Sessiz Amerikalı

Sessiz Amerikalı (The Quiet American)

Puan : 7/10 1 oy
Yönetmen: Phillip Noyce
Oyuncular
Slogan: Bu savaşta en etkili silah baştan çıkarmak
Tür: Drama, Gizem, Romantik
Yapım Yılı: 2002 (101 dk)
Vizyon Tarihi: 30 Haziran 2003 Pazartesi
Senaryo: Graham Greene I, Christopher Hampton
Yapım Ülkesi: ABD/Avusturalya/Almanya
Orijinal Dil: İngilizce/Fransızca
Orijinal Adı: The Quiet American
Resmi Site: www.miramax.com/quietamerican/index.html

Sessiz Amerikalı Filminin Konusu

Yıl 1952... Gizemli ve egzotik şehir Saigon'da Vietnamlılar, Fransa'ya karşı yürüttükleri bağımsızlık savaşını sürdürmektedirler. London Times'in orta yaşlarındaki İngiliz muhabiri Thomas Fowler kentte bir yandan politik gelişmeleri takip ederken, bir yandan da yerel kültürü keşfetmektedir. Dini inançları nedeniyle boşanmaya yanaşmayacak olan Londra'daki Katolik eşi sebebiyle, çok sevdiği genç ve güzel Vietnamlı sevgilisi Phuong ile evlenememektedir. Yakın arkadaşı genç Amerikan ajanı Alden Pyle da Phuong'a aşık olup, onu Fowler'ın elinden almaya kalkınca herşey bir anda altüst olur. Fowler'ın sadece aşk hayatı tehlikeye girmekle kalmamış, aynı zamanda ABD'nin savaştaki rolü hakkında da rahatsız edici bilgiler öğrenmeye başlamıştır.

Greene'nin klasik hikayesinden beyazperdeye

2003 yılı Oscarlarına ve Altın Küre Ödüllerine éen iyi erkek oyuncué (Michael Caine) dalında aday gösterilen éThe Quiet Americanéı, éThe Sainté ve éClear And Present Dangeré filmlerinin yönetmeni Philip Noyce yönetmiş. Filmde Thomas Fowler'ı Michael Caine, Alden Pyle'ı Brendan Fraser ve Phoung'u da Do Thi Hai Yen canlandırıyor. Üçlüye eşlik eden oyuncular arasında Rade Serbedzija, Tzi Ma, Robert Stanton ve Holmes Osborne bulunuyor.

Graham Greene'nin klasikleşen gizemli hikayesinden Christopher Hampton tarafından senaryolaştırılan éThe Quiet Americané dokunaklı bir aşk üçgenini anlatırken dönemin politik koşullarına dair de önemli şeyler söylüyor. Saygon'un güzelliğini savaşın karmaşası ile birleştirerek gerilimli ve etkileyici bir anlatım oluşturmayı başaran filmin müzikleri Craig Armstrong'a ait.

Sessiz Amerikalı Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 1 Yorum
  • Film Notu 8/10
    ŞEKİP KIRBECİ 2.7.2003 16:57:00
    harika

Sessiz Amerikalı Filminin Oyuncuları