Sezen Aksu

Sezen Aksu

Sezen Aksu
Müzik, Seslendirme

Doğum Tarihi: 13.07.1954

Doğum Yeri: Denizli, Türkiye

Fatma Sezen Yıldırım veya bilinen adıyla Sezen Aksu, Türk şarkıcı, besteci, söz yazarıdır.

Öğretmen anne babaya sahip olan Aksu, 3 yaşında ailesiyle İzmir'e taşındı. Bu sürede asi kişiliğiyle dikkat çeken Aksu, dansöz olma hayali kurmaya başladı. Sanatçı, daha sonrasında, bu süreç için 'Allah babama acıdı da şarkıcı oldum' demiştir.

Gençliğinde sanatın çoğu dalına ilgi duyan sanatçı, 1970 yılında Hafta Sonu adlı derginin açtığı ses yarışmasında 6. oldu. İstemediği halde 1973'te Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne başlayan sanatçı, 1974'te 3 şarkısını bir plak şirketine gönderdi. Aynı yıl Ali Engin Aksu ile evlenen sanatçı, okulundan da ayrıldı. 1974'ün son aylarında plak yapımı için İstanbul'a gitti. İlk 45'liğini Sezen Seley adıyla yayımlayan sanatçı, ilk 45'liği Haydi Şansım'ı 1975'de yayımladı. Ancak albüm sadece 50 kopya sattı. Bunun ardından 1980'lerin başına kadar devamlı yeni 45'liklerini çıkardı.

İlk albümünü 1977'de Allahaısmarladık adlı ilk albümünü yayımlayan sanatçı, albümdeki 'Kaç Yıl Geçti Aradan' adlı şarkısıyla döneme göre büyük bir adım attı. 1978'de Hurşid Yenigün'ün iki şarkısına söz yazan sanatçı, döneme göre büyük bir ses getirdi. 1978'de ikinci albümü Serçe'yi yayımlayan Aksu, başrolünü Bulut Aras'la paylaştığı bir Atıf Yılmaz filmi olan Minik Serçe'de oynadı. Sanatçı bu tarihten sonra Minik Serçe adıyla anılmaya başladı. Sanatçı, daha sonra 10 Temmuz 1981'de Sinan Özer ile evlendi. 1981 yılında Mithat Can Özer'i dünyaya getirdi. Sonrasında Şener Şen, İlyas Salman, Ayşen Gruda gibi isimlerle 'Bin Yıl Önce, Bin Yıl Sonra' adlı müzikalde rol aldı.
Daha sonra 1989'da ikinci filmi olan 'Büyük Yalnızlık'ı Yavuz Özkan'nın yönetmenliğinde, Ferhan Şensoy'la başrolu paylaşarak çekmiştir.

1991'de en çok satan albümü 'Gülümse'yi yayımlayan sanatçı, 90'lar müziğinde çok önemli bir yer ettiği gibi, Sertab Erener, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Levent Yüksel, Işın Karaca, Hande Yener, Yıldız Tilbe gibi birçok ismi müzik piyasasına kazandırdı ve birçok önemli sanatçıya destek oldu. Sanatçı son olarak 2008'de 'Deniz Yıldızı' adlı albümüne imza atmıştır.

Albümdeki caz tınıları da albümün özellikleri arasındadır.

Görev Aldığı Yapımlar

Sezen Aksu Fotoğrafları

Sezen Aksu Haberleri