuklarımızı aptallaştırmak için gönderdikleri eşek sütünü” eleştirir. Bu özelliklerinden dolayı Kel Selim, kasabada sevilen ve biraz da deli gözüyle bakılan birisidir.

Birgün baraj yapmak için şelalenin ağzını genişletmeye kalkan bir inşaat ekibi, şelale ağzındaki kayaları dinamitleyince kayalar yarılır ve şelale suyunun önemli bir kısmı kaybolur. Bu olaya en çok kızanlardan biri Kel Selim'dir. Fakat bir daha rüya anlatamayacakları endişesiyle Küçük Cemal ile kız kardeşi Şehra da çok üzülmüşlerdir.

Ülkedeki karışık durumu anlatan 1 Mayıs bahar şenliğinde şelalenin azalan suyu içine oturup içki içip eğlenen tüm kasabanın kavgası filmin doruk noktasını teşkil eder. Hemen ardından bir stadyum inşaatında ustabaşı olan Cemal’in babası, iktidarın adamı olmasına rağmen ücret almak için yapılan direnişten dolayı gözaltına alınır. Cemal’in ailesi ise, içine düştükleri kavgalı dönemden ve o sırada gerçekleşen 27 Mayıs darbesinden çok daha derinden etkileneceklerdir.

Yorum Yaz"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 3 Yorum
 • Film Notu 10/10
  nuh kerem 18.6.2016 23:10:00
  lüksss
 • Film Notu 10/10
  Ahmet Kirik 24.2.2011 17:23:00
  Pek gülemedim diyen arkadaşlara filmin amacının insanları güldürmek olmadığını hatırlatırım.
 • Film Notu 3/10
  tuba yılmaz 13.8.2010 05:32:00
  arkadaşlar nasıl beğendiniz anlamadım.ben iç gülemedim.ne komikti ne de başka birşey yani.sadece kızın ölümü biraz dramatikti okadar.yorumlarınızı okuyup izlemek istemiştim.belkide yorumlarınızdan sonra beklentim baya büyük oldu ondan böyle oldu gsliba.neyse zevkler tartışılmaz.ama bence vakit harcamaya bile değmez yani.

Şellale Filminin Oyuncuları


>> >> Şellale

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor