Shawnee Smith

Shawnee Smith

Shawnee Smith
Oyuncu

Doğum Tarihi: 3.07.1970

Doğum Yeri: ABD

ABD'li oyuncu.

İyi bir eğitime ve çocukluktan başlayan sahne kariyerine rağmen sadece Saw serisiyle tanınan Shawnee Smith aslında iyi bir şarkıcı da. Henüz 8 yaşında müzikallerle başlayan yolculuğunda müzik, tiyatro, TV ve sinemada çeşitli yapımlarda boygösteren bu güzel aktristin başarısını, her türlü role uyabilecek değişken oyunculuk yeteneğine bağlamak lazım.

 

Shawnee Smith, sahnelerden sonra televizyona geçti ve çeşitli dizi ve TV filmlerinde rol aldı. Sinemada ilk küçük çaplı ününü bir remake olan “The Blob” ile kazandı. Buradaki Meg Penny rolüyle “Young Artist Award (1988)”da “Korku ve Gizem Filminde En İyi Genç Oyuncu” dalında aday oldu. Daha o zaman korku filmlerine ne kadar yakıştığı farkedilmiş olmalı. Arada hala “The Shining” gibi televizyon projelerinde yer alsa da sinemaya daha fazla önem vermeye başladı ve “Leaving Las Vegas” ve “Armageddon” gibi büyük yapımlarda küçük rollerde göründü. 1968 tarihli sürreel klasik “Carnival of Souls”un kötü bir remake’inde başrol oynadı. Ülkemizde yayınlanmayan “Becker” adlı uzun soluklu dizideki başrolüyle nihayet şeytanın bacağını kırdı. Yönetmeni James Wan, filminde bir kadın kurbanı canlandıracak aktrist olarak hiç düşünmeden Shawnee Smith’i seçti çünkü kendisi çocukluk aşkıydı. Filmin ismi “Saw (Testere)” idi.

 

“Saw” sadece bir fenomen olmakla kalmadı, “Amanda Young” rolündeki Shawnee Smith’i korku kraliçeliği tahtına yerleştirdi. İlk filmde, yüzündeki ayı tuzağına benzeyen garip bir mekanizmadan kurtuldu ve Saw’ın elinden salıverilen ilk kurban oldu. Bu yüzden Saw II’de diğer kurbanların işkencelerine maruz kalan eski keş rolüne geri döndü, ana öyküdeki önemli bir kırılma noktasında yer aldı. Bundan sonra, ölümcül hastalığın pençesindeki Jigsaw katilin görevini devralan, negatif bir karakterdi artık. Arada yine büyük bütçeli bir filmde küçük bir rol aldı (The Island).

 

2006′da “Repo! The Genetic Opera” adlı garip bir kısa filmde, estetik cerrahi bağımlısı bir mirasyediyi canlandırdı. Gösterime sokulmayan, sınırlı gösterimle yapımcıların dikkatini çeken bu filmin uzun versiyonunda yerini maalesef Paris Hilton aldı. Ama olsundu, Saw III yine ortalığı birbirine kattı. 2007′de (asıl Jigsaw olan) Tobin Bell ile birlikte Spike TV Çığlık Ödülleri’nde “En İyi Kötü Karakter” dalında aday gösterildi. 2006′da aday gösterildiği “Chiller-Eyegore” ödülünü nihayet 2007′de kucakladı. Shawnee Smith’in geldiği nokta o kadar sarsılmazdı ki, MTV yapımı “Scream Queens” adlı yarışmada hem sunucu hem de jüri oldu. Yarışmanın birincisi Tanedra Howard, serinin 6. filminde başrol oynayacaktı.

 

2008′de FEARnet.com için yapımcılığını da yaptığı “30 Days of Night: Dust to Dust”da rol aldı. Direkt video piyasası için yapılan Japon çakması “The Grudge”ın 3. bölümünde başroldeydi. Fakat korku filmlerinden hoşlanmayan ve rol aldığı korku filmlerini izleyemeyen Shawnee Smith, Saw VI’dan sonra Amanda rolünde oynamayı reddetti.

Görev Aldığı Yapımlar

Shawnee Smith Fotoğrafları

Shawnee Smith Haberleri