Şeytanın Ölüsü

Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead)

Puan : 8/10 2 oy
Yönetmen: Sam Raimi
Oyuncular
Tür: Fantastik, Korku
Yapım Yılı: 1981 (85 dk)
Vizyon Tarihi: 1 Nisan 1984 Pazar
Senaryo: Sam Raimi
Yapımcı Firma: Renaissance Pictures
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: The Evil Dead

Şeytanın Ölüsü Filminin Konusu

Ash, sevgilisi Linda ile birlikte, yanlarına başka bir çift (Scotty ve Shelly) ve arkadaşları Cheryl'i alarak, Tennessee ormanındaki bir kulübeye haftasonu tatillerini geçirmeye giderler. Kulübenin mahzeninde ölülerin kitabı Necronomicon'u (Book of the Dead) ve bir ses bandı bulurlar. Kitaptaki büyülü sözleri içeren bu ses bandını çaldıklarında farkında olmadan intikam isteyen eski iblisleri uyandırırlar. Bir süre sonra içlerinden bazıları iblislerin etkisi altına gireceklerdir.

Film, Tennessee ormanında terkedilmiş bir kulübede çekildi. Çekimler yaklaşık 2 yıl sürdü. Bu süre içinde ekipten ve oyunculardan işi bırakanlar olmuştu. Bu yüzden Sam Raimi, işi yarıda bırakan oyuncuların yerine dublörler ve cansız mankenler kullanmak zorunda kalmıştır. Filmi baştan sona oynayan sadık aktörlerden biri Ash karakterini canlandıran Bruce Campbell idi. Filmin DVD’sindeki açıklamalara göre sık sık kamyonetin kasasında mısır pekmezine (ekibin sahte kan olarak kullandığı şey) bulanmış halde eve dönüyordu.

İçerdiği vahşet sahnelerinden dolayı filmin orijinal versiyonu Finlandiya, Almanya, İzlanda ve İrlanda dahil olmak üzere birkaç ülkede yasaklandı. Ağaç tecavüzü sahnesi Almanya’da kimileri tarafından kadın düşmanlığı olarak tanımlandı. Ve bazı sivil kuruluşlar sayesinde filmin yayınlanması neredeyse 10 yıl boyunca engellendi. Stephan King de dahil kimi ünlü isimler bu yasağı eleştirdi. Şiddet sahneleri büyük oranda çıkartılmış versiyon ancak 1992’de yasallaştı. Filmin tam versiyonu 2001’e kadar Alman DVD piyasasına giremedi. Daha sonra İngiltere’de ve 2002’de Finlandiya’da da 18 yaş uyarısı konularak yasak kaldırıldı.

Bütçesinin 375.000 $ olduğu tahmin edilen film, günümüzde eleştirmenler ve izleyiciler tarafından korku türünün bir klasiği olarak kabul edilir.

Şeytanın Ölüsü Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 2 Yorum
  • Film Notu 9/10
    Burhan kılavuz 28.6.2019 00:06:00
    Tek kelimeyle mükembel bi film alah aşkına şimdi yapılan bi tane güzel korku filmi varmı söyleyin bana
  • Film Notu 10/10
    tolga 27.12.2012 23:53:00
    korku filmleri rasında klasikleşen süper bir film bence şeytanın ölüsü 123 diye seri halinde yani izledigim en iyi korku filmlerinden ilk beşin arasına rahatlıklar girer çok başarını ilemenizi tavsiye ederim eski olmasına rahmen harika..

Şeytanın Ölüsü Filminin Oyuncuları