Sidney Poitier

Sidney Poitier

Sidney Poitier
Oyuncu

Doğum Tarihi: 20.02.1927

Doğum Yeri: Cat Island, ABD

Bahama kökenli ABD'li oyuncu, yönetmen ve diplomat.

Çocukluğunu 4000 nüfuslu Cat Island adasında geçiren Poitier'in babası Reginald James Poitier, gezici bir domates satıcısıydı. Sidney 10 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte gittiği Nassau'da Kiliseyle tanıştı. 17 yaşlarında New York'ta sıradan işlerde çalıştı. Askerlik görevinden sonra Broadway'de Lysistrata müzikalinde küçük bir rol aldı. 1950 yılında No Way Out filminde önemli bir rolde oynadıktan sonra, çeşitli filmlerde değişik roller aldı. 1957 yılında ilk ödülünü alan sanatçı, aynı zamanda Oscar ödülü alan ilk zenci oyuncu olma özelliğini taşımaktadır.

Sidney Poitier, 1950 - 2001 yılları arasında 51 yapımda oyunculuk, 9 filmde yonetmenlik, 1 filmde yapımcılık ve 1 filmde de senaristlik yaptı. 29 Nisan 1950'den 1965 yılına kadar Juanita Hardy ile, daha sonra Kanada'lı oyuncu Joanna Shimkus ile evlenen Poitier, 1997 Nisan'ında Japon Bahama'ları elçiliğiyle birlikte, UNESCO tarafından atandığı 1988'de Bahamalar elçiliği ve Walt Disney Company temsilciiliği görevlerini yürüttü. Televizyon yapımlarında da yer alan Poitier’in sıradışı meslek hayatını anlatan belgeseller, 2008 Haziran'ında Alman - Fransız kültür televizyonu ARTE'de yayınlandı.

Sidney Poitier, en çok Kader Bağlayınca (The Defiant Ones), Sevgili Öğretmenim (To Sir, with Love) ve Gecenin Sıcağında (In the Heat of the Night) filmlerindeki rolleriyle sinemada unutulmaz yerini almıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

Sidney Poitier Fotoğrafları

Sidney Poitier Haberleri