Şerafettin Kaya

Şerafettin Kaya

Şerafettin Kaya
Oyuncu

Doğum Tarihi: 2.3.1965

Doğum Yeri: Ordu, Türkiye

Türk şair, yazar, oyuncu, tiyatro yönetmeni ve senarist.

İlk ve orta öğrenimini doğduğu köyde, lise öğrenimini askeri lisede tamamladı.

Ardından TSK’da bir süre Astsubay olarak çalıştıktan sonra, bu kurumdan ayrılarak özgürlüğü ve şiiri seçti. Şiire gönül verdi, muhtelif yer ve zamanlarda şiir geceleri düzenledi. 1994 yılında Pencere Gizleri, 1995 yılında ise Zambaklar Gece Ölür adlı uzun metraj filmlerin öykü yazarı olarak, Orhon Murat Arıburnu Ödülü’ne layık görüldü. 

Karikatürist Metin Üstündağ’ın teklifiyle, Öküz Dergisi’nde (Leman) “Kötü Şair” imzasıyla, bir ilki gerçekleştirerek fotoğraflarla şiiri buluşturdu şiirin fotoromanını yaptı.. 2002 yılında çocukluktan başlayarak, verdiği kavga dolu mücadelesini “Bir Kötü Şair Hikayesi” adıyla oyunlaştırdı ve sahneledi. 2005 yılında Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ahmet Ümit, Sunay Akın, Cezmi Ersöz ve Orhan Pamuk gibi birçok ünlü edebiyatçının, yazı ve şiirlerinin yayınlandığı, Esmer Dergisi’nin editörlük görevini üstlendi. Yetişin Komşular Terk Edildim –Panik Atak Öyküleri adlı kitabındaki öyküleri, Panik Atak Oyunları adıyla tiyatro metnine dönüştürerek sahneye koydu. “Şiirden Yağ Çıkarma” adı altında akıl oyunları tadında gösteriler yaptı. Birçok ulusal gazetede haber ve röportajları yayınlandı. 

İstanbul Ulusal Kısa Filmciler Derneği, İkinci Başkanlık ve Jüri Üyeliği Görevlerini üstlendi. Televizyon için de programlar hazırlayan Kaya’nın, Şairin Rehberi (Su TV - Ordu TV), Lokal Konuşmalar (İstanbul Channel) adlı programları bu alandaki çalışmalarına örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca yönetmen Derviş Zaim’in “Çamur” adlı filminde de rol aldı. Türkiye’nin en önemli edebiyat ve mizah dergilerinde şiir ve yazıları yayınlanan Şerafettin Kaya’nın Kendimleyim, Bensiz Tanrı, Katilim Yalnızlığımı Öldürdüm, Yetişin Komşular Terk Edildim ve İtibarsız Adam adında basılmış beş kitabı bulunmaktadır.

Filmografi

2017 Mor Ufuklar
2015 Vicdan Ağacı
2002 Çamur

Görev Aldığı Yapımlar

Şerafettin Kaya Fotoğrafları

Portreler